Polskie Radio
Section05

Katarzyna Cygler

Był "polskim Presleyem" i mistrzem ballady. Krzysztof Krawczyk świętowałby dzisiaj 76 urodziny

Na piosenkach śpiewanych przez niego solo i w zespole, wychowywało się kilka pokoleń Polaków. Od początku kariery w 1963 roku wylansował dziesiątki przebojów. Czasami jego piosenkom zarzucano kiczowatość, co nie przeszkadzało, by zgodnie nucili je i bawili się przy nich dziadkowie, rodzice i dzieci
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Krzysztof Krawczyk muzyka hp wspomnienie Michał Fedusio Trójka

Romantyzm. Czy to tylko bunt przeciwko oświeceniu?

– Romantyzm jako pierwszy zainteresował się tym, czego nie można zbadać, opisać i zmierzyć. Był pewnego rodzaju buntem przeciw wartościom oświeceniowym. Nie porzucał jednak całkowicie oświeceniowego dziedzictwa, mocno czerpał z poprzednich epok. Zauważał, że jest coś więcej poza tym, czego możemy dotknąć, co możemy zobaczyć, zapisać – mówi Robert Kowalski, autor strony Paryskie Salony Romantyków.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura polska romantyzm Trójka Narodowe Czytanie Rok Romantyzmu Polskiego Narcyza Żmichowska

Można go słuchać, oglądać, ale też poczuć. Spektakl "Bóg i proch"

"Bóg i proch" to seria eksperymentalnych spektakli na pograniczu performansu, muzyki i sztuk plastycznych, realizowanych na podstawie autorskiej sztuki teatralnej Tomasza Mana. – To jest słuchowisko na żywo. Prezentujemy te historie, które są pretekstem do opowiedzenia również poprzez dźwięk – mówi gość Katarzyny Cygler w audycji "Trójka do trzeciej".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Man Centrum Sztuki Współczesnej spektakl Biblia

Wojenne straty polskiej kultury i walka, by odzyskać to, co ocalało

"Gdybanie" to głównie domena pisarzy science fiction, ale także historyków. Jednak także w przestrzeni publicznej od pewnego czasu pojawia się pytanie: jak wyglądałby nasz kraj, gdyby nie wybuchła II wojna światowa, gdyby Polska nie została w niej tak bardzo poszkodowana? Można się zastanawiać, jak rozwinęłaby się gospodarka, jakich odkryć dokonaliby naukowcy, jakie skarby kultury wciąż moglibyśmy podziwiać i jakie nowe dzieła by powstały?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA strata II wojna światowa dzieła sztuki Trójka

"Ballady i romanse" bohaterem tegorocznego Narodowego Czytania

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się już w najbliższą sobotę, 3 września. Tym razem jak Polska długa i szeroka, ale także poza granicami kraju, będziemy czytać "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Akcji patronuje i oczywiście uczestniczyć w niej będzie para prezydencka, a włączają się w nią zarówno profesjonalni aktorzy, jak i amatorzy i zwykli ludzie. Tak stanie się w podwarszawskim Józefowie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura polska romantyzm Adam Mickiewicz Trójka

Rusza 79. Festiwal Filmowy w Wenecji. Wielkie święto kina

– Mam nadzieję, że na festiwalu filmowym w Wenecji zostaną pokazane dobre filmy, które wkrótce zobaczymy na ekranach naszych kin. Twórcy, którzy pojawią się na festiwalu, wzbudzają ogromne zainteresowanie i emocje. Tak jest np. z każdym kolejnym filmem Alejandro Gonzáleza Iñárritu, a tym razem trochę opowiada nam swoją historię – mówił w Trójce filmoznawca Artur Cichmiński. 
Zobacz więcej na temat:  kino Wenecja

Polska klasyka filmowa w najwyższej jakości na nowej platformie filmowej

Powstała nowa platforma filmowa, dzięki której będzie można za darmo obejrzeć blisko cztery tysiące rodzimych produkcji w bardzo wysokiej jakości. Oprócz filmów fabularnych, dokumentalnych oraz animacji można będzie zobaczyć ponad trzy tysiące (!) odcinków Polskiej Kroniki Filmowej. Wszystkie poddano cyfrowej rekonstrukcji.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA film polski film dokumentalny filmy animowane Trójka kino domowe

Start misji Artemis 1 na Księżyc wstrzymany. Kiedy następna próba?

Ok. 200 tys. ludzi zebrało się w okolicach Cap Canaveral, aby obserwować start Artemis 1 – bezzałogowej misji, która ma potwierdzić, że ludzie chcą powrócić na Księżyc i ruszyć jeszcze dalej, na Marsa. Niestety, z powodu problemów technicznych, start rakiety został odwołany. Następna próba zostanie podjęta 2 września.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos lot na Księżyc Jan Pachlowski Witold Lazar Trójka

Ta wspaniała ułuda. O fenomenie seriali

Na godzinę swojego ulubionego serialu kiedyś trzeba było czekać cały tydzień, a teraz możemy obejrzeć cały sezon na raz, nierzadko zarywając noc. Przez ostatnie kilkanaście lat pogląd na oglądanie seriali uległ ogromnej przemianie. Jak wygląda to dziś? – Jednym z elementów tłumaczących fenomen współczesnych seriali jest potrzeba emocjonalnej ułudy – twierdzi kulturoznawca i medioznawca z UKSW prof. Grzegorz Łęcicki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA serial Aleksander Ziemiańczyk platforma streaming telewizja psychologia