Polskie Radio
Section05
Jakub Kukla

Dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu: po modernizacji zapraszamy swą niezawodną publiczność

- W odnowionej siedzibie rozpoczęliśmy naszą działalność koncertem z gwiazdą, to była gala z Aleksandrą Kurzak i orkiestrą pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka, naszego szefa muzycznego. Na widowni był również Roberto Alagna, mąż śpiewaczki, który podczas bisu zrobił nam wszystkim niespodziankę. Wyszedł na scenę i zaśpiewał razem z Aleksandrą, to było niesamowite przeżycie. Wszystko odbyło się 11 listopada, Święto Niepodległości świętowaliśmy podwójnie - mówił w Dwójce Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu.
Zobacz więcej na temat:  opera Dwójka Jakub Kukla Bytom Aleksandra Kurzak

Janusz Majewski: opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza to doskonała inspiracja dla filmu

- Większość filmów opartych na twórczości Jarosława Iwaszkiewicza jest udana, każdy ma w sobie podstawę literacką. To wyraziste ludzkie portrety psychologiczne. Aktorzy chętnie grali takie postaci, w tekście była zawarta ich dokładna analiza. Jako czytelnik szukam u Iwaszkiewicza zanurzenia się w prawdziwą, dobrą prozę - mówił w Dwójce Janusz Majewski.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Iwaszkiewicz kino opowiadanie Janusz Majewski Dwójka Jakub Kukla

"Śmierć komiwojażera". Juliusz Chrząstowski: to właściwy czas na odczytanie tego tekstu u nas

- Tu nie ma dyskusji, że jest to wielkie dzieło, natomiast jest coś takiego w odczytaniu tego tekstu czy też historii, którą opowiada, że ona rezonuje mniej albo bardziej jeśli chodzi o komentarz do rzeczywistości. Z reżyserem Remigiuszem Brzykiem mamy takie poczucie, że właśnie teraz nastały w Polsce właściwe czasy na odczytanie tego tekstu - mówił w Dwójce Juliusz Chrząstowski, odtwórca głównej roli w nowej inscenizacji słynnej sztuki "Śmierć komiwojażera".
Zobacz więcej na temat:  TEATR spektakl Łódź Jakub Kukla aktorzy premiera Dwójka Arthur Miller Juliusz Chrząstowski KULTURA

Marek i Wacek - o dwóch takich, co zrewolucjonizowali podejście do klasyki

- Ostatnio znalazłem tego typu fragment np. w Nokturnie c-moll Chopina i odkryłem, że on był prekursorem bluesa, bo napisał lewą rękę jako tę, która pompuje rytm, a temat można było lekko zrytmizować i dołożyć harmonii - mówił w Dwójce Marek Tomaszewski, współtwórca duetu Marek i Wacek, który zmienił podejście do wykonywania utworów klasycznych.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Kisielewski Wacław Kisielewski Marek Tomaszewski Jakub Kukla Andrzej Zieliński fortepian Marek i Wacek Dwójka Franz Liszt

"Sen i nie" Bogusława Schaeffera. Dramat o formie koncertu reżyseruje Magdalena Małecka-Wippich

- Mamy rodzinę, czyli kwadrat idealny, można by powiedzieć, że to taki kwartet smyczkowy, do którego wkracza w pewnym momencie tajemnicza postać - jest nią Mentor. Rodzina, z którą się stykamy, jest niezwykle oczytana i rozmawia dużo o literaturze, natomiast Mentor, który wkroczy do tej rodziny, stopniowo ten porządek zburzy - tak o sztuce "Sen i nie", której autorem jest Bogusław Schaeffer, mówiła w Dwójce Magdalena Małecka-Wippich, reżyserka czytania performatywnego tego tekstu.
Zobacz więcej na temat:  Bogusław Schaeffer Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego spektakl Jakub Kukla Dwójka performance koncert dramat Magdalena Małecka-Wippich

Festiwal Eufonie 2023. "To święto muzyki i kultury Europy Środkowo-Wschodniej"

- Staramy się być jak najbardziej otwarci na to, co buduje Europę Środkowo-Wschodnią. Chodzi nam o repertuar rzadziej obecny w filharmoniach i na koncertach. Staramy się pokazywać również te najbardziej znane dzieła, ale w trochę innym kontekście - mówiła w Dwójce prof. Beata Bolesławska-Lewandowska z Rady Programowej Festiwalu "Eufonie".
Zobacz więcej na temat:  Eufonie Jakub Kukla Europa Środkowo-Wschodnia tożsamość tradycja Dwójka Beata Bolesławska-Lewandowska

Jurek Dybał: Krzysztof Penderecki to jedyny "pełny" kompozytor w naszej historii

- Pendereckiego można porównać z Richardem Straussem, Brahmsem czy Beethovenem. W jego twórczości reprezentowane są w dużych formatach wszystkie formy muzyczne. To symfonie, opery, muzyka kameralna, solowa czy kameralna. Właściwie nie mamy drugiego kompozytora tak pełnego w sensie muzyki europejskiej - mówił w Dwójce Jurek Dybał, dyrygent i kontrabasista, przed rozpoczynającym się we wtorek (21.11) Festiwalem Krzysztofa Pendereckiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki Jurek Dybał rocznica Dwójka Jakub Kukla filharmonia narodowa Anne-Sophie Mutter MUZYKA

