Polskie Radio
Section05

Karol Szymanowski

Witold Lutosławski: Szymanowski był rodzajem idola

Z okazji 140. rocznicy urodzin Karola Szymanowskiego, jednego z największych polskich kompozytorów, w audycji przywołujemy postać twórcy. Sięgamy do zasobów Archiwum Polskiego Radia. - Ukazanie się Szymanowskiego zawsze było bardzo wzruszające - wspominał w 1977 roku Jerzy Waldorff. - Bo poza świadomością, że się widzi tak wielkiego artystę i kompozytora, dochodziło jeszcze oczarowanie jego osobą.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Dwójka Beata Stylińska

Muzyczna podróż przez twórczość Karola Szymanowskiego

Karol Szymanowski urodził się 3 października 1882 roku. Kompozytor przyszedł na świat dokładnie 140 lat temu w rodzinnym majątku w Tymoszówce – miejscu, które obecnie znajduje się na Ukrainie. To właśnie tam rozpoczął naukę gry na fortepianie, potem zaczął chodzić już do profesjonalnego nauczyciela, który stwierdził, że może nie będzie z niego wirtuoza, ale talent do muzyki bezsprzecznie posiada. Z czasem Karol Szymanowski wyjechał do Warszawy na naukę kompozycji, a niedługo później trafił do Berlina. Tam rozpoczęła się jego kariera poza granicami kraju, która szybko przerodziła się w ogólnoświatową sławę.  
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże kompozytor Izabela Żukowska radio dla dzieci

Zofia Szymanowska o beztroskich latach z muzyką

3 października przypada 140. rocznica urodzin Karola Szymanowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Z tej okazji w "Literackiej sjeście" prezentujemy fragmenty wspomnień najmłodszej siostry kompozytora – Zofii Szymanowskiej, która w "Opowieści o naszym domu" opisuje beztroskie lata dzieciństwa i młodości spędzone w Tymoszówce, kresowym dworze Szymanowskich (dzisiejsza Ukraina), gdzie w 1882 roku urodził się Karol Szymanowski. Fragmenty na antenie Dwójki czytała Teresa Budzisz-Krzyżanowska.
Zobacz więcej na temat:  literatura

Górskie inspiracje polskich kompozytorów

- Góralska muzyka bardzo kontrastowała z tym, co wówczas grywano na salonach, rzadko się nią zachwycano, a do tego trudno było ją zanotować. Początki kompozytorskich inspiracji to były raczej wyobrażenia góralszczyzny, niż faktycznie nawiązanie do folkloru. Moim zdaniem pierwszym, który fachowo tym się zajmował, był Jan Kleczyński. Na autentycznych nutach góralskich opierał niektóre swoje kompozycje - mówił w Dwójce Maciej Pinkwart, pisarz i autor przewodników.
Zobacz więcej na temat:  góry Bieszczady Tatry Dwójka podróże Jakub Kukla Andrzej Zieliński Mieczysław Karłowicz Henryk Mikołaj Górecki Wojciech Kilar Ignacy Jan Paderewski KULTURA

Teresa Chylińska: II Symfonia B-dur Szymanowskiego to maestria formy

- Karol Szymanowski przyznał, że ma poczucie, iż takiej symfonii nikt przed nim w Polsce nie napisał. Pod dyrekcją Fitelberga rozpoczął się triumfalny pochód II Symfonii przez Berlin, Wiedeń, Lipsk, Drezno. To była dekada życia pełnej II Symfonii i jej wielkiego światowego sukcesu, podkreślano maestrię formy tego utworu - mówiła na antenie Dwójki Teresa Chylińska, najwybitniejsza badaczka życia i twórczości kompozytora.
Zobacz więcej na temat:  Beata Stylińska Dwójka muzyka klasyczna

"Król Roger". Dzieło totalne Szymanowskiego w Operze na Zamku w Szczecinie

- Jest to partytura i dzieło sceniczne, które wzbudza wielkie emocje. Wyobraźnia w tym przypadku jest nieograniczona. "Król Roger" Szymanowskiego to odrębny świat, przestrzeń i kosmos - mówił w "Poranku Dwójki" Jerzy Wołosiuk, dyrektor artystyczny Opery na Zamku w Szczecinie, kierownik muzyczny i dyrygent spektaklu, którego premiera zaplanowana jest na marzec.
Zobacz więcej na temat:  opera Dwójka Paweł Siwek

"Dziewięciu z Wujka". Koncert NOSPR w 40. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek"

- Kompozycja Piotra Mossa, "Stabat Mater" Szymanowskiego oraz Eugeniusza Knapika Pieśń "Gdy..." – te utwory łączy atmosfera hołdu, zadumy i zatrzymania - mówił Łukasz Borowicz o programie koncertu "Dziewięciu z Wujka", który zagrał m.in. wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w 40. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek" (15.12).
Zobacz więcej na temat:  kopalnia Wujek Dwójka Łukasz Borowicz Paweł Siwek historia Polski NOSPR stan wojenny Chór Polskiego Radia rocznica

Szymanowski odbrązowiony. Dr Gwizdalanka: przedstawiał się jako ofiara, wielu mu wierzyło

- Każdy nie tylko zarzut, czy krytykę, ale nawet brak zainteresowania Karol Szymanowski odbierał osobiście, że ktoś go nie chce znać, nie lubi, nie ceni - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Danuta Gwizdalanka, muzykolog i autor książki "Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim". - Szymanowski przedstawiał się, jako ofiara, chociaż zupełnie nią nie był. Mówił to na tyle skutecznie, że wielu ludzi mu wierzyło - zaznaczyła ekspert.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA muzyka klasyczna Zdzisław Krasnodębski

Teresa Chylińska. Całe życie z Szymanowskim

- To jest rzecz, której nigdy nie zapomnę, gdy w PWM-ie pracujący krótko, ale jakże owocnie, Tadeusz Strumiłło powiedział: "musimy podzielić między siebie klasyków. Mamy Moniuszkę, Chopina, Karłowicza, Szymanowskiego. To kto bierze Szymanowskiego?". Padło na mnie i od tego się zaczęło - mówiła w Dwójce Teresa Chylińska, autorka m.in. książki "Karol Szymanowski. Romans, którego nie było? Między Tymoszówką i Wierzbówką".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Wydawnictwo Muzyczne Jakub Kukla Dwójka KULTURA muzyka klasyczna

Seong-Jin Cho: scherza Chopina to wspaniałe dzieła o wielu znaczeniach

- Od tego czasu dużo się nauczyłem, poznałem wielu wspaniałych muzyków, całe moje obecne doświadczenie zawdzięczam właśnie Konkursowi Chopinowskiemu. Nie tylko moja kariera, ale całe moje życie uległo zmianie - tak na antenie Dwójki mówił Seong-Jin Cho o swym zwycięstwie na Konkursie Chopinowskim w 2015 roku.
Zobacz więcej na temat:  Seong-Jin Cho Róża Światczyńska chopin Duszniki-Zdrój Dwójka Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju