Polskie Radio
Section05

Józef Niewiarowski

Za sukcesami polskiej literatury za granicą i zagranicznej w Polsce stoją tłumacze. Czy AI ich zastąpi?

W literaturze tłumacz okazuje się kimś niezwykle ważnym, chociaż wciąż często niedocenianym, niedostrzeganym wręcz. A przecież to właśnie za sprawą znakomitych, by nie powiedzieć: wybitnych, tłumaczeń wielki sukces w Polsce odniosły m.in. "Kubuś Puchatek", literatura iberoamerykańska czy seria o Harrym Potterze. Jednak ostatnio coraz częściej pojawia się kwestia używania AI do tłumaczeń. Czy sztuczna inteligencja zastąpi tłumaczy? O tym m.in. rozmawia się na Festiwalu Góry Literatury, którego Trójka jest patronem.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura KSIĄŻKA powieść tłumaczenie tłumacz Festiwal Góry Literatury Robert Grzędowski Trójka

Kto i ile zapłaci pracownikowi za "chorobowe"? Ministerstwo planuje rewolucyjne zmiany

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami w zasadach wypłaty pracownikom "chorobowego". Jeśli wejdą one w życie, to wynagrodzenia dla pracowników na zwolnieniu będą wynosić 90, a może nawet i 100 procent, a ich koszty poniesie ZUS.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pieniądze płace choroba zatrudnienie praca ZUS pracownik Agnieszka Dziemianowicz-Bąk Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Piotr Łodej Trójka

Pies na pokładzie samolotu. W jakich warunkach latają czworonogi?

W Stanach Zjednoczonych działalność rozpoczyna linia lotnicza dla psów i ich właścicieli. Niektórzy widzą w tym żartobliwą kampanię marketingową, jednak usługa może być początkiem nowej gałęzi biznesu. A jak to wygląda w Polsce? Jeśli psiak jest zbyt duży, musi podróżować w... luku bagażowym. To z kolei łamie serca ich właścicieli, którzy próbują na różne sposoby wprowadzić zwierzaka na pokład.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski pies zwierzęta samoloty podróże

Kosmos w łóżku, czyli blisko 80 tysięcy złotych za dwa miesiące leżenia

To brzmi jak bajka: niemieccy naukowcy zapłacą 18 tys. euro za… dwa miesiące leżenia w łóżku! Można powiedzieć praca marzeń, tym bardziej że uczestnik będzie miał świadomość, iż w ten sposób przyczyni się do postępu nauki: są to bowiem badania związane z reakcją organizmu na stan nieważkości.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA sen kosmos eksperyment astronauta NASA Radosław Nałęcz Trójka Habitat Lunares

Rewolucja, dramat, wściekłość: koniec z pizzą i lodami po północy! Na razie w Mediolanie

Władze Mediolanu planują rewolucyjne posunięcie: chcą zakazać sprzedaży po północy pizzy, lodów i napojów na wynos. Powód: skargi mieszkańców miasta na uciążliwości nocnego życia. Sprzedawcy są wściekli, turyści rozżaleni. Czy nadchodzi rewolucja w podejściu do biznesu turystycznego?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA turystyka Włochy Mediolan pizza napoje jedzenie Kraków Miasto Jest Nasze Piotr Łodej Trójka

Jak skutecznie zadbać o zdrową dietę i prawidłową masę ciała?

– Ważne jest to przede wszystkim, żeby podchodzić do otyłości, do nadwagi, nie jako do słabości, tylko do czegoś, co jest takim zdrowotnym problemem, którym należy się zająć całościowo, kompleksowo. Nie należy podchodzić do tego jako do czegoś na chwilę, tylko jako procesu zmiany nawyków żywieniowych – podkreśla Żaneta Rybak, dietetyczka.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie Trójka choroba otyłość depresja Piotr Firan Żaneta Rybak

Kandydat jak pizza, czyli absurdy samorządowej kampanii wyborczej. Czy to pomaga wygrać?

Jesteśmy na ostatniej prostej przed wyborami samorządowymi. Ulice miast i wsi są oklejone plakatami kandydatów. Większość jest dość standardowa, jednak niektóre próbują oddziaływać żartem, absurdem. Czy taki sposób jest skuteczny i pomaga wygrać w wyborach lokalnych? Jak zapewnić sobie sukces?
Zobacz więcej na temat:  wybory samorządowe 2024 społeczeństwo kampania wyborcza kandydaci plakat internet media społecznościowe Piotr Firan Trójka Paweł Pawłowski

Znajomość angielskiego to dzisiaj norma. Czy warto się uczyć innych języków obcych?

Rusza pierwsza publiczna dwujęzyczna szkoła podstawowa. Świetnie, bo nauka języków obcych od młodości to w obecnym świecie podstawa. Ale czy znajomość języków obcych, szczególnie jeśli chodzi o angielski, jest premiowana w pracy? A może rozwój AI sprawia, że języki obce nie są/nie będą już nam potrzebne?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo języki obce nauka języków obcych sztuczna inteligencja tłumaczenie Mateusz Żydek Robert Grzędowski Trójka