Polskie Radio
Section05

historia Polski

"Smutny pan powiedział, że mam się zastrzelić". Działacz Solidarności o stanie wojennym

- Zostałem wsadzony do samochodu i przewieziony do komendy miejskiej milicji w Dąbrowie Górniczej. (...) Tam, po wylegitymowaniu, jeden ze smutnych panów otworzył szufladę, wyjął tetetkę, położył i powiedział, że mam się zastrzelić, bo on sobie nie będzie rąk brudził - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Cegielski, działacz Solidarności internowany w stanie wojennym, opisując moment zatrzymania go 13 grudnia po godz. 4 nad ranem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA HISTORIA historia PRL PRL stan wojenny

50. rocznica Grudnia '70. Prof. Wicenty: buntowała się młoda część społeczeństwa

- Jest bardzo ważna rzecz, może najistotniejsza. 1970 rok to jest mniej więcej ćwierć wieku po zakończeniu II wojny światowej. (...) To jest młoda część społeczeństwa - ta buntująca się. Robotnicy urodzeni albo po wojnie, albo w trakcie wojny, w zasadzie jej niepamiętający - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Wicenty, analizując wydarzenia pamiętnego grudnia 1970 roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL HISTORIA historia PRL Grudzień 1970 wydarzenia grudniowe POLSKA

Szef młodzieżówki PiS: wielu "obrońców demokracji" czterdzieści lat temu współtworzyło zbrodniczy system

- Ukazanie hipokryzji dzisiejszych obrońców demokracji, którzy współtworzyli zbrodniczy system komunistyczny, to jeden z celów wystawy "Obrońcy Demokracji wczoraj i dziś" zorganizowanej przez Forum Młodych PiS w 39. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego - informuje szef młodzieżówki Michał Moskal.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA PRL służba bezpieczeństwa stan wojenny PiS

"Dążyliśmy do szeroko rozumianego wyzwolenia". Jarosław Szczepański o przyczynach stanu wojennego

Solidarność dążyła do takiego bardzo szeroko rozumianego wyzwolenia. Mam na myśli tutaj nie tylko suwerenność państwową, do której jeszcze było nam daleko, ale na początek na przykład wyzwolenie naszej godności - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Szczepański, działacz Solidarności internowany w czasie stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA HISTORIA PRL historia PRL stan wojenny 13 grudnia Tadeusz Płużański Jarosław Szczepański

Prof. Kucharczyk: polska wolność była dla Prus atrakcyjna aż do czasów Fryderyka II

- Wolność Polski była bardzo atrakcyjna, aż do początków XVIII wieku, o tym mówią raporty urzędników, którzy przybywali do Królewca z Berlina. Dzisiaj się mówi: o "soft power", atrakcyjności kulturowej i my ją mieliśmy i - niestety - zmarnowaliśmy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z PAN, opowiadając o historycznych relacjach polsko-pruskich. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tadeusz Płużański Prusy

NASZ WYWIAD 39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Jak wygląda ściganie komunistycznych zbrodniarzy?

Krwawo tłumione strajki, internowania i kuriozalne wyroki łamiące życiorysy - to krajobraz stanu wojennego, za co odpowiedzieli tylko niektórzy przestępcy. - Te znane z "Psów" sceny palenia akt to nie była fikcja. Systemowe niszczenie dokumentów służb bezpieczeństwa PRL było faktem i borykamy się z tym do dziś - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prok. Robert Janicki, tłumacząc bariery, jakie napotykają na swojej drodze śledczy, którzy chcą osądzić zbrodnie lat 1981-1983. - Materiał dowodowy jest czasem zbyt mały, by postawić kogoś przed sądem - podkreśla rzecznik Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL HISTORIA komunizm IPN Instytut Pamięci Narodowej prokuratura POLSKA