Polskie Radio
Section05

historia Polski

Dzień Nauki Polskiej. Szef MEiN: potrzebne są badania pokazujące prawdę o Polsce i Polakach

- Nauka to poszukiwanie i odkrywanie prawdy - mówił w piątek szef MEiN Przemysław Czarnek w Dniu Nauki Polskiej. Zapowiedział reformę Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Ocenił, że konieczne są badania historyczne i politologiczne pokazujące "prawdę o Polsce i Polakach".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NAUKA HISTORIA II wojna światowa Ministerstwo Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek edukacja

Facebook cenzuruje historię? Poseł PiS wystosował oficjalny list do Zuckerberga

Poseł Bartosz Kownacki wystosował oficjalny list do Marka Zuckerberga, szefa Facebooka, w sprawie blokowania przez portal społecznościowy informacji o niemieckich zbrodniach. - Nie możemy pozwolić na takie skandaliczne działania - powiedział poseł PiS w wywiadzie dla "Naszego Dziennika".
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej IPN Facebook cenzura społeczeństwo Bartosz Kownacki Prawo i Sprawiedliwość POLSKA

Polacy, którzy swoimi wynalazkami zmienili świat

W ramach kampanii edukacyjnej "Giganci nauki PL" ukazała się pięciotomowa publikacja "Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę. Słownik polskich i związanych z Polską odkrywców, wynalazców oraz pionierów nauk matematyczno-przyrodniczych i techniki", pod redakcją naukową prof. Bolesława Orłowskiego wydany w ramach projektu Instytutu Historii Nauki im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów PAN oraz przez Instytut Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Ignacy Mościcki IPN wynalazcy II RP Paweł Lekki

Powstaje wyjątkowe muzeum. Opowie historię Polskiego Państwa Podziemnego

Grupa entuzjastów pracuje właśnie nad stworzeniem Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego, które przybliży internautom z całego świata fenomen największego w historii ruchu oporu. - To nie tylko Armia Krajowa, ale także na przykład połowa raportów wywiadowczych, które Brytyjczycy otrzymali z okupowanej przez Niemców Europy - mówi o Polskim Państwie Podziemnym Maciej Piwowarczuk z Fundacji na rzecz Wielkich Historii.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska Polskie Państwo Podziemne

Zagadkowa śmierć ks. Franciszka Blachnickiego. Woyciechowski: mamy tu do czynienia z niewidzialnymi siłami

- Gdy prokurator Ewa Koj w 2006 r. prowadziła śledztwo w tej sprawie, odbyła się poufna ekshumacja szczątków księdza przez władze kościelne. Zaskakujące jest to, że nie uczyniły tego organy ścigania, gdyż było to formalną rzeczą w dochodzeniu do prawdy - mówił o okolicznościach śmierci ks. Franciszka Blachnickiego w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Franciszek Blachnicki PRL służby i bezpieczeństwo IPN komunizm inwigilacja służba bezpieczeństwa Michał Rachoń Piotr Woyciechowski Polskie Radio 24

"Ich losy pozostają względnie nieznane". Brytyjska organizacja pyta o Cichociemnych

Brytyjska organizacja English Heritage apeluje do rodzin Cichociemnych o dzielenie się wspomnieniami o losach bohaterskich krewnych - pisze w poniedziałek brytyjski "The Guardian" na swoich stronach internetowych. - Ich historie pozostają względnie nieznane Brytyjczykom, poza kluczową rolą jaką odegrali w wysiłkach wojennych - podkreśla w rozmowie z tygodnikiem Andrew Hann z English Heritage. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Cichociemni II wojna światowa Wielka Brytania Wojsko Polskie

"Niósł ze sobą tradycję niepodległościową". Jan Józef Kasprzyk o Janie Olszewskim

- Były premier dbał o to, by pamięć o żołnierzach Armii Krajowej była żywa. Nawiązywał do tych samych wartości, co pokolenie żołnierzy AK, czyli umiłowania miłości do Rzeczpospolitej ponad wszystko, kultu wolności i niepodległości państwa i narodu - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski III RP PRL

Historia karnawału i postu. Prof. Dumanowicz: pączek dawał nadzieję, że po poście do niego wrócimy

- Pączek był wielkim smakołykiem. Żegna on karnawał dlatego, że pączek i takie ciasta były smażone w tłuszczu i to głównie w tłuszczu zwierzęcym. Tłuszcz był drogi, więc pączek i rytuał jego zjedzenia dawał nadzieję, że jeszcze kiedyś do tego wrócimy - powiedział o historii i symbolice tłustego czwartku prof. Jarosław Dumanowicz, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  tłusty czwartek karnawał Wielki Post symbole Wielkanoc HISTORIA fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24