Tomasz Pokrzywiński: wiolonczela doskonale brzmi obok skrzypiec

-  Unikalną cechą tej płyty jest to, że continuo jest realizowane tylko przez wiolonczelę. To praktyka wykonawcza pochodząca z XVII i XVIII wieku, która została zupełnie zapomniana. Wiolonczeliści z tamtego okresu byli niezwykle cenieni za tę umiejętność, osiągali niezwykłą wirtuozerię - mówił w Dwójce Tomasz Pokrzywiński.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Tomasz Pokrzywiński wiolonczela Dwójka Martyna Pastuszka skrzypce

Grzegorz Musiał o tym, jak w wieku kilku lat został poetą

- Nauczycielka od polskiego pyta: "co tam piszesz na ławce?". I zobaczyła ten wierszyk, ja go przeczytałem. "Boże, czyje to jest?" Ja mówię: "moje". A ona: "Słuchaj, to ty poeta jesteś" - tak dr Grzegorz Musiał - bydgoski poeta, pisarz i tłumacz, a także lekarz - opowiadał o swoich pierwszych próbach literackich.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Grzegorz Musiał Dwójka pisarze i poeci wiersze poezja dzieciństwo literatura KULTURA

Początki Polskiego Radia a niepodległość. "Radio budowało szacunek dla państwa i jego instytucji"

- Polskie Radio powstało jako instytucja z udziałem Skarbu Państwa. W latach 30. nastąpiła intensyfikacja rozwoju polskich rozgłośni, zbudowano słynną stację nadawczą w Raszynie. W 1939 roku około 1,2 mln osób dysponowało radioodbiornikiem, działały polskie fabryki, jedna z nich w Wilnie. Pod względem programowym radio przypominało Program 2 Polskiego Radia. Nadawało bardzo dużo muzyki na światowym poziomie - mówił w Dwójce historyk prof. Andrzej Chwalba.
Zobacz więcej na temat:  II RP odzyskanie niepodległości historia Polski Polskie Radio Dwójka Jakub Kukla Jakub Jamrozek Zygmunt Chamiec II Rzeczpospolita

Sylwia Zientek: równolegle z mężczyznami sztukę tworzyły też kobiety

- Chodziło mi o uzupełnienie polskiej historii sztuki o postacie artystek, o których niewiele wiemy, bo nie mieliśmy skąd się o nich dowiedzieć. Tak naprawdę nie mamy prawa nic o nich wiedzieć - mówiła w Dwójce Sylwia Zientek, autorka książki "Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn".
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Abakanowicz Zofia Stryjeńska Alina Szapocznikow Sylwia Zientek Jakub Kukla Dwójka SZTUKA literatura

Jak odbudować "Dom Doktora" w Zakopanem?

Wieczorem 31 października 2023 roku w Zakopanem doszło do kolejnego pożaru zabytkowego obiektu architektury drewnianej, tym razem wyjątkowo cennego "Domu Doktora". To willa wybudowana w 1898 roku, w stylu witkiewiczowskim, najprawdopodobniej projektu samego Stanisława Witkiewicza. O tym jak wygląda dziś sytuacja, rozmawialiśmy z Anną Śmigielską z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ignacy Witkiewicz Jakub Kukla Dwójka zabytki Zakopane

"Jerzy Marchwiński w muzyce szukał piękna i prawdy" - wspomnienia o zmarłym pianiście i pedagogu

- Jerzy Marchwiński był świetnym muzykiem i kameralistą, jego odejście to wielka strata. Zawsze znakomicie czuł muzyczną frazę, natychmiast wyczuwał intuicję solisty, a jednocześnie nie tracił własnej indywidualności. Podkreślał, że nie jest akompaniatorem, lecz partnerem. Niewątpliwie miał rację - mówił w Dwójce skrzypek Konstanty Andrzej Kulka. 
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2023 Jerzy Marchwiński Jakub Kukla Konstanty Andrzej Kulka Dwójka fortepian

Tłumaczka: Edgar Allan Poe patrzył na rozwój nauki jako na szersze zjawisko

Z książki "Edgar Allan Poe. Ciemna strona księżyca" dowiadujemy się, że kapłan grozy i prekursor science fiction był także prawdziwym entuzjastą nauki rozkwitającej w początkach XIX w. - Ciekawym wątkiem, który porusza autor jest to, że w twórczości Poego widać przeświadczenie, że nauce nie można w całości zawierzyć. W przeciwnym razie może ona pchnąć świat, w kierunku, który niekoniecznie będzie nam odpowiadał - mówiła w Dwójce tłumaczka Magda Witkowska.
Zobacz więcej na temat:  Edgar Allan Poe science-fiction pisarz pisarze i poeci Jakub Kukla tłumacz biografia KSIĄŻKA Dwójka