Polskie Radio
Section05

informatyka

Tłumaczą teksty, wykrywają spam. Czym są neuronowe modele języka?

Dzięki nim użytkownicy internetu mają dostęp do usług tłumaczenia tekstu na różne języki, możliwe jest wykrywanie spamu, realizowane są badania nastrojów społecznych w sieci, a także z ich pomocą każdy ma dostęp do automatycznej korekty tekstu czy też może porozmawiać z chatbotem. Mowa o neuronowych modelach języka, których popularność w ostatnich latach znacznie wzrosła. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak języki obce internet sztuczna inteligencja

Eksperci: rynek potrzebuje pracowników o niższych kwalifikacjach, wyjątek to informatycy i medycy

Rynek pracy mamy zróżnicowany i niejednoznaczny. W większych firmach wynagrodzenie znacznie rośnie, choć jego znaczna część jest konsumowana przez inflację - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW i Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca pracodawcy pracownicy inflacja bezrobocie informatyk technologie robotyzacja gus

Instrukcja obsługi telewizora na dobranoc. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Kuba to zdolny młody chłopak, który już w przedszkolu był specem od komputerów. Od szóstego roku życia czytał gazety informatyczne. W wolnych chwilach grał i komponował muzykę i robi to do dziś. Gdy poszedł do szkoły, to się nudził, bo potrafił już czytać. Z informatyką wiąże swoją przyszłość: od początku szkolnej edukacji bierze udział w konkursach informatycznych i jeździ na konferencje.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Boniecka-Górny reportaż komputery dzieciństwo Trójka STYL ŻYCIA

Nowy pełnomocnik ds. transformacji cyfrowej w MEiN. Będzie koordynować proces cyfryzacji systemu oświaty

Minister Przemysław Czarnek powołał Justynę Orłowską na pełnomocnika Ministra Edukacji i Nauki do spraw Transformacji Cyfrowej. Do tej pory była m.in. pełnomocnikiem premiera do spraw GovTech.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo kancelaria premiera Przemysław Czarnek premier Mateusz Morawiecki Ministerstwo Edukacji i Nauki transformacja cyfrowa szkoła szkolnictwo wyższe edukacja

"Może prowadzić do poważnych szkód społecznych". PE ostrzega przed technologią deepfake

Deepfake może prowadzić do poważnych szkód na poziomie społecznym. Zmanipulowane mogą zostać treści tekstowe, graficzne, audio i wideo, np. dowód w sprawie lub oświadczenie, które ma w pożądany sposób wpłynąć na proces polityczny – wskazano w analizie think tanku Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Parlament Europejski Komisja Europejska technologia deepfake oszustwo społeczeństwo internet

Komputer kwantowy. Jak działa Święty Graal informatyków?

Komputer kwantowy to dla wielu naukowców przyszłość technologii informatycznej, a nad wprowadzeniem go do powszechnego użytku pracuje już setki firm. Na czym polega jego działanie i kiedy trafi pod strzechy zwykłych, nierozumiejących fizycznych zagadnień, śmiertelników? Te pytania zadaliśmy prof. Rafałowi Demkowiczowi-Dobrzańskiemu z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA NAUKA technologie Mateusz Drozda komputery komputer fizyka

Hackaton w Dolinie Miedziowej. Pula nagród podczas wydarzenia sięga 100 000 złotych

Przewidywanie wstrząsów, potencjalnych awarii maszyn SMG oraz stabilizacja pracy pieca zawiesinowego - oto główne wyzwania, które pojawią się przed uczestnikami CuValley Hack. W dniach 11-13 czerwca, odbędzie się pierwszy hackathon organizowany przez KGHM S.A. Ceremonię otwarcia wydarzenia zaplanowano dziś o 17.00. 
Zobacz więcej na temat:  internet POLSKA cyfryzacja społeczeństwo KGHM Polska Miedź przemysł