Polskie Radio
Section05

historia PRL

Listy gen. Kiszczaka. Ekspert: prowadził subtelną grę

– Gen. Kiszczak cynicznie odsłaniał słabe strony niektórych ludzi chcących uchodzić za autorytety moralne – powiedział dr Wojciech Myślecki z Politechniki Wrocławskiej. Odniósł się w ten sposób do ostatnich publikacji listów pisanych przez gen. Czesława Kiszczaka do różnych osób z życia publicznego III RP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Czesław Kiszczak PRL III RP okrągły stół historia Polski komunizm

Historyk: Gomułka zdecydował o użyciu broni na wybrzeżu

- Początek spisku przeciw Władysławowi Gomułce nie jest znany, natomiast w dniach robotniczej rewolty na wybrzeżu w Grudniu 1970 r. on się rozwija i po tygodniu doprowadza do odsunięcia I sekretarza KC PZPR od władzy - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Antoni Dudek, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski PRL Grudzień 1970 strajki Antoni Dudek Jerzy Jachowicz milicja

Historyk IPN: stan wojenny nazywano wojną polsko-jaruzelską

– W Magdalence doszło do zbyt dużego zbliżenia pomiędzy komunistami, a przedstawicielami "Solidarności". Uważam, że brak rozliczenia wydarzenia, które rozpoczęło się 13 grudnia 1981 roku, to w pewnym sensie efekt ducha Magdalenki – ocenił dr Grzegorz Majchrzak, pracownik Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. O stanie wojennym w Polskim Radiu 24 mówił także dr Jan Olaszek, historyk IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny 13 grudnia PRL Wojciech Jaruzelski fakty opinie ciekawostki Związek Sowiecki IPN

Historyk IPN: stan wojenny był gwałtem na polskim narodzie

– Zjazd "Solidarności" i słynne posłanie do ludzi pracy były sygnałami dla komunistów przesądzającymi o wprowadzeniu stanu wojennego – powiedział dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. 13 grudnia będzie obchodzona 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Przy tej okazji w audycji "Historia na Dzis" rozmowa o jego genezie i ofiarach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny 13 grudnia 1981 PRL historia Polski opozycja demokratyczna fakty opinie ciekawostki

Historyk IPN: Departament PESEL MSW był elementem aparatu represji PRL

Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności uruchomiono w połowie lat 70-tych. Zawierał szczegółowe dane na temat ludności. - Chodziło też o to, żeby lepiej kontrolować ludzi i typować potencjalnych agentów i tajnych współpracowników – mówił w audycji "Historia na dziś” dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  MSW PRL Tadeusz Płużański Patryk Pleskot pesel Polskie Radio 24

„Skorpion” – seryjny morderca i postrach Trójmiasta

Jeden z najbardziej krwawych seryjnych morderców w historii polskiej kryminalistyki. Paweł Tuchlin „Skorpion”, w bestialski sposób zamordował 9 kobiet, a 11 innych, które ocalały z napadów, uczynił kalekami. W audycji „Między Kropkami” rozmowa z Krzysztofem Wójcikiem, autorem książki „Skorpion”, psychologicznej opowieści o człowieku, który w latach 1975-1983 budził grozę wśród kobiet z okolic Trójmiasta.
Zobacz więcej na temat:  zabójstwo PRL milicja literatura polska

"Hermaszewski wiedział co robił, wchodząc do WRON"

„Konkluzja po spotkaniu ws. tzw. ustawy degradacyjnej jest taka, że ta sprawa nie będzie regulowana na poziomie ustawy; natomiast można rozmawiać o symbolicznym, za pomocą uchwały, ocenieniu osób i wydarzeń z przeszłości” - powiedział w sobotę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. O ustawie degradacyjnej mówił Polskim Radiu 24 Piotr Semka z „Do Rzeczy”, a także historyk dr Piotr Gontarczyk z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Mariusz Błaszczak dekomunizacja wojsko Piotr Semka stan wojenny Mirosław Hermaszewski