Polskie Radio
Section05

historia Polski

Finał akcji "Tydzień z dinozaurami w Polskim Radiu Dzieciom"

W czasie finału akcji "Tydzień z dinozaurami w Polskim Radiu Dzieciom" w audycji "Dawno, dawno temu" rozwiązaliśmy pięć zagadek dotyczących dinozaurów. To właśnie ich odgadnięcie było zadaniem w naszej zabawie. Wraz z profesorem Tomaszem Sulejem, polskim paleontologiem, rozmawialiśmy o dinozaurach narysowanych przez dzieci i wysłanych do redakcji. Była to także okazja aby przypomnieć dzieciom oraz starszym słuchaczom, o najważniejszych cechach poszczególnych dinozaurów. Posłuchajcie!
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom paleontologia

Polskie lotnictwo i historia dwóch miast: Trójka w Dęblinie i Puławach

Tym razem Trójka odwiedziła północną Lubelszczyznę. "Trzymaj z Trójką" zaprasiło do Twierdzy Dęblin, gdzie nie tylko dowiedzieliśmy się, jakie jednostki tam stacjonują, ale również poznaliśmy pasjonującą historię tego obiektu. Nie obyło się bez wizyty w szkole pilotów, bo przecież właśnie z lataniem Dęblin się kojarzy. Potem przenieśliśmy się do nieodległych Puław, gdzie m.in. odwiedziliśmy piękny Pałac Czartoryskich, ale również nowoczesne Azoty.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dęblin Puławy Paweł Turski turystyka

Wręczenie sztandaru Dowództwu WOT. Duda: sprawdziliście się

- Jest wielka symbolika w tym, że w dniu pamięci Niezłomnych, walczących o wolną Polskę, Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymuje swój sztandar. Żołnierze WOT służą najczęściej w pobliżu swoich domów, potrafią poprowadzić lepszymi ścieżkami, znają swój teren. Sprawdziliście się, byliście często jednymi z pierwszych na miejscu. Blisko i zawsze gotowi - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia sztandaru Dowództwu WOT.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda Wojska Obrony Terytorialnej WOT żołnierze Żołnierze Wyklęci HISTORIA

Żołnierze Wyklęci. Oficjalne uroczystości państwowe

Przedstawiciele najwyższych urzędów państwowych oraz rodziny ofiar złożyli wieńce pod ścianą straceń w byłym więzieniu mokotowskim na ul. Rakowieckiej w Warszawie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. "Pamięć o nich jest naszą patriotyczną powinnością" - napisał w liście do uczestników uroczystości prezydent RP Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Żołnierze Wyklęci społeczeństwo prezydent Andrzej Duda Karol Nawrocki

Łazienki Królewskie mają 350 lat. Jakie tajemnice skrywa to wyjątkowe miejsce?

Łazienki Królewskie powstały na Ujazdowie z polecenia Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Na tamtejszych terenach najpierw zbudowano willę nazywaną Łazienką oraz dwa pawilony: Ermitaż i Arkadia, według projektu Tylmana z Gameren. Od tych wydarzeń mija właśnie 350 lat. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Łazienki Królewskie Warszawa Stanisław August Poniatowski Stanisław Herakliusz Lubomirski

TYLKO U NAS Żołnierze Wyklęci. "Nie tylko PiS pamiętał o tych ludziach"

- Rządy Prawa i Sprawiedliwości uczyniły z kultu tzw. Żołnierzy Niezłomnych jeden ze sztandarowych elementów swojej polityki historycznej, co sprawiło, że inni zaczęli się od tego dystansować, ale ja przypomnę, że to święto zostało ustanowione z inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego, więc jak widać, to nie jest tak, że tylko PiS pamiętał o tych ludziach - wskazał w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. dr hab. Antoni Dudek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Żołnierze Wyklęci społeczeństwo

Procesy pokazowe podziemia antykomunistycznego. Na czym polegały?

- Procesy te mają podbudować koncepcję polityczną, jaką sobie partia ułoży w danej chwili, w zależności od potrzeb. Nie mają one nic wspólnego z wymiarem sprawiedliwości i prawdziwą procedurą sądową. Wyrok jest z góry wiadomy - mówił w 1955 roku w audycji Radia Wolna Europa Józef Światło, były wicedyrektor X Departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, który rok wcześniej uciekł na Zachód.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA PRL Żołnierze Wyklęci Witold Pilecki