Polskie Radio
Section05

jedynka hp

"Wymysł ludzi chcących nieuczciwie wykorzystać historię". Ryszard Terlecki o atakach na Jana Pawła II

- Większość Polaków traktuje św. Jana Pawła II jako autorytet i nie pozwoli się zwieść kombinatorom, którzy chcą wygrać swoje polityczne interesy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, komentując medialne ataki na papieża Polaka. - Rzekome obciążenie Karola Wojtyły jest wymysłem ludzi, którzy chcą, w sposób nieuczciwy, wykorzystać historię do swoich celów - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ryszard Terlecki Małgorzata Raczyńska-Weinsberg bronimy Jana Pawła II Jan Paweł II Kościół Kościół katolicki społeczeństwo

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Do kogo kierowane jest wsparcie?

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej to kolejne wsparcie dla województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i mazowieckiego, wyłączając Warszawę. Ten program ma pomóc utrwalić warunki sprzyjające konkurencyjności gospodarki i wyższej jakości życia w tych regionach. Na ten cel przeznaczono ponad 12 mld złotych.
Zobacz więcej na temat:  fundusze europejskie Unia Europejska infrastruktura Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej społeczeństwo Klaudia Porębska

Czesław Lang: Polskie Radio towarzyszyło wyścigom kolarskim od samego początku

Polskie Radio uzyskało wyłączne prawo do tytułu radiowego patrona Tour de Pologne. Porozumienie w tej sprawie podpisano w siedzibie Polskiego Radia w Warszawie. - Postanowiliśmy wspólnie z zarządem Polskiego Radia, ze wszystkimi dyrektorami anten, żeby Tour de Pologne wrócił na antenę Polskiego Radia i żebyśmy byli partnerami - mówił w radiowej Jedynce Czesław Lang, prezes Lang Team, organizator Tour de Pologne UCI World Tour. 
Zobacz więcej na temat:  Tour de Pologne Kolarstwo Czesław Lang Patryk Michalski Orlen Wyścig Narodów 2023

"Opowiada o tęsknocie za czymś utraconym". Zespół Feel o singlu "Jedwabna nić"

Z okazji 15-lecia zespołu Feel wydał album zatytułowany po prostu "Feel 5". Jedną z piosenek na nowej płycie jest "Jedwabna nić", w której nagraniu udział wziął Sebastian Riedel. - Piosenka opowiada o tęsknocie za czymś utraconym. (...) Jest zlepkiem myśli, które mają nam odpowiedzieć na pytanie, co chcemy od życia - mówi w "Muzycznej Jedynce" Piotr Kupicha, lider formacji. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Will muzyka rozrywkowa Feel Piotr Kupicha piosenka album dżem

"Żeromski w Rapperswilu". Wyjątkowa wystawa w kieleckim Muzeum Narodowym

Blisko 200 eksponatów znalazło się na nowej wystawie w Muzeum Stefana Żeromskiego – oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach. Ekspozycja nosi tytuł: "Wolność to wielka rzecz. Żeromski w Rapperswilu" i poświęcona jest pracy Stefana Żeromskiego w pierwszej na świecie polskiej placówce muzealnej – Muzeum Narodowym Polskim w Rapperswilu.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Kielce wystawa Stefan Żeromski muzeum Rapperswil

Poza słowami. Co mówią nasze gesty, mimika, spojrzenie?

Słowa to ważne narzędzie komunikacji, służące nam do porozumiewania się. Niemniej ważne jest jednak to, co poza językiem. - Pierwsi socjologowie postrzegali społeczeństwo jako ogromną strukturę społeczno-gospodarczą, ale na przełomie XIX i XX wieku społeczeństwo postrzegane było jako osoby wchodzące ze sobą w interakcję - zwraca uwagę w Programie 1 Polskiego Radia dr Tomasz Marcysiak.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska komunikacja psychologia

Historia Czech pokazana przez losy zwykłych ludzi. "Kolekcjoner śniegu" Jana Štiftera

Akcja książki rozgrywa się w trzech planach czasowych - w latach trzydziestych i pięćdziesiątych XX wieku oraz współcześnie. Przeszłość i teraźniejszość, wojna i czasy powojenne, Czesi i Niemcy, żywi i umarli przenikają się w losach trzech dziecięcych przyjaciół, z których jeden okazuje się duchem. Bohaterów jest tu jednak więcej.
Zobacz więcej na temat:  literatura Magda Mikołajczuk Czechy Czeskie Budziejowice

Ataki na Jana Pawła II i kard. Sapiehę. Dziedziczak: dla TVN i "Gazety Wyborczej" prawda nie ma znaczenia

