Polskie Radio
Section05

książki

Justyna Czechowska: przez lata zawód tłumacza był pomijany

- Nie bez powodu w XIX wieku, na początku boomu powieści tłumaczonych na szerszą skalę, w większości ten zawód wykonywały kobiety. Po pierwsze dlatego, że to one znały języki obce. Po drugie, że to one czytały te książki i chciały przekładać je na swoje ojczyste języki. No i wreszcie dlatego, że był to zawód, który można było wykonywać w domowym zaciszu - mówiła szefowa Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury.
Zobacz więcej na temat:  tłumacz KULTURA Paweł Siwek

Tłumacz literatury - rzemieślnik i artysta

Anna Butrym, sekretarz Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury podkreśla, że to co robi tłumacz literatury, to jak najwierniejsze oddanie myśli oryginału, a nie jego przekładanie słowo w słowo. Również w formie, którą autor oryginału przewidział dla danego dzieła z przemyceniem całego kodu kulturowego, który jest niezbędny odbiorcy w języku docelowym, żeby zrozumieć dzieło.  
Zobacz więcej na temat:  tłumacz Mateusz Drozda Daniel Wydrych STYL ŻYCIA literatura KULTURA

Sebastian Pawlina: w kanałach czuło się całkowitą bezradność

- Ludzie trafiali do przestrzeni, w której raz, że nic nie widzieli, a dwa niespecjalnie mogli rozmawiać. Czyli wyłączony był wzrok, ale i słuch, bo nie można było w żaden sposób się komunikować. Jeżeli zaczęło się w kanale rozmawiać, to ten dźwięk roznosił się i mógł dotrzeć do Niemców - mówił w Dwójce autor książki "Wojna w kanałach".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Michał Nowak Powstanie Warszawskie Warszawa II wojna światowa KULTURA

Izabela Morska: chorowanie jest biegiem przez labirynt

- Jeśli nie dostaniemy szybko diagnozy, albo jeśli otrzymamy diagnozę, która odpowiada na część naszych przypadłości, a nie dotyczy całości, wtedy wpadamy w limbo – przestrzeń niezdefiniowaną. Wtedy system łatwo nas wyrzuca, ponieważ jesteśmy niesprecyzowanymi szybko przypadkami - mówiła w Dwójce autorka książki "Znikanie" - powieści łączącej śledztwo medyczne, reportaż interwencyjny oraz traktat filozoficzny o chorobie.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA Bartosz Panek