Polskie Radio
Section05
fizyka

Czarne dziury, ciemna energia i ekspansja Wszechświata. Co je łączy?

Materia, z której zbudowane jest Słońce, nasza planeta i te sąsiednie, stanowi zaledwie 5 procent Wszechświata. Kolejne 27 proc. przypada na materię, która nie emituje i nie odbija światła, a pozostałe 68 proc. – na ciemną energię. Naukowcy badają jedną z postaci ciemnej energii – czarne dziury. Badania sugerują, że oba zjawiska mogą być nierozerwalnie ze sobą związane.
Zobacz więcej na temat:  Trójka NAUKA astronomia fizyka Wszechświat Witold Lazar

Zatrzymać ciepło w budynku. Fizycy PAN opracowali specjalne powłoki termoizolacyjne

Fizycy z Polskiej Akademii Nauk znaleźli sposób na to, jak zmniejszyć ucieczkę ciepła przez szyby. Przez okna może uciekać nawet 10-50 proc. energii z ogrzewania mieszkań. Z tego powodu naukowcy opracowali sposób na produkcję powłoki termoizolacyjnej do szyb, która zatrzymuje promieniowanie podczerwone. Dzięki temu można zmniejszyć straty ciepła zimą oraz utrzymać niższą temperaturę w mieszkaniu latem. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Polska Akademia Nauk NAUKA fizyka

Czy warunki atmosferyczne mają wpływ na mecze w Katarze?

Czy rzeczywiście warunki atmosferyczne panujące w Katarze mogą mieć wpływ na zachowanie piłki podczas meczów? Co było nie tak z karnym Roberta Lewandowskiego w meczu z Meksykiem? Dlaczego wtedy nie strzelił gola? Wyjaśniają to w Programie 1 Polskiego Radia prof. Beata Bochentyn i prof. Aleksandra Mielewczyk-Gryń z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski Robert Lewandowski fizyka

Nobel 2022 w dziedzinie fizyki. "Udowodnili, że świat kwantowy rządzi się innymi prawami"

Francuz Alain Aspect, Amerykanin John F. Clauser i Austriak Anton Zeilinger zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Naukowcy otrzymali ją za eksperymenty z zakresu mechaniki kwantowej. Profesor Krzysztof Meissner z Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że „nobliści wykorzystali w swoich eksperymentach teorię Johna Stuarta Bella z 1965 roku”.
Zobacz więcej na temat:  Nobel nagroda Nobla Alfred Nobel Polska Akademia Nauk fizyka Krzysztof Meissner Rafał Demkowicz-Dobrzański Alain Aspect John F. Clauser Anton Zeilinger

Historyczna misja z polskim udziałem. Detektory z IFJ PAN w programie Artemis I

Zestaw detektorów promieniowania jonizującego opracowanych w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie zostanie wykorzystany podczas badań w misji Artemis I. Wyniki pomiarów pozwolą na określenie dawek i charakteru promieniowania, na jakie narażeni będą astronauci w czasie lotu na Księżyc - poinformował Instytut.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NASA kosmos NAUKA fizyka Polska Akademia Nauk społeczeństwo