Polskie Radio
Section05

Karol Szymanowski

Nominacja do Oscara, światowy sukces. Aleksander Tansman i jego barwne życie

- Mój przyjazd w 1919 do Paryża był raczej awanturą. Znalazłem się bez środków materialnych, na szczęście wkrótce poznałem Ravela - opowiadał w archiwalnym radiowym nagraniu Aleksander Tansman. 15 listopada 2023 roku mija 38 lat od śmierci tego wybitnego polskiego kompozytora, który mimo skomplikowanych losów stał się jednym z najbardziej znanych muzyków swoich czasów.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Łódź Francja Aleksander Tansman Fryderyk Chopin

Inauguracja sezonu artystycznego Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie

Szymanowski i Brahms - to kompozytorzy, których dzieła można było usłyszeć podczas koncertu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Tym koncertem Orkiestra zainaugurowała kolejny, 79. sezon artystyczny. Wśród solistów sopranistka Joanna Zawartko, a także baryton Artur Janda. Całość prowadził Michał Klauza.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Johannes Brahms Karol Furtak koncert koncerty w Polskim Radiu Joanna Zawartko Artur Janda Chór Polskiego Radia Akademia Chóru Polskiego Radia Maria Piotrowska-Bogalecka Michał Klauza Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

Orkiestra Polskiego Radia rozpoczyna nowy sezon artystyczny

W sobotę Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie zainauguruje nowy sezon artystyczny. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego zabrzmią utwory Karola Szymanowskiego i Johannesa Brahmsa. - Wystąpią artyści najwyższego kalibru. Dla nas to będzie inauguracja 79. sezonu artystycznego, więc wielkimi krokami zbliżamy się do roku jubileuszowego - mówi na antenie Jedynki Michał Klauza, dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego Joanna Zawartko Artur Janda Chór Polskiego Radia Maria Piotrowska-Bogalecka Michał Klauza Johannes Brahms Ula Kaczyńska

Inauguracja sezonu artystycznego 2024/2025 Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie

14 września w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie rozpocznie swój 79. Sezon Artystyczny. Zabrzmi Ein Deutsches Requiem - Niemieckie Requiem op. 45 Johannesa Brahmsa, którego wykonanie zaproponował zaproszony do współpracy Chór Polskiego Radia - Lusławice (z siedzibą w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach), w ramach którego działa powstała rok temu, z okazji jubileuszu 75-lecia zespołu, Akademia Chóru Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego Joanna Zawartko Artur Janda Chór Polskiego Radia Maria Piotrowska-Bogalecka Michał Klauza Johannes Brahms Jerzy Liebert

"Chopin i jego Europa". Bomsori Kim: Szymanowski jest znany w Korei

– Uważam to za swoją misję, by przybliżać polską muzykę zagranicznej publiczności, także w Korei. Wiadomo, wszyscy Koreańczycy kochają Chopina, jego muzyka nie potrzebuje specjalnej promocji, ale Szymanowski też jest w mojej ojczyźnie znany – może nie tak często grywany jak tutaj, ale na pewno ceniony – mówiła w Dwójce skrzypaczka Bomsori Kim, która w czwartek (22.08) wystąpiła wraz z KBS Symphony Orchestra na festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa 2024 Monika Zając Bomsori Kim koncert skrzypce Dwójka KULTURA

28. Festiwal Beethovena. Zainauguruje go Sinfonia Varsovia

Wieczorem o godzinie 19.30 muzyka Ryszarda Straussa oraz Beethovena w wykonaniu Sinfonii Varsovii zainauguruje 28. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Filharmonii Narodowej. W trakcie 13 festiwalowych dni będzie można wysłuchać 11 koncertów symfonicznych, 2 recitali fortepianowych i 2 koncertów kameralnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ludwig van Beethoven Sinfonia Varsovia Jacek Kaspszyk Ryszard Wagner Arthur Schopenhauer MUZYKA Festiwal Beethovena

Piotr Anderszewski: talent zawsze jest czymś unikalnym

- Nie ma definicji muzycznego talentu. To zbiór bardzo, bardzo wielu czynników. To jest zawsze coś unikalnego, coś swoistego, coś jedynego w swoim rodzaju. Jeżeli w ogóle można jakoś określić talent, to właśnie w ten sposób, że jest jedyny. Wszelka próba powtórzenia tego jest kompletnym fiaskiem - mówił w Dwójce znakomity pianista Piotr Anderszewski.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Anderszewski fortepian Bela Bartok Andrzej Sułek MUZYKA KULTURA Dwójka

"Muzyczne podróże". Karol Szymanowski

Karol Szymanowski zmienił polską muzykę i stał się inspiracją dla kilku pokoleń twórców. Do dziś mówimy o nim "najlepszy po Chopinie". W latach 1903-1905 przebywał w Berlinie, gdzie poznał Ryszarda Straussa, który stał się jego mistrzem na początku kompozytorskiej drogi. Zainspirowany jego muzyką, zaczął pisać swoje pierwsze symfonie. Szymanowski łączył klasyczne melodie chopinowskie z nowoczesną polską muzyką, a także z motywami regionalnymi.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci Iza Żukowska

"Wieczór Baletowy Kompozytorów Polskich" - premiera Teatru Wielkiego w Łodzi

- Te wszystkie choreografie są tańczone w zupełnie innych stylach. Niełatwo z techniki współczesnej Jacka Przybyłowicza po przerwie przeistoczyć się w góralki, górali i harnasiów, przenieść się do zupełnie innego świata. "Odwieczne pieśni" to praca historyczna stworzona ponad 50 lat temu, widzimy, jak wówczas wyglądała technika tańca współczesnego - mówiła Anna Nowak, kierownik baletu Teatru Wielkiego w Łodzi. W sobotę 30 września premiera spektaklu "Wieczór Baletowy Kompozytorów Polskich: Karłowicz - Kilar - Szymanowski".
Zobacz więcej na temat:  balet Wojciech Kilar Łódź Dwójka Beata Stylińska