Polskie Radio
Section05
historia Polski

"Pełniły rolę nadzorcy społecznego". Dudkiewicz o służbach bezpieczeństwa w PRL

- Z jednej strony służby wywiadowcze miały pozyskiwać dla ustroju istotne informacje, a z drugiej strony jednak większość służb pełniła rolę nadzorcy społecznego, który miał utrzymywać system, czyli rolę takiej klasycznej bezpieki - tłumaczył na antenie Polskiego Radia 24 Rafał Dudkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL bezpieka HISTORIA historia Polski komunizm stan wojenny historia PRL

Najgorsi w Polsce. Historie mafiozów i gangsterów znad Wisły

Czasem próbuje się robić z nich bohaterów kultury masowej, choć żaden z nich nie był przecież Robin Hoodem. Wręcz przeciwnie. Przestępcze czyny były dla nich po prostu sposobem na szybkie wzbogacenie się i w tym celu nierzadko krzywdzili innych ludzi.
Zobacz więcej na temat:  Mafia Trójmiasto Pruszków przestępczość przestępczość gospodarcza kradzież kradzież pieniędzy kradzież samochodu kradzieże PRL III RP historia Polski HISTORIA policja policja polska

SN o prowokacji wobec ks. Jerzego Popiełuszki. Płużański: to szansa na osądzenie wykonawców

- Sprawa prowokacji na Chłodnej jest rozpoznana historycznie bardzo dobrze i czeka teraz na osąd wymiaru sprawiedliwości. Kwalifikacja, którą ustalił teraz Sąd Najwyższy, jest szalenie ważna - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański, historyk i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski Kościół katolicki Jerzy Popiełuszko Sąd Najwyższy

"Stworzyła Pani własny, niepowtarzalny styl". Prezydent złożył życzenia Krystynie Prońko

Zwracając się do artystki, prezydent Andrzej Duda napisał, że jej niezwykły talent w połączeniu z wytrwałością i konsekwencją sprawiły, że jest nie tylko znaną i lubianą piosenkarką, ale także osobą powszechnie cenioną i szanowaną w środowisku muzycznym. Krystyna Prońko 14 stycznia świętuje 75. urodziny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MUZYKA KULTURA Andrzej Duda Krystyna Prońko historia Polski

Stanisław Marusarz. Orzeł o biało - czerwonym sercu

„Narty były treścią mego życia, największą pasją. Twierdzono, że mam wyjątkowy talent. Jeśli nawet tak było, to przecież sam talent nie wystarcza, aby zostać mistrzem. Trzeba się uczyć i ustawicznie pracować nad sobą. Nie wolno się zrażać początkowymi niepowodzeniami. Sukcesy nie przychodzą łatwo” - tak o sobie mówił Stanisław Marusarz.
Zobacz więcej na temat:  SPORT historia Polski Tatry Skoki narciarskie Armia Krajowa

Kompendium wiedzy o historii. Naukowe opracowania badaczy

Praca badawcza pracowników naukowych przynosi wiele cennych opracowań. W "Klubie Trójki" Wojciech Reszczyński postanowił pochylić się nad tymi dotyczącymi zagadnień historycznych. – O wartości tych pozycji i ogromie pracy autorów świadczą przypisy oraz zdjęcia. Autorzy muszą dotrzeć do jak największej ilość dokumentów, wspomnień i fotografii – powiedział, zapraszając na czwartkowe spotkanie.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo historia Polski Wojciech Reszczyński

"Niech przemówią tylko Ocalali". Zbliża się 77. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz

"Świat nie wyciągnął lekcji z II wojny światowej. Po konsultacji z Prezydentem RP Muzeum pragnie, by podczas 77. rocznicy wyzwolenia, w 80-lecie rozpoczęcia Zagłady w KL Auschwitz, zamiast przemówień polityków była wymowna minuta ciszy i refleksji" - podało Muzeum Auschwitz. Jak podkreślono "niech przemówią tylko Ocalali z Auschwitz".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz Auschwitz rocznica niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne II wojna światowa III Rzesza Niemcy nazizm HISTORIA historia Polski Żydzi Armia Czerwona

"Gedania wręcz wybuchła polskością". Klub, który wspierali Polacy z Wolnego Miasta Gdańska

Wolne Miasto Gdańsk było istniejącym w okresie międzywojennym autonomicznym miastem-państwem, znajdującym się pod ochroną Ligi Narodów. Mieszkało tam 20-35 tysięcy Polaków, czyli mniej więcej 10 proc. ludności tego miasta. Czym dla nich był Klub Sportowy Gedania, który powstał w Wolnym Mieście Gdańsku 15 września 1922 roku?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Gdańsk

Prof. Magdalena Gawin. Zniszczona pamięć małych miast

- Małe miasta mają koszmarne doświadczenie, które zniszczyło ich pamięć, one przeszły przez akcję "Inteligencja" w 1939 roku, podczas której wymordowani zostali radni, bibliotekarze, księgarze - mówiła w Dwójce nowa dyrektorka Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego prof. Magdalena Gawin.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Gawin Instytut Pileckiego Dwójka Paweł Siwek historia Polski totalitaryzm pamięć nazizm stalinizm

PR24 "Fantastyczna przygoda i podróż w dawne czasy". Brzezińska o albumie "Legendarni fotografowie w Polsce"

- Była to dla mnie fantastyczna przygoda i podróż w dawne czasy. Niezwykle interesujące było to, w jaki sposób fotografowie z zagranicy widzieli Polskę - powiedziała, odnosząc się do pracy nad albumem "Legendarni fotografowie w Polsce. Capa, Seymour, Barbey i inni", fotograf i fotoedytor Anna Brzezińska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 fotografia zdjęcia foto historia Polski POLSKA KULTURA album

PR24 "Czytelnicy mnie zaskakują". Adam Hlebowicz o odbiorze książki "Podróż na Wschód"

- Książkę pisałem dla tych wszystkich, którzy są zainteresowani kresami wschodnimi, ale nie tylko. Myślałem też o młodym pokoleniu. Stąd dużo ilustracji do każdego tekstu - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.
Zobacz więcej na temat:  Kresy pamięć IPN książki historia Polski Polacy za granicą Polskie Radio 24 KSIĄŻKA KULTURA literatura czytelnictwo

Muzyczny hołd dla bohaterów roku 2022

Rok 2022 ogłoszono m.in.: Rokiem Marii Konopnickiej (180. rocznica urodzin), Wandy Rutkiewicz (30. rocznica jej tragicznej śmierci), Ignacego Łukasiewicza (dwusetna rocznica urodzin), Józefa Mackiewicza (120. rocznica urodzin), Józefa Wybickiego (dwusetna rocznica śmierci, 275. rocznica urodzin), wreszcie Rokiem Romantyzmu Polskiego (200 lat od pierwszego wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza). 
Zobacz więcej na temat:  Lech Makowiecki piosenka MUZYKA historia Polski