Polskie Radio
Section05

książki

Melchior Wańkowicz - jeden z ojców polskiego reportażu, którego twórczości nie znamy w pełni

"W kościołach Meksyku", "Opierzona rewolucja", czy powieść "Ziele na kraterze" - to niektóre z dzieł Melchiora Wańkowicza, w których zaczytywały się pokolenia. W 2024 roku, zgodnie z uchwałą Sejmu, wspominamy twórczość pisarza, dziennikarza, reportażysty i publicysty, nazwanego jednym z ojców polskiego reportażu.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska literatura Melchior Wańkowicz

Magda Mikołajczuk o książce "12 opowieści o Aniołach - historie prawdziwe"

O książce "12 opowieści o Aniołach - historie prawdziwe", z tekstem Grzegorza Kicińskiego i ilustracjami Kasi Kossowskiej - zakopiańskiej malarki obrazów na szkle. To 12 opowieści dla małych i dużych o ludziach, którzy spotkali w życiu anioła - drugiego człowieka, który im pomógł, dał nadzieję, okazał miłość, dał impuls do zmiany stylu życia. Książka powstała jako podziękowanie dla darczyńców, którzy pomagają utrzymać Most do Nieba - pierwsze hospicjum dla dzieci i dorosłych na Litwie, które założyła i prowadzi polska siostra Michaela Rak.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura

"Poczytnik". Prof. Patryk Pleskot o ucieczkach na Zachód polskich ambasadorów w 1981 r.

Zdzisław Rurarz i Romuald Spasowski to polscy ambasadorowie, którzy tuż po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce w 1981 r. poprosili o azyl polityczny na Zachodzie. O historiach stojących za tymi ucieczkami opowiadał w Polskim Radiu 24 autor książki "Rurarz, Spasowski żywoty równoległe. Wokół ucieczek ambasadorów PRL w grudniu 1981 r.", prof. Patryk Pleskot, historyk (Instytut Pamięci Narodowej).
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń IPN Patryk Pleskot

Kornel Makuszyński tworzył świat, w którym chciało się mieszkać

– Makuszyński bywał ciekawym autorem jako wróż. Przewidywał rozmaite rzeczy, na przykład rozwój telefonii komórkowej – mówił Jan Gondowicz w Polskim Radiu. 8 stycznia mija 140. rocznica urodzin Kornela Makuszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Kornel Makuszyński literatura literatura polska książki dla dzieci Zakopane rocznica młodzież proza poezja pisarz pisarze i poeci telefony komórkowe Jan Gondowicz Grzegorz Leszczyński

Joanna Papuzińska: uczyłam się chodzić, trzymając się półek z książkami

- Jak się zagłębiam w dzieje mojej rodziny, nawet kilka pokoleń wstecz, to zawsze dużo w niej było zamiłowania do książek – wspominała Joanna Papuzińska w 2000 roku na antenie Polskiego Radia. – Moja mama była bibliotekarką. Ojciec natomiast był pedagogiem, ale też bardzo dużo czasu i miejsca poświęcał książkom. Szczególnie uwielbiał poezję – dodała.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA literatura literatura dziecięca literatura polska książki dla dzieci

Nowy "Radiobook": "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki" Ignacego Krasickiego cz. I [POSŁUCHAJ]

Owocem literackiej mody na powieści podróżnicze w pierwszej połowie XVIII są arcydzieła światowej literatury: "Przypadki Robinsona Crusoe" Daniela Defoe (1719) i "Podróże Guliwera" Jonathana Swifta (1726). Wśród pionierów tego gatunku nie było co prawda naszych rodaków, ale i na tym polu lekcje zostały szybko odrobione. "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki" (1775) Ignacego Krasickiego z miejsca zyskały w Polsce wielką popularność, a przez kolejne pokolenia czytelników zostały uznane za część kanonu polskiego pisarstwa.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura W POLSKIM RADIU pr poleca

Ludwik Jerzy Kern: podglądam wady Polaków

– Ludzie lubią, jak się ich demaskuje. Oczywiście jeśli się ich demaskuje jako zbiorowość, a nie wskaże palcem na kogoś i powie: to pan zrobił! – mówił Ludwik Jerzy Kern w Polskim Radiu w 1992 roku.
Zobacz więcej na temat:  satyra Ludwik Jerzy Kern poezja wiersze literatura KSIĄŻKA historia Polski HISTORIA Kraków dziennikarstwo dziennikarze Konstanty Ildefons Gałczyński bajki dla dzieci książki dla dzieci pisarz pisarze i poeci piosenka