Polskie Radio
Section05

Jakub Kukla

Podróże do domów wielkich pisarzy. "W ich otoczeniu jest coś szczególnego"

Talent, pracowitość czy sumienność - za sukcesem może stać wiele czynników. Jednym z nich może być również otoczenie. Marzena Mróz-Bajon, zaciekawiona warunkami, w jakich tworzyli wielcy pisarze, postanowiła zbadać ich domy i sprawdzić np., na jaki widok patrzyli z okien. W ten sposób powstała druga już książka z cyklu "Domy pisarzy".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura KULTURA KSIĄŻKA Marzena Mróz-Bajon

Kapiści - grupa studentów z Polski na naukach w Paryżu. Nowa jakość w malarstwie

- W młodej wówczas jeszcze Polsce powstał pomysł, że trzeba dążyć do świata i wysłano grupę utalentowanej młodzieży na studia do centrum ówczesnego świata artystycznego, czyli Paryża - mówił w Dwójce Borysław Czyżak, autor książki "Kolekcja. Opowieści o współczesnej sztuce polskiej".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka malarstwo KULTURA SZTUKA Akademia Sztuk Pięknych Kraków Paryż Borysław Czyżak

"Ad Libitum". Kurator festiwalu: jego siłą jest to, że zderza on bardzo różne środowiska

- Improwizacja oznacza bardzo różne rzeczy, w bardzo różnych środowiskach, dla bardzo wielu różnych osób. Dlatego też, cofając się w przeszłość, bywały takie edycje festiwalu, które np. wykraczały w stronę zderzenia improwizacji tanecznej z improwizacją muzyczną - mówił w Dwójce Antoni Michnik, współkurator 19. Międzynarodowego Festiwalu "Ad Libitum".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka gitara Ad Libitum Festiwal Ad Libitum MUZYKA improwizacja KULTURA Antoni Michnik

Skomplikowane losy Ślązaków. "Prawo hitlerowskie nie dotykało odznaczonych bohaterów"

Śląsk to region, którego powojenne losy nie oszczędzały. Dokładniej mówiąc - nie oszczędzały jego mieszkańców. Zmiany granic i przymusowe przesiedlenia często pozbawiały tę ziemię ich twórców. Jednak nie było to regułą. Henryk Waniek - autor książki "Wędrowiec Śląski" podzielił się z nami historiami z regionu, który tak bardzo pokochał.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Henryk Waniek literatura

Puławy - miasto, które rozsławili Czartoryscy

- Czartoryscy byli właścicielami Puław równiutko sto lat. Przez ten czas miasto rozkwitło, stało się rozpoznawalne w całej Polsce, a nawet za granicami naszego kraju - mówiła w czasie audycji "Dwójka na miejscu - Małe ojczyzny z wielką historią" Dominika Rodzoch-Młodkowska z Muzeum Czartoryskich w Puławach.
Zobacz więcej na temat:  Puławy Andrzej Zieliński Spitsbergen Michał Klauza Kazimierz Jonkisz Dwójka Franciszek Lessel Muzeum Badań Polarnych w Puławach KULTURA

Ultradźwiękowa mowa roślin. Co usłyszeli polscy naukowcy i akustycy?

- To, że rośliny wydają dźwięki ludzie albo się domyślali, albo badali w przeszłości, natomiast nikt do tej pory nie łączył tego z ultradźwiękami. Po raz pierwszy taka hipoteza pojawiła się na uniwersytecie w Tel Awiwie pod koniec zeszłego roku. My te badania potwierdzaliśmy i znacznie rozszerzaliśmy, bo jesteśmy akustykami, nie biologami - mówił w Dwójce dr Bartłomiej Chojnacki z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  warzywa AGH badania Dwójka rośliny mikrofon

Specjalista od prostego języka: nowy język urzędowy powinien być jak prosta droga do celu

- Wiele osób myśli, że prosty język jest prostacki. A teksty uproszczone muszą być nawet bardziej poprawne, bo łatwiej w nich zauważyć błędy. Mózg nie traci wtedy energii na odczytywanie głównych myśli merytorycznych i widzi wszystko - mówił w Dwójce dr hab. Tomasz Piekot, współtwórca Pracowni Prostej Polszczyzny na Uniwersytecie Wrocławskim.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Tomasz Piekot polszczyzna język polski pismo urząd

Płyta "Alma" zespołu Misterios del Amor. "Wracamy do korzeni"

- "Alma" to płyta nr 4 wydawnictwa All'Improvviso. Tym razem zupełnie odchodzimy od nurtu klasycznego. Poprzednie trzy płyty były dedykowane polskiej muzyce z przełomu klasycyzmu i romantyzmu. Teraz wracamy w zasadzie do początków naszego festiwalu, czyli momentu, gdy powstawała idea powołania w Gliwicach wydarzenia, które pokazywałoby muzykę dawną w sposób przystępny - mówił w Dwójce Artur Malke, szef programowy festiwalu All'Improvviso.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka muzyka dawna płyta MUZYKA KULTURA Artur Malke

Justyna Sobolewska o Jadwidze Stańczakowej: zobaczyłam babcię z innej perspektywy

Odkryła postać swojej babki i jej zagmatwaną historię, która tworzy obraz skomplikowanych więzi rodzinnych. Gościem audycji "Wybieram Dwójkę" była Justyna Sobolewska - krytyczka, dziennikarka, publicystka i wnuczka Jadwigi Stańczakowej. Swojej babci poświęciła książkę zatytułowaną "Jadwiga. Opowieść o Stańczakowej".
Zobacz więcej na temat:  Jadwiga Stańczakowa Dwójka literatura literatura polska KSIĄŻKA książki Justyna Sobolewska

"Polish Journey" Łukasza Krupińskiego i Kacpra Nowaka. Muzyka przefiltrowana przez duszę

- Pomysł płyty pojawił się po roku wspólnego grania. Było to zainspirowane naszymi spotkaniami m.in. z lady Camillą Panufnik, czyli wdową po Andrzeju Panufniku. A potem wspaniałe, muzyczne spotkanie z panią Elżbietą Penderecką, która także nas niezmiernie inspiruje. Pomyśleliśmy więc, że połączymy muzyczne siły: Pendereckiego, Panufnika i obowiązkowo Chopina - mówił w Dwójce pianista Łukasz Krupiński, który razem z wiolonczelistą Kacprem Nowakiem nagrał płytę "Polish Journey".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Kacper Nowak Łukasz Krupiński KULTURA

Młoda Orkiestra Nowego Teatru. Dagna Sadkowska: ta historia ma już ponad 7 lat

– Pomysł takiego zespołu powstał w głowie ówczesnej dyrektorki działu edukacji Nowego Teatru – Marii Wilskiej. To było jej marzenie, żeby stworzyć zespół wokalno-instrumentalny, który będzie składał się z dzieci i młodzieży – mówiła w Dwójce Dagna Sadkowska, skrzypaczka współkierująca Młodą Orkiestrą Nowego Teatru.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka dzieci orkiestra Nowy Teatr Młoda Orkiestra Nowego Teatru KULTURA MUZYKA Dagna Sadkowska