Polskie Radio
Section05
HISTORIA

Przeszłość ku przyszłości. Polska na Wystawie Światowej '39

- 1939 rok to było budowanie świata jutra. Patrzono w przyszłość. My w naszej ekspozycji pokazywaliśmy dużo polskiego przemysłu, niemniej jednak nie mógł to być przeważający atut w Stanach Zjednoczonych. Ktoś słusznie zauważył, że musimy pokazać, że kiedy był tam Krzysztof Kolumb, to u na już był Uniwersytet Jagielloński - mówił w Dwójce prof. Andrzej Olszewski.
Zobacz więcej na temat:  Nowy Jork HISTORIA KULTURA Anna Lisiecka II wojna światowa

Historyk: Konstytucję 3 maja traktujemy jako symbol postępu

- Konstytucja 3 maja została zaprzysiężona przez wszystkie wówczas województwa i powiaty. Tylko w niektórych odnoszono się do niej zmniejszą atencją, ale wszędzie została zaakceptowana. To coś przepięknego - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Wiesław Wysocki (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo POLSKA HISTORIA konstytucja 3 maja konstytucja polityka historyczna

Konstytucja 3 maja 1791. Zobacz serwis specjalny

O tym, że Konstytucja 3 maja to ważny dokument w dziejach Polski wie każdy, ale nie każdy wie, że okoliczności jej uchwalenia mogłyby posłużyć za kanwę politycznego dreszczowca. Tę niezwykłą historię, w sto lat po przywróceniu święta narodowego Konstytucji 3 maja, przypomina portal PolskieRadio24.pl za pomocą serwisu specjalnego www.3maja.polskieradio24.pl. 
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja niepodległość HISTORIA

Rzecznik KEP: naziści zamordowali 20 proc. polskich księży

W Dniu Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik przypomina, że podczas II wojny światowej niemieccy naziści zamordowali 20 procent polskich księży. - Były takie diecezje, jak na przykład Włocławek, Gniezno czy Chełmno, gdzie prawie co drugi ksiądz został zamordowany - mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. 
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm II wojna światowa HISTORIA POLSKA nazizm III Rzesza księża-patrioci

Por. Barbara Kulińska: UB biło mnie do utraty przytomności

Kobieta bohaterska, uczestniczka Powstania Warszawskiego, represjonowana w okresie powojennym przez Urząd Bezpieczeństwa. W audycji "Powroty z niepamięci" por. Barbara Kulińska, ps. Zula, wspominała straszne dni sierpnia i września 1944 roku, a także dramatyczne wydarzenia, jakie dotknęły ją po zakończeniu wojny. – Okupacja niemiecka była niczym w porównaniu z okupacją sowiecką – podkreśliła.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 powroty z niepamięci historia Polski HISTORIA II wojna światowa ludzie Narodowe Siły Zbrojne