Polskie Radio
Section05

IPN

Izba Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie. Przybliża historię Polski po II wojnie światowej

W Izbie Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie przy Mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbywają się zajęcia edukacyjne dla uczniów. - Chcemy poszerzać wiedzę historyczną młodzieży - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Karol Kasprzak z Biura Edukacji Narodowej IPN. Jak opowiadać młodym ludziom o historii?
Zobacz więcej na temat:  niepodległość historia Polski Święto Niepodległości Instytut Pamięci Narodowej Filip Musiał Karol Kasprzak Mirosław Węcki Dorota Truszczak Izba Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie

"Niepodległość to najwyższa wartość". Czym dla Polaków jest wolność?

W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. Czym dla nas dziś jest niepodległe i suwerenne państwo?
Zobacz więcej na temat:  niepodległość historia Polski Święto Niepodległości Instytut Pamięci Narodowej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PR Filip Musiał Karol Kasprzak Mirosław Węcki Dorota Truszczak

ANALIZA Opozycja od lat chce likwidacji IPN-u. Instytut mówi o historii, której niektórzy się boją

Obszerne archiwa wypełnione historycznymi aktami, oddawanie sprawiedliwości i godności po latach ofiarom, ale także podtrzymywanie pamięci historycznej i aktywna walka o sprawiedliwość podparta dokumentami i edukacją - w ciągu ostatniej dekady działalność IPN pozwoliła na upamiętnienie historii Polski i jej wybitnych postaci. Rozwiane zostały przy tej okazji mity i niedopowiedzenia na rzecz faktów historycznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Instytut Pamięci Narodowej

Czym jest dla współczesnych Polaków niepodległe i suwerenne państwo?

W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. Czym dla nas dziś jest niepodległe i suwerenne państwo? 
Zobacz więcej na temat:  niepodległość historia Polski Święto Niepodległości

SONDAŻ Polacy są za modernizacją armii i przeciwko likwidacji IPN i CBA. Zobacz najnowszy sondaż

Jak wynika z sondażu United Surveys przeprowadzonego dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", większość ankietowanych opowiedziała się przeciwko likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Instytutu Pamięci Narodowej przez przyszły rząd. Znaczna część badanych Polaków opowiedziała się za kontynuacją modernizacji armii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo CBA sondaż

Byli zomowcy trafią do więzienia za brutalne pobicie w stanie wojennym? Do sądu w Szczecinie wpłynął akt oskarżenia

Akt oskarżenia przeciwko trzem byłym funkcjonariuszom ZOMO, którzy mieli pobić mężczyznę zatrzymanego w związku z manifestacją uliczną przeciwko bezprawiu stanu wojennego, wniósł do sądu prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie - przekazał w czwartek Instytut Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Szczecin zachodniopomorskie sądownictwo prawo PRL historia Polski represje przestępczość historia PRL prokuratura stan wojenny regiony

IPN odkrywa szczątki ofiar wojen z ostatnich 200 lat. Jak dochodzi do ich odnalezienia?

Polska przez wieki była polem wielu wojen i bitew. Stąd do dziś odkrywamy szczątki poległych żołnierzy czy cywilów zamordowanych przez Niemców i Rosjan. - Cały czas odnajdujemy szczątki ofiar konfliktów praktyczne z ostatnich 200 lat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa historia Polski Instytut Pamięci Narodowej Adam Siwek

PR24 Likwidacja IPN? Prof. Wojciech Polak: jego zasługi są olbrzymie, zwłaszcza w dziedzinie edukacji

- Największe zasługi IPN-u są nie w dziedzinie lustracji czy osądzania zbrodni komunistycznych - jak sugerują niektórzy, m.in. z Lewicy. Największe osiągnięcia są w dziedzinie edukacji, nauki, badań naukowych. Te ostatnie dziedziny dominują teraz w pracy IPN-u - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Polak, historyk, członek Kolegium IPN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka HISTORIA Instytut Pamięci Narodowej Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański

PR24 Szczątki Polaków odnalezione na Ukrainie. Prof. Motyka: chodzi o prawdę i oddanie sprawiedliwości ofiarom

- Inwazja Rosji na Ukrainę uświadomiła wielu osobom Polsce, ale i na Ukrainie, że nasze współczesne spory o ocenę historii są nam kompletnie niepotrzebne, że korzysta na nich Rosja - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Motyka (Kolegium IPN, Instytut Studiów Politycznych PAN), odnosząc się do kwestii uregulowania pamięci ofiar Zbrodni Wołyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Instytut Pamięci Narodowej Magdalena Złotnicka UPA Ukraina Wołyń

PR24 Opozycja zlikwiduje IPN? Rzecznik Instytutu: postkomuniści chcą zbiorowej amnezji historycznej o czasach dyktatury

- IPN to instytucja, która na trwałe wpisała się w strukturę naszego państwa. Funkcjonujemy realnie od 2000 r., przez ten czas Instytut wykonał gigantyczną pracę, związaną przede wszystkim z odkrywaniem nieznanych kart polskiej historii XX w ale także pracę związaną z przywróceniem zbiorowej pamięci o ofiarach systemów totalitarnych - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Leśkiewicz, rzecznik IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Tadeusz Płużański wybory 2023 Instytut Pamięci Narodowej Rafał Leśkiewicz

Czarzasty chce zlikwidować IPN. "Misji poszukiwań ofiar totalitaryzmów nie powinny określać żadne decyzje polityczne"

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej profesor Krzysztof Szwagrzyk powiedział, że misji poszukiwań ofiar totalitaryzmów nie powinny określać żadne decyzje polityczne. W ten sposób dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odniósł się do pomysłu lidera Lewicy Włodzimierza Czarzastego, który powiedział, że Instytut powinien zostać zlikwidowany.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Instytut Pamięci Narodowej historia Polski Łączka komunizm Krzysztof Szwagrzyk

CBA i IPN do likwidacji? PSL: te instytucje należy odpolitycznić

Miłosz Motyka, komentując wypowiedź Włodzimierza Czarzastego o likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Instytutu Pamięci Narodowej zapewniał, że PSL nie ma takich postulatów w programie. - Bezwzględnie zgadzamy się z tym, że te instytucje należy odpolitycznić, a wręcz odpartyjnić - powiedział rzecznik PSL.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PSL polityka Instytut Pamięci Narodowej CBA Centralne Biuro Antykorupcyjne

"Figurant" Roberta Glińskiego w kinach. Jak SB inwigilowała Karola Wojtyłę?

20 października na ekranach kin zagościł film "Figurant" Roberta Glińskiego. Fikcyjna historia esbeka Bronka Budnego oparta jest na prawdziwym procederze osaczania Karola Wojtyły przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa. Od podsłuchów i pozyskiwania księży-informatorów, po próbę wplątania w sfabrykowany skandal obyczajowy - wobec przyszłego papieża Jana Pawła II stosowano cały wachlarz działań. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Karol Wojtyła PRL FILM Robert Gliński bezpieka służba bezpieczeństwa Kraków Jan Paweł II

Nagrody IPN "Ambasador Polskiej Historii" wręczone. "Chcemy dzielić się naszą wspaniałą historią"

W południe zostały wręczone nagrody Instytutu Pamięci Narodowej "Ambasador Polskiej Historii". Uroczystość odbyła się w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Nagrody przyznane zostały czterem osobom i dwóm organizacjom za pielęgnowanie polskiej pamięci historycznej, propagowanie i pogłębianie wiedzy o historii najnowszej naszego kraju oraz odkrywanie zapomnianych faktów czy osób zasłużonych dla polskiego narodu za granicą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA społeczeństwo historia Polski