Polskie Radio
Section05

II Rzeczpospolita

Front Morges. Antysanacyjny "Front Zmór"

17 lutego 1936 roku w szwajcarskim mieście Morges odbyło się spotkanie grupy oficerów i polityków, wśród których znaleźli się m.in. Wincenty Witos i gen. Władysław Sikorski. Efektem prowadzonych wówczas rozmów było zawarcie porozumienia, które przeszło do historii pod nazwą Frontu Morges. 
Zobacz więcej na temat:  Ignacy Jan Paderewski Józef Haller Wojciech Korfanty Józef Piłsudski Władysław Sikorski polityka POLSKA Szwajcaria

85 lat temu zmarł Roman Dmowski, polityk i publicysta, twórca podstaw ideologii narodowej w Polsce

85 lat temu, 2 stycznia 1939 roku, zmarł Roman Dmowski, jeden z "ojców" niepodległości Polski, zaliczany do grona najwybitniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych polityków w naszej historii najnowszej. Był współzałożycielem i głównym ideologiem Narodowej Demokracji. Miał inną od Józefa Piłsudskiego wizję odradzającej się w 1918 roku Polski, odegrał jednak wielką rolę w tworzeniu II Rzeczpospolitej.
Zobacz więcej na temat:  Roman Dmowski niepodległość historia Polski Józef Piłsudski

Stefan Eichler. Prochy zasłużonego oficera zostały pochowane w Polsce

Należał do Związku Strzeleckiego, służył w Legionach, był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej i dyplomowanym oficerem. W czasie II wojny światowej trafił do sowieckich obozów i wraz z Armią Andersa opuścił ZSRR. Po wojnie aktywnie uczestniczył w działaniach polskich władz na uchodźstwie. Po ponad 40 latach od śmierci jego prochy zostały pochowane w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Rząd RP na Uchodźstwie Wielka Brytania

Generał Stanisław Kopański – obrońca Tobruku spoczął na Powązkach

Uczestniczył w I wojnie światowej, brał udział w bojach o Lwów i Wilno w 1919 roku, w czasie wojny obronnej 1939 roku należał do Sztabu Generalnego Naczelnego Wodza, następnie dowodził Samodzielną Brygadą Strzelców Karpackich, która uczestniczyła w heroicznej obronie Tobruku. Po wojnie został zmuszony do pozostania na emigracji, teraz jego szczątki wróciły do Polski. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa Stanisław Kopański Wielka Brytania

Początki Polskiego Radia a niepodległość. "Radio budowało szacunek dla państwa i jego instytucji"

- Polskie Radio powstało jako instytucja z udziałem Skarbu Państwa. W latach 30. nastąpiła intensyfikacja rozwoju polskich rozgłośni, zbudowano słynną stację nadawczą w Raszynie. W 1939 roku około 1,2 mln osób dysponowało radioodbiornikiem, działały polskie fabryki, jedna z nich w Wilnie. Pod względem programowym radio przypominało Program 2 Polskiego Radia. Nadawało bardzo dużo muzyki na światowym poziomie - mówił w Dwójce historyk prof. Andrzej Chwalba.
Zobacz więcej na temat:  II RP odzyskanie niepodległości historia Polski Polskie Radio Dwójka Jakub Kukla Jakub Jamrozek Zygmunt Chamiec