- PO początkowo chciała realizować ideologiczny plan TVN - deptania autorytetów i niszczenia postaci Jana Pawła II, ale kiedy zorientowali się, że Polacy są tym oburzeni, to zaczęli się wycofywać - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia polityka Jan Paweł II wiara Kościół TVN Polonia Jan Dziedziczak Krzysztof Świątek

Jest porozumienie rządu z rolnikami. Kowalczyk: wystąpimy do KE o klauzulę ochronną na granicy z Ukrainą

- Rozmowy były bardzo dobre, była dobra atmosfera - powiedział w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. - Nie będzie kolejnej tury rozmów, jeżeli chodzi o ustalenia, bo ustalenia mamy zakończone, ale na pewno za miesiąc, półtora zaproszę uczestników tych rozmów, żeby rozliczyć się wzajemnie z tego, co ustaliliśmy - dodaje.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Henryk Kowalczyk rolnicy rolnictwo zboże Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Świątek

NASZ NEWS Rocznica śmierci Jana Pawła II. Przydacz: prezydent Duda złoży papieżowi hołd w Rzymie

- Prezydent Andrzej Duda dał wyraz swojemu stosunkowi do Jana Pawła II wtedy, kiedy rozpoczęły się na niego ataki w polskich mediach. Prezydent polecił wyświetlenie ikonografiki na Pałacu Prezydenckim - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Przydacz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, odnosząc się do możliwego udziału głowy państwa w obchodach 18. rocznicy śmierci papieża Polaka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Marcin Przydacz Jan Paweł II papież Rzym Watykan Krzysztof Świątek

Janusz Gniatkowski i festiwal jego piosenek. Krystyna Maciejewska: przez całe życie niósł solidarność

Już w czerwcu odbędzie się XIV Ogólnopolski Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego w Poraju. Artysta, który odszedł od nas w 2011 roku, był jedną z największych gwiazd w Polsce. - Festiwal zaczęliśmy robić na końcowe lata jego życia - wspomina w Programie 1 Polskiego Radia Krystyna Maciejewska, żona popularnego pieśniarza.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Krystyna Maciejewska Janusz Gniatkowski

Prezent w kopercie, czyli... darowizna. Kiedy trzeba ją zgłosić do Urzędu Skarbowego?

Każdy z nas otrzymał nieraz prezent w formie koperty z pieniędzmi, czy to podczas wesela, urodzin czy komunii. Oficjalnie nazywa się to darowizną. - Jeżeli darowizna pieniężna ma być zwolniona od podatku, musi być w formie bezgotówkowej przelewem na rachunek osoby, którą obdarowujemy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Sator, kierownik wydziału w Urzędzie Skarbowym Warszawa Wola. Kiedy jednak możemy skorzystać z tzw. kwoty wolnej od podatku?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Małgorzata Sator urząd skarbowy

Dał nam "Ulissesa", tłumaczył Szekspira. Wspomnienie o Macieju Słomczyńskim

Niedawno obchodziliśmy 25. rocznicę śmierci Macieja Słomczyńskiego, wybitnego tłumacza i pisarza. Na polski przełożył całą twórczość Szekspira, ale również m.in. "Światłość w sierpniu" Faulknera, "Raj utracony" Miltona, "Alicję w krainie czarów" i "Podróże Guliwera". Był autorem poczytnych kryminałów, które publikował pod pseudonimem "Joe Alex".
Zobacz więcej na temat:  Maciej Słomczyński Magda Mikołajczuk literatura kryminał James Joyce William Szekspir

"Nieprzeciętni 2023". Hanna Dołęgowska: czekamy na ludzi zaangażowanych w życie

Plebiscyt "Nieprzeciętni" po raz pierwszy ogłoszono 3 stycznia 2005 roku. Od osiemnastu lat kierowany jest do młodych ludzi, którzy robią coś ciekawego, oddają się niesamowitej pasji lub mogą pochwalić się wyjątkowymi umiejętnościami. - Czekamy na ludzi zaangażowanych w życie - podkreśla Hanna Dołęgowska, dyrektor radiowej Czwórki. 
Zobacz więcej na temat:  Hanna Dołęgowska plebiscyt Nieprzeciętni 2023 Daniel Wydrych

Jak zachęcić dzieci do regularnej aktywności fizycznej?

Poważnym problemem wśród dzieci jest ostatnio nie tylko ilość czasu spędzanego z urządzeniami elektronicznymi, ale również niedobory snu czy niedobory żywieniowe. W jaki sposób szukać efektywnego rozwiązania? - Głównym czynnikiem jest budowanie pozytywnej atmosfery związanej z aktywnością fizyczną - uważa dr Beata Wolska z gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu.
Zobacz więcej na temat:  aktywność fizyczna dzieci media społecznościowe