Polskie Radio
Section05

jedynka hp

II edycja nagrody CNK Przewroty. Inspirujące inicjatywy edukacyjne

Nagroda Przewroty, ustanowiona przez Centrum Nauki Kopernik w 2023 roku w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, przyznawana jest za nieszablonowe, odważne i inspirujące inicjatywy edukacyjne. Instytucja ogłosiła finalistów konkursu, a zwycięskie inicjatywy poznamy podczas uroczystej gali, 23 maja w Centrum Nauki Kopernik.   
Zobacz więcej na temat:  Centrum Nauki Kopernik edukacja NAUKA Robert Firmhofer Artur Wolski

Jedyne takie święta, jedyne takie tradycje i jedyne takie miejsca... Wielkanoc w Polsce i na świecie

Jak święta obchodzą Portugalczycy i Włosi, a jak Ukraińcy? O wielkanocnych tradycjach i zwyczajach u naszych sąsiadów - zarówno tych bliższych, jak i dalszych - rozmawialiśmy w "Jedynym takim miejscu" z wyjątkowymi gośćmi. Ale to nie wszystko! W Wielką Sobotę przenieśliśmy się także aż do Gwinei i Meksyku. Zajrzeliśmy również na nasze polskie "podwórko", żeby sprawdzić, które regionalne tradycje wielkanocne przetrwały do dziś i gdzie nadal są kultywowane.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Wielkanoc tradycja święta Włochy Ukraina Portugalia Meksyk Papua Nowa Gwinea

O frustrującej potrzebie lub obsesji kontroli. Jak sobie z nią radzić? Analizuje dr n.med. Mekhakyan, psycholog i psychoterapeuta

Potrzeba kontroli jest pożądana i zupełnie naturalna, chociaż czasem próbujemy kontrolować, to, co niekontrolowalne: zachowanie nastolatka, nałóg męża (żony), scenę polityczną. I pojawia się frustracja. Bo to są wiecznie niezaspokojone potrzeby. One nie dają się zaspokoić. A my – kontrolerki i kontrolerzy – stajemy się smutni, ba! zgorzkniali, totalnie zmęczeni. A może by tak puścić tę kontrolę?
Zobacz więcej na temat:  Anna Maruszeczko bliskość nałóg alkoholizm alkohol

"Harmonia" według Meli Koteluk. "Dotknęłam swojego limitu"

W marcu ukazała się długo wyczekiwana przez fanów Meli Koteluk płyta zatytułowana "Harmonia". Ta muzyczna podróż przez świat pełen kontrastów i poszukiwań równowagi przypomina, że nawet w największym chaosie można odnaleźć swoje bezpieczne miejsce. - To jest takie balansowanie pomiędzy tym, co spójne i co niespójne, bo nie da się osiągnąć tego stanu na zawsze. Chodzi o to, żeby mieć w sobie taką elastyczną część, która balansuje między tym, co jest harmonijne, co nieharmonijne, zwariowane, dzikie i wychodzące poza schemat, bo jedno i drugie jest potrzebne, jest paliwem życiowym - mówi artystka w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Kamil Wicik Marcin Kusy MUZYKA Mela Koteluk

O kulcie Marszałka Józefa Piłsudskiego opowiadają prof. Marcin Kula i prof. Jolanta Żyndul

7 kwietnia przypada 88 rocznica uchwalenia przez sejm ustawy  "O ochronie imienia Józefa Piłsudskiego, pierwszego Marszałka Polski", a 12 maja przypadają 99 rocznica wybuchu Zamachu Majowego oraz 90 rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. O autorytarnych rządach Marszalka  i jego następców oraz kulcie jego osoby mówili profesor Marcin Kula i profesor Jolanta Żyndul
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski II RP Dwudziestolecie międzywojenne rozwój

O opiece współdzielonej rozmawiają: dr Honorata Janik–Skowrońska, Aleksandra Dejewska–Wysogrocka i Michał Jasiewicz

Po rozstaniu. Prawo dziecka do matki i ojca. O opiece współdzielonej. Dziecko musi być karmione przez oboje rodziców ich energią, nie tylko pieniędzmi. Nadal jest tak, że w zdecydowanej większości przypadków po rozstaniu rodziców sąd ustala miejsce stałego pobytu dziecka przy matce. Dlaczego ignorowane są prośby ojców o opiekę naprzemienną? 
Zobacz więcej na temat:  Anna Maruszeczko bliskość nałóg alkoholizm alkohol

Marilyn Monroe, Madonna i Sting w obiektywie. Gdzie i kiedy zobaczyć fotografie Helmuta Newtona?

Marilyn Monroe, Luciano Pavarotti, Madonna, David Bowie to tylko część gwiazd, które w swoich pracach uwiecznił światowej sławy fotograf mody, Helmut Newton. 29 marca w Galerii "Poziom 4" w szczecińskiej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza otwarto ekspozycję poświęconą temu artyście. Wystawę , do 29 czerwca, można oglądać w weekendy między godz. 12, a 16. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Helmut Newton moda fotografia KULTURA

Czy powinniśmy się bać wojny? Między faktami, a manipulacją. Rozmowa z Anią (Miejski Survival Matki Polki) i Magdaleną Chorzewską

W jednym z dyskontów pojawiły się tzw. "plecaki ucieczkowe", a od kilku lat słowo "wojna" odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Weszło ono na stałe do naszych słowników i głów. - Wojna kojarzy nam się z atakiem obcych wojsk na nasze terytorium. Natomiast uważam, że jest to trochę błędne myślenie - zwraca uwagę Ania prowadząca profil Miejski Survival Matki Polki.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Karolina Korwin-Piotrowska wojna cyberbezpieczeństwo

"W Jezioranach" - kolejny dzień z życia Jabłońskich. Odcinek 3309

W 3309 odcinku "W Jezioranach" akcja dzieje się w domu Jabłońskich. Od kiedy Karol musi pomagać w gospodarstwie swojemu choremu ojcu Adam nie daje sobie rady ze wszystkim. Chciałby zatrudnić kogoś do pomocy, ale niełatwo znaleźć odpowiednią osobę. Mateusz proponuje, że weźmie urlop dziekański, żeby pomóc ojcu, ale Adam i Jola są temu przeciwni. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia TEATR W Jezioranach