Polskie Radio
Section05

KSIĄŻKA

Plakaty i ilustracje Janusza Stannego "Dzieciaki": podróż w czasie dla dzieci i rodziców

W lubelskim Centrum Spotkania Kultur została otwarta wystawa plakatów i ilustracji Janusza Stannego "Dzieciaki". Prezentując motywy dziecięce w twórczości wybitnego polskiego artysty, zaprasza zarazem najmłodszych, i ich rodziców oczywiście, w swoistą podróż w czasie, do lat 70. i 80., kiedy królowała zupełnie inna kreska i estetyka.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA grafika plakat Lublin Centrum Spotkania Kultur w Lublinie wystawa Katarzyna Cygler Trójka

"Miał wyobraźnię absolutną". Herbert George Wells i jego realistyczna fantastyka

– W swojej książce "Świat wyzwolony" Wells opisuje wybuch bomby uranowej, który był takim szokiem na świecie, że powstały organizacje dla ocalenia ludzkości. Pisał to w 1914 roku, a akcję umieścił w 1950. Pomylił się tylko o kilka lat – mówił o Wellsie Antoni Słonimski, który zaprzyjaźnił się z pisarzem podczas pobytu w Londynie.
Zobacz więcej na temat:  Herbert George Wells HISTORIA Anglia Wielka Brytania Londyn książki science-fiction fantastyka

"Hobbit", czyli początek wielkiej czytelniczej przygody

86 lat temu w brytyjskich księgarniach ukazało się pierwsze wydanie książki "Hobbit, czyli tam i z powrotem" Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Obok trylogii "Władca Pierścieni" tego samego autora to jedna z najsłynniejszych powieści fantasy, dzieło kultowe, które spopularyzowało gatunek i utrwaliło jego czołowe miejsce w kulturze masowej XX i XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  Tolkien Hobbit fantasy fantastyka książki książki dla dzieci literatura Wielka Brytania Oxford HISTORIA władca pierścieni baśnie legendy bajki J.R.R. Tolkien literatura fantasy literatura dziecięca

"Premierzy i ministrowie Rzeczypospolitej Polskiej 1918-1939": niezwykła i cenna książka

"Premierzy i ministrowie Rzeczypospolitej Polskiej 1918-1939" to niezwykle cenna i unikatowa na polskim oraz międzynarodowym rynku wydawniczym pozycja, wpisująca się w proces przywracania pamięci o władzach RP w Polsce i na uchodźstwie. Można w niej znaleźć biogramy wszystkich członków polskich rządów w okresie międzywojennym.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski prezydent premier rząd II Rzeczpospolita Dwudziestolecie międzywojenne Józef Niewiarowski Katarzyna Cygler Trójka

"Postać warta przypomnienia". Jerzy Kłosiński o prof. Arturze Hutnikiewiczu

Prof. Artur Hutnikiewicz to jeden z najwybitniejszych znawców literatury okresu Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego, wykładowca UMK w Toruniu, autor ponad 300 prac naukowych, w tym szereg monografii książkowych, rozpraw i studiów literackich. Gościem audycji był Jerzy Kłosiński, autor biografii prof. Artura Hutnikiewicza.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

"Rijoca. Kompleks Pigmaliona". Książka z playlistą. Złodzieje, szachy i diamenty

"Rijoca. Kompleks Pigmaliona" to powieść, którą Stefan Szymczyk napisał już 10 lat temu. Dziś możemy ją czytać wszyscy, a autor zabiera nas w przeróżne miejsca świata, w świat złodziei, szachów i diamentów. To historia kryminalna, której Czwórka jest patronem, a sam twórca marzy, by choć jedna osoba wytatuowała sobie wizerunek głównej bohaterki. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo literatura kryminał gaming

Wiktor Woroszylski - od komunisty do opozycjonisty

W młodości był jednym z czołowych twórców socrealizmu. Poglądy zmienił, gdy - podczas swojej wizyty na Węgrzech - był świadkiem wybuchu i pacyfikacji tamtejszego powstania w 1956 roku. Tamtejsze wydarzenia tak nim wstrząsnęły, że po powrocie do kraju zaangażował się w działania opozycji antykomunistycznej. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski PRL stalinizm komunizm represje literatura poezja stan wojenny KOR HISTORIA

Narodowe Czytanie 2023. Kolarski: "Nad Niemnem" jest arcydziełem i świadectwem kunsztu literackiego

Minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski powiedział, że "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, tegoroczna lektura Narodowego Czytania, jest arcydziełem polskiej literatury. Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia podkreślił, że powieść należy do kanonu, gdyż porusza bardzo ważne tematy oraz jest świadectwem kunsztu literackiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Narodowe Czytanie Eliza Orzeszkowa Wojciech Kolarski literatura KULTURA Powstanie Styczniowe społeczeństwo kanon lektur

Narodowe Czytanie "Nad Niemnem". Para prezydencka zainauguruje tegoroczną edycję

W całym kraju i poza jego granicami, odbędzie się w sobotę Narodowe Czytanie - dwunasta odsłona akcji promującej czytelnictwo i przypominającej najważniejsze dzieła literatury polskiej. W tym roku lekturą jest "Nad Niemnem", najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo KULTURA literatura czytelnictwo Eliza Orzeszkowa Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie 2023

"Ofiara złożona przez rodzinę Ulmów symbolem wierności wartościom". Papież Franciszek o męczennikach z Markowej

Papież Franciszek wyraża nadzieję, że ofiara złożona przez rodzinę Ulmów będzie symbolem wierności wartościom, których nigdy nie wolno zdradzić - to słowa z listu, jaki wystosował substytut Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej arcybiskup Edgar Pena Parra do rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego księdza profesora Mirosława Kalinowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie POLSKA Żydzi historia Polski Holokaust II wojna światowa aktualności katolickie Kościół papież Franciszek

Proszę państwa, oto wampir. John Polidori i pierwsi krwiopijcy

Najsłynniejszym żądnym krwi upiorem w literaturze jest bez wątpienia hrabia Drakula z powieści Brama Stokera, ale pewnie nie czytalibyśmy dziś o jego okropnych zwyczajach, gdyby kilkadziesiąt lat wcześniej nie przetarł mu szlaku niejaki lord Ruthven, bohater opowiadania "Wampir" Polidoriego.
Zobacz więcej na temat:  literatura Lord Byron proza Mary Shelley Genewa Szwajcaria horror fantastyka mitologia książki HISTORIA