Polskie Radio
Section05

Holokaust

Benjamin Lesser, były więzień Auschwitz: mówiono nam, że skończymy jako popiół

Stanąłem naprzeciwko doktora Mengele. Zadawał więźniom pytania. Pierwsze, które usłyszałem, a które skierował do więźnia przede mną brzmiało "Czy jesteś w stanie przebiec 5 km, czy wolałbyś jechać ciężarówką?". Więzień odpowiedział, że ma kontuzję kolana i że woli jechać ciężarówką. Odesłano biedaka na prawo, prosto do komory gazowej - wspominał Benjamin Lesser. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Auschwitz Auschwitz rocznica

Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy. "My jesteśmy braćmi i siostrami"

Zaproponowałem prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu wspólne uczczenie pamięci żołnierzy ukraińskich i polskich, którzy w 1920 r. walczyli z nawałą bolszewicką - poinformował prezydent Andrzej Duda. Zełenski zauważył, że Ukraina i Polska to nie tylko państwa sąsiedzkie. - My jesteśmy braćmi i siostrami - mówił.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Wołodymyr Zełenski POLSKA Ukraina Auschwitz

Prof. Aleksander B. Skotnicki: komiksowanie kłóci się z Holokaustem

- Jestem zdecydowanym przeciwnikiem trywializacji czy wręcz komiksowania tragedii Holokaustu, prób odbrązawiania bohaterów tamtych czasów np. Ireny Sendlerowej, albowiem ta tragedia była niewyobrażalna. Tylko pochylenie się nad nią, przypominanie, zachowanie pamięci jest wyrazem naszej kultury, a także sprzeciwu, aby nigdy więcej coś podobnego się nie powtórzyło - mówił znany hematolog i przyjaciel ocalonych z Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Dwójka Auschwitz Auschwitz rocznica

Agnieszka Witkowska-Krych: edukacja buduje pamięć o Holokauście

- Cóż z tego, że zostaną nam pomniki, które oczywiście są ważne i też przypominają o przeszłości? Myślę, że to właśnie edukacja i kultywowanie pamięci w taki bardziej międzyludzki sposób będzie tym, co zostanie - mówiła w Dwójce w 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau antropolog kultury z Instytutu Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Paweł Siwek Dwójka

Historyk o wyzwoleniu Auschwitz: pomoc okolicznych mieszkańców miała też symboliczne znaczenie

- Pamiętajmy, że już 26 stycznia wycofały się główne siły niemieckie, wtedy nadeszła ludność, która zaczęła pomagać. Co najmniej kilkudziesięciu więźniów zawdzięcza życie tym ludziom – mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Jabłonka, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Auschwitz Auschwitz rocznica rocznica polityka Oświęcim II wojna światowa

Vera Jourova w Polsce. Michał Wypij: w aspekcie reformy sądownictwa bezcelowa wizyta

- To chyba element wewnętrznej walki politycznej przy wykorzystaniu instrumentów międzynarodowych i pozycji wiceprzewodniczącej KE. Nie widzę w tym większego sensu - w ten sposób do wizyty Very Jourovej w Polsce, w kontekście reformy ustroju sądowego, odniósł się Michał Wypij, poseł Porozumienia.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo POLSKA reforma sądownictwa sąd Auschwitz Auschwitz rocznica Grzegorz Jankowski