Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Edyta Stein. "Patronka ludzi poszukujących prawdy"

Na drogę duchową Edyty Stein – filozofki i zakonnicy, zamordowanej w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz, która w 1987 roku została beatyfikowana, a w 1998 ogłoszona świętą Kościoła katolickiego – złożyły się i jej rodzinna żydowska tradycja, i młodzieńczy ateizm, i wieloletnie studia filozoficzne, a przede wszystkim: spotkanie z chrześcijaństwem.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Niemcy Wrocław filozofia beatyfikacja HISTORIA

Stanisław Skwarczyński. Komendant Oleandrów. Posłuchaj radiowych wspomnień!

Przebył wzorcową dla piłsudczyka drogę, której najjaśniejszym punktem była karta legionowa. Jako jeden z ostatnich świadków tamtych dni dzielił się – aż do swojej śmierci 43 lata temu, 8 sierpnia 1981 roku – barwnymi wspomnieniami z okresu formowania zalążków Wojska Polskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Skwarczyński Pierwsza Kadrowa Józef Piłsudski Legiony Polskie I wojna światowa wojna polsko-bolszewicka Dwudziestolecie międzywojenne wojna 1920

80. rocznica bitwy pod Falaise. Gen. Maczek bije Niemców

- Żołnierz Polski bić się może o wolność wszystkich narodów, umiera tylko dla Polski – mawiał generał Stanisław Maczek, dowódca Pierwszej Dywizji Pancernej na froncie zachodnim. 80 lat temu, 7 sierpnia 1944, rozpoczęła się bitwa pod Falaise. Ważną rolę odegrali w niej Polacy. Generał Montgomery, który dowodził siłami lądowymi, oceniając bitwę, powiedział: "Niemcy byli jakby w butelce, a polska dywizja była korkiem, którym ich w niej zamknęliśmy".
Zobacz więcej na temat:  Francja HISTORIA Niemcy Stanisław Maczek

Hiroszima - zginęło 80 tys. ludzi. "Zabrakło cierpliwości"

Gdyby Amerykanie nie zrzucili bomby na Hiroszimę, Japonia i tak skapitulowałaby w niedługim czasie. I to bez inwazji zachodnich aliantów na japońskie wyspy. Jednym z decydujących czynników okazała się jednak amerykańska chęć zademonstrowania potęgi nowej broni. Tak twierdzi nasz rozmówca dr Michał Piegzik, prawnik wykładający na Edinburgh Napier University, badacz wojny na Pacyfiku i autor książek poświęconych tej tematyce.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Hiroszima Japonia USA Stany Zjednoczone

Archiwum Akt Nowych udostępniło 10 tys. dokumentów Armii Krajowej

Wśród dokumentów są m.in. meldunki, rozkazy, raporty sytuacyjne wykonywane w czasie Powstania Warszawskiego. - Szczególnie interesujące są odezwy komendanta Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej płk. Antoniego Chruściela ps. Monter, skierowane zarówno do cywilnych mieszkańców stolicy, jak i do oddziałów bojowych AK - mówił Rafał Kierzkowski, historyk i archiwista.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa AK Niemcy nazizm Polskie Państwo Podziemne Powstanie Warszawskie

Sukces i klątwa. Roman Bratny w cieniu "Kolumbów"

Pozostawił po sobie ponad sto książek poetyckich i prozatorskich, kilkadziesiąt scenariuszy filmowych i dramatów, ale znany jest jako autor jednego dzieła: powieści "Kolumbowie. Rocznik 20". – Jestem zdominowany przez ten jeden konkretny utwór – przyznał w Polskim Radiu w 1970 roku.
Zobacz więcej na temat:  Roman Bratny Andrzej Mularczyk Tadeusz Gajcy Powstanie Warszawskie PZPR PRL historia Polski HISTORIA Solidarność komunizm Armia Krajowa proza poezja literatura KSIĄŻKA książki