Polskie Radio
Section05

Katarzyna Kobylecka

Grudzień 1970. Władze PRL nie chciały rozmawiać z robotnikami

Dokładnie 50 lat temu, 14 grudnia 1970 roku, wybuchły protesty na Wybrzeżu. Bezpośrednią przyczyną robotniczych demonstracji były podwyżki cen żywności ogłoszone dwa dni wcześniej przez I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułkę. - Wprowadzenie tych cen tuż przed świętami było ciosem poniżej pasa dla całego społeczeństwa - mówi Andrzej Trzeciak zastępca dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Grudzień 1970 PZPR

Fale tsunami i erozja brzegów mogą zniszczyć Arktykę

Największa zarejestrowana fala tsunami miała wysokość pół kilometra i uderzyła w brzeg Alaski w 1958 roku! Dla porównania tsunami, które w 2004 roku spustoszyło Indonezję i Tajlandię miało wysokość 15 metrów. Źródłem tsunami na Alasce wcale nie było trzęsienie ziemi, ale zjawisko, które jest tam coraz częściej odnotowywane. Jego źródłem są odrywające się olbrzymie masy skalnych klifów, które z impetem wpadają do wody.
Zobacz więcej na temat:  Arktyka klimat geologia

Kim byli przodkowie Indian? Czy rzeczywiście przybyli z Azji?

13 tysięcy lat temu Cieśnina Beringa, która oddziela dzisiejszą Czukotkę od Alaski została skuta lodem. Dzięki temu stworzył się naturalny pomost między Azją i Ameryką umożliwiający migrację azjatyckiej ludności na nowy kontynent. Tak, według wielu podręczników, zaczyna się historia zasiedlenia Ameryki. Temat ten wciąż jest żywo dyskutowany, bo i przybywa nowych odkryć, a te nie zawsze pasują do istniejącego już schematu.
Zobacz więcej na temat:  Indianie Ameryka

Największe odkrycie archeologiczne tego roku w Egipcie

Już prawie 150 nienaruszonych sarkofagów wydobyli egipscy archeolodzy z podziemnej skrytki na cmentarzysku Sakkara, jednym z najsłynniejszych cmentarzysk starożytnego Egiptu. Drewniane trumny mają malowane wieka, a w środku znajdują się mumie sprzed ponad 2 tysięcy lat, czyli z czasów, kiedy Egiptem rządziła - pochodząca z Macedonii - dynastia Ptolemeuszy (320 r. p.n.e. - 30 r. p.n.e.).
Zobacz więcej na temat:  archeologia Egipt

Piotr Pustelnik: musiałem sobie wyrąbywać ścieżkę w góry. W sobie i w środowisku

Jako trzeci z Polaków - po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie Wielickim - zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, czyli 14 szczytów powyżej 8 tys. m. Zajęło mu to 20 lat, bo - jak sam mówi - starał się "nie stracić przy tym zdrowia ani życia". Ostatni z ośmiotysięczników, Annapurnę, atakował pięć razy. Ostatecznie udało mu się stanąć na jej szczycie w 2010 roku.
Zobacz więcej na temat:  góry Himalaje