Polskie Radio
Section05

globalne ocieplenie

Świat się topi. Jaki los nas czeka?

W kolejnej odsłonie "360 stopni" Jarosław Kuźniar przygląda się problemowi globalnego ocieplenia. Punktem wyjścia do rozważań są twarde dane, takie jak m.in. te: w Azji i Ameryce osiągane są kolejne rekordy ciepła, jest coraz więcej miejsc na świecie, w których w nocy temperatura nie spada poniżej 30 stopni, czy fakt, że według austriackich naukowców z Alpenverein lodowce topnieją w rekordowym tempie - tempie tak zawrotnym, że za 40 lat pozostanie w Austrii tylko jeden lodowiec. Mając dane, Jarosław Kuźniar wraz z zaproszonymi przez siebie ekspertami - m.in. klimatologiem z WWF Marcinem Kowalczykiem, dr hab. Katarzyną M. Zielińską z Uniwersytetu Łódzkiego, architektką dr Joanną Jurgą i Katarzyną Udrycką - kompleksowo sprawdza, w jakim momencie globalnego ocieplenia jesteśmy, dokąd zmierzamy i co możemy zrobić (od ograniczenia emisji CO2 do nowego podejścia do projektowania przestrzeni), aby powstrzymać nadchodzące klimatyczne niebezpieczeństwo.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA ekologia lodowiec klimat Marcin Kowalczyk WWF katarzyna zielińska architektura Jarosław Kuźniar Trójka

POLSKIE RADIO 24 Fala upałów, susze, powodzie. "Trzeba się przystosować"

Ekstremalne zjawiska pogodowe występują w ostatnich latach coraz częściej w różnych regionach świata, to m.in. fale ekstremalnych upałów, powodzie i pożary trawiące ogromne obszary lasów. Nasilenie tych zjawisk związane jest ze zmianami klimatycznymi, będą więc one występować coraz częściej - powiedział Polskiemu Radiu 24 Adam Jaczewski z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB.
Zobacz więcej na temat:  pogoda Polskie Radio 24 IMGW społeczeństwo Katarzyna Dydo klimat

"Zmiana klimatu". Katarzyna Udrycka: musimy zdawać sobie sprawę z realnego zagrożenia

- Nigdy nie staram się upiększać, nie staram się trudnej dla nas do przyjęcia prawdy o zmianach klimatu łagodzić. Jeśli nie będziemy sobie zdawać sprawy z realnego niebezpieczeństwa, które nam grozi, to wtedy mamy małe szanse, że coś z tym zrobimy - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Udrycka, niezależna konsultantka w obszarze zrównoważonego rozwoju, adaptacji do zmian klimatu i bioróżnorodności, edukatorka klimatyczna.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katarzyna Dydo klimat ochrona środowiska