Polskie Radio
Section05

książki

"W stepie szerokim. Podróż po ukraińskich Kresach". Polskie ślady na Ukrainie

Zmiany polityczne po II wojnie światowej na zawsze odcięły ziemie ukraińskie od Polski, a po przesiedleniach nasz kraj uzyskał kształt zbliżony do granic etnicznych. Dziś nikt nie myśli o rewindykacji Lwowa czy Krzemieńca, ale sentyment pozostał. Gościem Polskiego Radia 24 był Sławomir Koper, autor książki "W stepie szerokim. Podróż po ukraińskich Kresach".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń historia Polski

"Diuna 2". Frank Herbert "stworzył świat, gdzie wszystko jest nowe i inne, a zarazem autentyczne"

"Diuna" Franka Herberta to dziś dzieło kultowe. Najbardziej zagorzali fani powieści traktują ją jak słowo objawione. W tej perspektywie może dziwić, że autor przez kilka lat nie mógł znaleźć wydawcy dla książki, a gdy ją w końcu wydrukowano, słabo się sprzedawała. Trzeba było czasu, by czytelnicza poczta pantoflowa wyniosła "Diunę" na szczyt popularności.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA science-fiction fantastyka fantasy literatura Wojciech Siudmak David Lynch

Jak powinna wyglądać lista lektur szkolnych według uczniów?

Trwa dyskusja wokół kanonu lektur szkolnych. Jak wyglądałaby lista lektur, gdyby mieli ją ułożyć sami uczniowie? Co w tej chwili najchętniej czyta młode pokolenie? O tym porozmawiamy w audycji "Cztery pory roku" z Grzegorzem Kasdepke, pisarzem książek dla dzieci i młodzieży, laureatem Orderu Uśmiechu, wieloletnim redaktorem naczelnym pisma dla dzieci "Świerszczyk".
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka KSIĄŻKA lektury edukacja

"Hanka. Opowieść o awansie". Maciej Jakubowiak: to historia milionów polskich rodzin

- Zacząłem myśleć o napisaniu tej książki, dlatego że była to historia moja i mojej rodziny. Chciałem poukładać sobie te rzeczy w głowie. Jednak historia własnej rodziny to jeszcze nie jest dobry powód, żeby taką książkę publikować. Odważyłem się na to, gdy zrozumiałem, że to nie jest w żadnym stopniu wyjątkowa historia - mówił w Dwójce Maciej Jakubowiak, autor książki "Hanka. Opowieść o awansie".
Zobacz więcej na temat:  literatura rodzina społeczeństwo Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka KSIĄŻKA KULTURA eseistyka Maciej Jakubowiak

Henry James. Pisarz, który wchodził do ludzkiej głowy

108 lat temu zmarł jeden z najwybitniejszych anglojęzycznych prozaików przełomu XIX i XX wieku. Henry James był mistrzem portretów psychologicznych. Tworzył na pograniczu kultur amerykańskiej i europejskiej oraz na styku literackiego realizmu i modernizmu.
Zobacz więcej na temat:  Henry James pisarz KSIĄŻKA literatura Wielka Brytania Ameryka Ameryka Północna USA Stany Zjednoczone Nowy Jork Londyn Paryż Atlantyk Europa Francja rocznica HISTORIA historia Europy

Witold Gombrowicz - dziewictwo, honor i gender w "Pamiętniku z okresu dojrzewania"

- W tym opowiadaniu ja mam wrażenie, że właśnie to gra: czym jest właściwie ta cnota i dlaczego ona tak bardzo się różni dla mężczyzn i dla kobiet? Mam wrażenie, że to jest opowiadanie, w którym rzeczywiście Gombrowicz zastanawia się nad tym, czym właściwie jest ta kulturowa różnica płci - mówił o debiutanckiej twórczości Witolda Gombrowicza dr hab. Błażej Warkocki w audycji "Alfabet Gombrowicza".
Zobacz więcej na temat:  Witold Gombrowicz Jan Kanty Zienko literatura Dwójka opowiadanie

Kanon lektur szkolnych. Jakie książki powinny się w nim znaleźć? Co wykreślić, co dodać?

Czy powinien obowiązywać jeden kanon lektur szkolnych? Jeśli tak - jakie książki muszą się w nim znaleźć? Czy ważniejsze jest, by zapoznać dzieci z historią literatury, tekstami sprzed wielu lat, czy większy nacisk należy położyć na współczesnych autorów? Czy lektury powinny nade wszystko pokazywać prawdę o świecie, naszej historii, czy być przede wszystkim atrakcyjne dla dzieci, by chętniej sięgały po książki w ogóle?
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk KSIĄŻKA literatura edukacja szkoła lektury lektury szkolne KULTURA

Nowy "Radiobook": Charlotte Brontë "Villette" cz. I [POSŁUCHAJ]

Spośród czterech ukończonych powieści Charlotte Brontë (1816-1855) "Villette" nie jest tą najbardziej znaną (trudno przyćmić światową popularność "Dziwnych losów Jane Eyre"), zawiera za to najwięcej wątków autobiograficznych, co czyni książkę ciekawym dopełnieniem innych dzieł nie tylko samej autorki, ale też twórczości jej młodszych, równie sławnych i podobnie przedwcześnie zmarłych sióstr: Emily ("Wichrowe wzgórza") i Anny ("Agnes Grey").
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura W POLSKIM RADIU pr poleca Charlotte Brontë Anna Seniuk

"Nie zabrałam ze sobą radości" - poezja ukraińskich poetek

W audycji rozmowa o tomie poezji pt. "Nie zabrałam ze sobą radości" piór ukraińskich poetek, które od chwili rosyjskiej agresji gościły w Polsce. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: prof. Anna Nasiłowska z Instytutu Badań Literackich PAN, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Zbigniew Zbikowski, prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń historia Polski

"Drabina" i "Podróż uczonego doktora Leonarda..." - literatura z Ukrainy

W audycji zaprezentowaliśmy dwie pozycje autorów ukraińskich: "Drabinę" Eugenii Kuzniecowej (tł. Iwona Boruszkowska) oraz "Podróż uczonego doktora Leonarda i jego przyszłej kochanki, przepięknej Alcesty, do Szwajcarii Słobodzkiej" Mike'a Johannsena (tł. Maciej Piotrowski/Adam Pomorski).
Zobacz więcej na temat:  literatura Małgorzata Szymankiewicz Dwójka Ukraina Dwójka Ukraina Piotr Kofta Magda Mikołajczuk KULTURA KSIĄŻKA