Polskie Radio
Section05

książki

"Nuż w bżuhu". Wielki skandal kulturalny, polityczny i ortograficzny

102 lata temu po tej publikacji prasa okrzyknęła futurystów "fanatykami ludożerstwa i apostołami zboczeń", niszczącymi polszczyznę i wprowadzającymi bolszewizm. Pod naciskiem opinii publicznej cenzura zatrzymała cały nakład jednodniówki "Nuż w bżuhu", choć zaledwie miesiąc wcześniej wydała pozwolenie na jej druk.
Zobacz więcej na temat:  futuryzm literatura Dwudziestolecie międzywojenne KSIĄŻKA poezja wiersze Anatol Stern proza Bruno Jasieński Aleksander Wat Tytus Czyżewski Stanisław Młodożeniec KULTURA HISTORIA historia Polski cenzura Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

"Każda książka jest przygodą". Józef Hen o życiu i o pisaniu

– Nie można sobie powiedzieć: teraz napiszę arcydzieło. Wtedy to na pewno nie będzie to. Arcydzieło powstaje mimochodem – mówił Józef Hen w Polskim Radiu w 2013 roku. Znakomity twórca chętnie dzieli się na antenie swymi wspomnieniami, opowieściami i refleksjami.
Zobacz więcej na temat:  Józef Hen historia Polski HISTORIA historia PRL KSIĄŻKA literatura proza Tadeusz Boy-Żeleński Warszawa Żydzi Holokaust II wojna światowa pisarz

"Motorowerek", czyli Georges Perec i jego powieść w nowym przekładzie

- Z jednej strony mamy wojnę, a z drugiej "Motorowerek" to powieść napisana w stylu farsy. Niektórzy czytelnicy i krytycy mieli Perecowi za złe takie podejście do tematu, tym bardziej że książka ukazała się kilka lat po zakończeniu wojny z Algierią. Trzeba to bardzo uważnie czytać, szukać ukrytych znaczeń, aby zrozumieć, o co autorowi chodzi - mówił w Dwójce tłumacz Rene Koelblen. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek pisarz pisarze i poeci tłumacz tłumaczenie literatura Georges Perec

Nowy "Radiobook": "Lata wędrówki Wilhelma Meistra" Goethego, cz. I [POSŁUCHAJ]

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" sięgamy ponownie do czasów romantyzmu i prezentujemy powieść "Lata wędrówki Wilhelma Meistra", tytuł z prozatorskiego dorobku Johanna Wolfganga von Goethego, kontynuację "Lat nauki Wilhelma Meistra", którą to pozycję prezentujemy w cyklu "Radiobook" od stycznia 2021 roku.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura W POLSKIM RADIU pr poleca Johann Wolfgang von Goethe

"Poczytnik". "Pejzaż z przemytnikiem" - historia wywozu dzieł sztuki za granicę w czasach PRL

Słynna afera kryminalna z lat siedemdziesiątych XX wieku posłużyła do nakreślenia panoramy społecznej kilku dekad PRL. Książka "Pejzaż z przemytnikiem" przybliża portrety bohaterów skandalu, który wstrząsnął opinią publiczną, a także pozwala prześledzić mechanizmy rządzące czarnym rynkiem, propagandą, a nawet ówczesną polityką zagraniczną czy popkulturą. To również rzecz o niepohamowanej kolekcjonerskiej pasji, wielkich uczuciach i pewnej niewyjaśnionej zbrodni. Gościem audycji była Monika Luft, autorka książki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Sławomir Mrożek

TYLKO U NAS "Wolna Białoruś" gościem Targów Książki w Katowicach. "Nasz kraj zmieniają w kolonię Rosji, ale wierzymy w zwycięstwo"

"Wolna Białoruś" po raz pierwszy w ty roku jest gościem honorowym trwających właśnie Targów Książki w Katowicach. To jedno z największych wydarzeń rynku wydawniczego w Polsce. - My, Białorusini, kontynuujemy walkę o lepszą wolę i los. Podobnie jak Adam Mickiewicz, na emigracji nauczyliśmy się bardziej cenić Białoruś. I nie mam wątpliwości, że Białoruś znów będzie wolna i demokratyczna i na pewno tam wrócimy - mówiła na otwarciu targów Alina Kouszyk, przedstawiciel ds. odrodzenia narodowego w gabinecie Swiatłany Cichanouskiej. Podziękowała, że Polacy przyjęli twórców białoruskich jak "bracia i siostry". - Nasz kraj przekształcany jest obecnie w rosyjską kolonię - powiedziała. 
Zobacz więcej na temat:  represje więźniowie polityczni reżim Białoruś Aleksander Łukaszenka komunizm Ukraina Swiatłana Cichanouska Aleś Bialacki literatura MSZ KULTURA Adam Mickiewicz POLSKA