Polskie Radio
Section05

folklor

Pamięć zaklęta w muzyce

Długotrwała, krótkotrwała, sensoryczna. Świadoma i nieświadoma. Ciała i umysłu. U Johna Locke’a wraz ze świadomością tworzyła tożsamość. Przez Sokratesa porównywana była do tabliczki woskowej, w której nasze spostrzeżenia i myśli tworzą wyciski pamięci. Władysława Kopalińskiego frapowało, że „to, co usiłujemy sobie przypomnieć, objawia nam się dopiero wtedy, gdy zajęliśmy się już zgoła czym innym”.
Zobacz więcej na temat:  world music folk Dwójka Hanna Szczęśniak muzyka współczesna muzyka elektroniczna muzyka eksperymentalna pamięć psychologia filozofia socjologia

Podlasie swoimi słowami

"...spis stwierdził, że jedna i ta sama grupa gwar, w zależności od preferowanej opcji narodowościowej respondentów, może być postrzegana jako białoruska lub jako ukraińska. Sytuacja taka jest oczywiście zrozumiała na poziomie socjologicznym i emocjonalnym, ale stanowi jawną sprzeczność dla lingwistów", pisał Jan Maksymiuk, tłumacz, pisarz, dziennikarz i popularyzator mikrojęzyka podlaskiego, Jan Maksymiuk.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Aleksandra Tykarska

Góralski Karnawał i Dzień Etnografii prosto z Bukowiny Tatrzańskiej!

Folkowy Poranek Dwójki poprowadzimy dla Państwa „spod samiuśkich Tater”! Aleksandra Stec zaprasza do Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie odbywa się 53. Góralski Karnawał. Poranek jest poświęcony w dużej mierze właśnie kulturze góralskiej w różnych jej odsłonach. Ponieważ 9 lutego to Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej pochylamy się także nad tym świętem. 
Zobacz więcej na temat:  folk muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia world music Aleksandra Stec Oskar Kolberg Patrycja Zisch Aleksandra Tykarska Wojciech Ossowski

Nasze niematerialne: Umiejętność wytwarzania instrumentu i praktyka gry na kozie (dudach podhalańskich)

Na Podhalu koza (dudy podhalańskie) dobre znana jest co najmniej od XVI wieku. Prawdopodobnie przybyła z wędrującymi przez Karpaty Wołochami. Choć instrument (jeden z najstarszych pasterskich znanych w regionie) zaczął zanikać w XIX wieku, dziś odradza się ze zdwojoną siłą, przyciągając młodych pasjonatów gry.
Zobacz więcej na temat:  folk muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec world music dziedzictwo narodowe Narodowy Instytut Dziedzictwa dudy Podhale Trebunie-Tutki

Polacy w Brazylii II. Bracia Szymanek

W kolejnej eskapadzie do Brazylii nie mogło zabraknąć odwiedzin u bohaterów znanych już z I serii cyklu "Polacy w Brazylii". Tak oto ponownie trafiamy do Polana i Miguela Szymanków. Muzykujących Braci dobrze znanych lokalnej społeczności, a teraz i polskim słuchaczom. Bracia Szymanek grają na gitarze i akordeonie polskie piosenki. Układają je sami, w stylu musica gauchesca.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Brazylia Polonia

Trancexpress. Niech żyje przyjaźń polsko-oksytańska

Najważniejsza w tym dwunarodowym zespole jest radość z grania, słyszalna w każdym dźwięku, chęć słuchania się nawzajem, uczenia się od siebie, poszukiwania wspólnoty. To muzyka rozedrgana, w jednej chwili jesteśmy w Polsce Centralnej, by za sekundę przenieść się w Masyw Centralny. Regiony bardzo od siebie różne, ale z podobną, wiejską historią.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa recenzja world music Michał Wieczorek Francja POLSKA Piotr Baczewski