Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Gołda Tencer. "To, co my chcemy robić, to ocalić od zapomnienia"

– Tak, jak mówił w Warszawie Singer, język jidysz nie jest językiem martwym, tylko zmarłych. Tak samo jest z kulturą żydowską: ona żyje – mówiła Gołda Tencer w Polskim Radiu w 1999 roku. Dziś mija 75. rocznica urodzin tej wielkiej polskiej aktorki, reżyserki i piosenkarki związanej z Teatrem Żydowskim w Warszawie.   
Zobacz więcej na temat:  kultura żydowska Gołda Tencer Warszawa Łódź piosenka TEATR pamięć

Prezydent Niemiec w Warszawie. Andrzej Duda: symboliczny hołd

Postawę prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera należy przyjąć z szacunkiem - zaapelował prezydent Andrzej Duda. Steinmeier uczestniczy w obchodach 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Obaj politycy złożyli dziś kwiaty przed miejscem pamięci ofiar rzezi Woli przy ulicy Górczewskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski Powstanie Warszawskie Andrzej Duda Frank-Walter Steinmeier Niemcy pamięć

Powstanie wciąż budzi emocje. "Od hagiografii po potępienie w czambuł"

- Dziś wielu powstańców warszawskich, którzy wtedy byli jeszcze dziećmi, a często także ich rodziny, mitologizują konieczność jego wybuchu. Wciąż brakuje nam rzetelnych opracowań o stratach ludności cywilnej - powiedział płk Krzysztof Komorowski, historyk wojskowości, gość audycji "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Krzysztof Grzesiowski Krzysztof Komorowski

Kobiety w powstaniu warszawskim. "Przy nich wstyd było się bać"

- Oni musieli walczyć, bo chcieli być wolni. Nie szli do powstania, żeby ginąć. Okupant uniemożliwiał im normalne życie, a przez lata narastał w nich bunt. Do dziś większość z nich pytana, czy to miało sens, odpowiada, że zrobiliby to po raz kolejny - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Utracka, historyczka z Muzeum Powstania Warszawskiego  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PolskieRadio 24 Małgorzata Żochowska Powstanie Warszawskie

80. rocznica powstania warszawskiego. Godzina "W" we wspomnieniach powstańców

80 lat temu w Warszawie wybuchło powstanie. Do walki z niemieckim okupantem stanęło ok. 45 tys. powstańców, przy czym stan dzienny nigdy nie przekraczał ok. 25 tys. Poległo ok. 18 tys. z nich. Ci, którzy przeżyli, przez lata wspominali na antenach Polskiego Radia o atmosferze panującej 1 sierpnia, w godzinie "W", w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Powstanie Warszawskie okupacja niemiecka Warszawa

Powstanie warszawskie. Pierwszego dnia biało-czerwona flaga zawisła na Prudentialu

Obraz najwyższego budynku przedwojennej Warszawy trzykrotnie stawał się symbolem walczącej stolicy: pierwszego dnia zrywu, kiedy na jego szczycie zawisła polska flaga był symbolem tryumfu, 28 września, kiedy uderzył w niego pocisk uwieczniony na zdjęciu, stał się symbolem walki, po wojnie jego szkielet obrazował zniszczenia niegdyś pięknego miasta.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego Warszawa okupacja niemiecka

RONA - Rosjanie w niemieckich mundurach tłumią Powstanie Warszawskie

RONA, czyli brygada rosyjskich kolaborantów na niemieckim żołdzie, to, podobnie jak pułk SS Oskara Dirlewangera złożony w większości z kryminalistów, jednostka, która w czasie tłumienia Powstania Warszawskiego wsławiła się największą brutalnością. Rosjanie spod znaku swastyki od narażania życia w walce preferowali gwałty, morderstwa i grabieże.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Powstanie Warszawskie zbrodnie wojenne Bronisław Kamiński Rosja ZSRR III Rzesza

Obcokrajowcy w powstaniu warszawskim. Od nigeryjskiego jazzmana po niemieckich dezerterów

- Warszawa była owładnięta ideą wolnościową. Ten ogromny entuzjazm, którym żyła polska stolica i którego doświadczali warszawiacy przez pierwsze dni powstania, udzielał się wszystkim, którzy byli wtedy w Warszawie - tłumaczył w audycji Polskiego Radia przyczyny udziału obcokrajowców w powstaniu warszawskim historyk prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Powstanie Warszawskie 1944 Warszawa

Pluj-zupa, mąka z trawy i fałszywy królik, czyli co się jadło w czasie powstania warszawskiego

Choć przed 1 sierpnia robiono zapasy żywności, nikt nie był przygotowany na to, że powstanie będzie trwać aż 63 dni. Zaspokojenie głodu było z czasem coraz większym wyzwaniem. W końcu zaczęto jeść to, czego w innych okolicznościach nikt nie wziąłby do ust.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie historia Polski HISTORIA kulinaria jedzenie kuchnia 1944 gotowanie zupy zapasy okupacja niemiecka

Wilhelm Orlik-Rückemann - jeden z pierwszych polskich pancerniaków, ostatni dowódca KOP

– To w gruncie rzeczy jeden z największych bohaterów wojny 1939 roku. Bohater, który musiał pozostać w cieniu w PRL, a z różnych powodów – głównie zawiści swoich kolegów – pozostał w cieniu również na emigracji – oceniał generała prof. Paweł Wieczorkiewicz w Polskim Radiu. Dziś wspominamy 130. rocznicę urodzin gen. Wilhelma Orlika-Rückemanna. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wilhelm Orlik-Ruckemann wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka II Rzeczpospolita Dwudziestolecie międzywojenne 17 września 1939 Kresy

Papier, trumna, magnetofon. Pisarze o powstaniu warszawskim

Poezje i prozy na temat powstania warszawskiego zaczęły powstawać jeszcze w czasie walk w okupowanej stolicy, potem w obozach jenieckich, wreszcie w wyzwolonej Polsce i w cieniu komunistycznej cenzury. Autorzy utrwalali swoje dzieła na tym, co mieli pod ręką.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie literatura poezja pisarz pisarze i poeci historia Polski Tadeusz Gajcy Jan Dobraczyński Andrzej Bobkowski Kazimierz Brandys Jarosław Marek Rymkiewicz Melchior Wańkowicz Czesław Miłosz Anna Świrszczyńska Miron Białoszewski Aleksander Ścibor-Rylski Andrzej Wajda Aleksander Kamiński Roman Bratny HISTORIA