Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Jak oszacować straty Polski z czasów II wojny światowej?

Rozgorzała dyskusja o możliwość ubiegania się przez Polskę o reparacje wojenne. Biuro Analiz Sądowych wydało ekspertyzę, według której Polsce przysługują wobec Niemiec roszczenia odszkodowawcze. O stratach wojennych w audycji Utracone Odzyskane mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki, współautor "Raportu o stratach wojennych Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939–1945".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reparacje wojenne Niemcy dzieła sztuki Magdalena Ogórek

"Ustawa o repatriacji musi zwierać zapis o łączeniu rodzin"

Sejm znowelizował w kwietniu ustawę o repatriacji. Ma ona ułatwić powrót i osiedlanie się w Polsce osób polskiego pochodzenia. Chodzi o ludzi zesłanych lub deportowanych przez władze ZSRR do krajów na wschodzie, a także ich potomków. O repatriacji i powrotach Polaków do kraju w audycji „Syberia-Polska. Operacja Powrót” mówił dr Robert Wyszyński, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 repatriacje Syberia Rosja Kazachstan

75. rocznica powstania Narodowych Sił Zbrojnych

75 lat temu, 20 września 1942 roku powstały Narodowe Siły Zbrojne - konspiracyjna organizacja wojskowa obozu narodowego. Działała ona do 1947 roku, po wojnie współtworząc antykomunistyczne podziemie. Była drugą po Armii Krajowej - pod względem liczebności - formacją zbrojną Polskiego Państwa Podziemnego, która w szczytowym momencie liczyła od 80 do 100 tys. osób. O NSZ mówił w Polskim Radiu 24 historyk Leszek Żebrowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Narodowe Siły Zbrojne historia Polski

"Reparacje od Niemiec i od Rosji to jest jeden temat"

Daty 1 i 17 września są nierozłączne w historii XX wieku. – Nie mam żadnych wątpliwości, że reparacje od Niemiec i od Rosji to jest jeden temat. Nawet adresat jest ten sam. Problem z reparacjami jest taki, że alianci w Poczdamie uznali, że Polska otrzyma reparacje od Niemiec z puli radzieckiej. To jest niesłychane, ponieważ nie zostaliśmy potraktowani jako podmiot – powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Szubarczyk z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ZSRR reparacje wojenne Rosja Niemcy POLSKA

Niemiecki polityk chwali Wehrmacht. "Trzeba reagować"

Lider Alternatywy dla Niemiec (AfD) w wyborach do Bundestagu Alexander Gauland uważa, że Niemcy mogą być dumni z osiągnięć swoich żołnierzy w obu wojnach światowych i nie powinni dłużej godzić się na wytykanie im zbrodni z czasów Trzeciej Rzeszy. O wypowiedzi lidera AfD mówili w audycji Debata Poranka Wojciech Korkuć (artysta-plastyk), Magdalena Piejko (Gazeta Polska Codziennie) i Agaton Koziński (Polska The Times).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy polityka historyczna reparacje wojenne I wojna światowa Agaton Koziński

Rusza IX edycja Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci

27 września w Gdyni rusza IX edycja Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. Tegorocznym mottem jest zdanie z manifestu Janusza Krupskiego „Wolna Polska w wolnym świecie”. Na widzów czekają pokazy filmów dokumentalnych i fabularnych, reportaży radiowych oraz dyskusje panelowe. O festiwalu w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania mówił jego dyrektor, Arkadiusz Gołębiewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci film polski festiwal filmowy FILM

Historia w bieżących sporach politycznych

17 września przypomina o inwazji dwóch totalitaryzmów na Polskę w 1939 roku. O tym, czy po niemal 80 latach zajmowanie się XX-wiecznymi totalitaryzmami ma sens i nie przesłania realnych zagrożeń, które czyhają na nas dzisiaj, rozmawiali w audycji W Gruncie Rzeczy Konrad Kołodziejski (Sieci ) i Michał Barcikowski (Christianitas).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 totalitaryzm komunizm nazizm 17 września 1939 pakt Ribbentrop-Mołotow

Nagrody im. Antoniny i Jana Żabińskich za ratowanie Żydów

Siostry franciszkanki z Klasztoru Maryi, Natalia Jakoniuk wraz z rodziną oraz - pośmiertnie - rodzina Jana Kawczyńskiego otrzymali w poniedziałek odznaczenia im. Antoniny i Jana Żabińskich przyznawane Polakom, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. Odznaczenia są przyznawane przez organizację From the Depths Polakom, którzy ze względów formalnych nigdy nie otrzymali wyróżnienia od Yad Vashem. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Holokaust Żydzi historia Polski