Polskie Radio
Section05
Jakub Domoradzki

27. Piknik Naukowy. Czy radioaktywne przedmioty otaczają nas na co dzień?

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się 15 czerwca 2024 r. na PGE Narodowym w Warszawie. Podczas wydarzenia będzie można zapoznać się m.in. z zakresem działań Narodowego Centrum Badań Jądrowych i poszukać odpowiedzi na pytanie, czy otaczają nas przedmioty radioaktywne. 
Zobacz więcej na temat:  pismo klinowe Narodowe Centrum Badań Jądrowych Piknik Naukowy 2024 NAUKA promieniowanie

Inżynieria kosmiczna. Czym jest i jak różni się od tej dostosowanej do warunków ziemskich?

Centrum Badań Kosmicznych PAN jest najstarszym i największym polskim instytutem naukowo-inżynieryjnym. Odpowiedzi na pytania, czym jest inżynieria kosmiczna, jak różni się od tej dostosowanej do warunków ziemskich i z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się ludzie projektujący misje kosmiczne, będzie można poznać w trakcie otwartych seminariów inżynierskich organizowanych przez CBK PAN. 
Zobacz więcej na temat:  kosmos astronomia inżynieria NAUKA Polska Akademia Nauk astronautyka

Polski Edison albo Leonardo da Vinci z Galicji - wynalazca kamizelki kuloodpornej

Jan Szczepanik to genialny konstruktor, wynalazca m.in. kamizelki kuloodpornej, a także nauczyciel. Urodził się 13 czerwca 1872 r. w Rudnikach i zmarł 18 kwietnia 1926 r. w Tarnowie. O tym niezwykłym umyśle porozmawiamy z dr Moniką Koperską, popularyzatorką nauki oraz pomysłodawczynią i koordynatorką Wirtualnego Muzeum Zapomnianych Wynalazców.
Zobacz więcej na temat:  Uniwersytet Jagielloński wynalazcy Jan Szczepanik

Społeczna odpowiedzialność biznesu. Na czym polega w praktyce i dlaczego jest tak ważna?

Czy rozumienie tego pojęcia ulegało zmianie? Czy uniwersytety powinny być odpowiedzialne społecznie i co to właściwie znaczy? I jakich liderów powinny kształcić polskie uczelnie? O tym w "Eurece" rozmawialiśmy z rektorem Szkoły Głównej Handlowej - prof. Piotrem Wachowiakiem.
Zobacz więcej na temat:  ekonomia ekonomia społeczna Szkoła Główna Handlowa społeczeństwo biznes firma negocjacje komunikacja

Medal Sierpińskiego. Wyróżnienie dla matematyków związanych z Polską za wybitne osiągnięcia naukowe

Medal im. Wacława Sierpińskiego to wyróżnienie ustanowione w 1974 roku, przyznawane przez Uniwersytet Warszawski i Polskie Towarzystwo Matematyczne matematykom związanym z Polską za wybitne osiągnięcia naukowe. Nagrodę ustanowiono dla uczczenia wybitnego polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego.
Zobacz więcej na temat:  matematyka informatyka NAUKA Wacław Sierpiński nagroda

Władysław Tatarkiewicz. Jaka była jego "Historia filozofii"?

Władysław Tatarkiewicz to wybitny intelektualista, filozof i varsavianista. - Pomimo że studiował za granicą i wydaje się, że przejął pewne inspiracje z filozofii światowej, to jednak zachował przy tym bardzo ścisłe relacje z polską filozofią - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Wojciech Starzyński z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Tatarkiewicz filozofia Historia filozofii Agnieszka Gil-Świderska