Polskie Radio
Section05
książki

Murakami i Ozawa rozmawiają o muzyce

- Jest to książka, która otwiera świat muzyki dla osób, które w tym świecie czują się dość nowe, natomiast dla wszystkich, którzy całe życie spędzają w muzyce, są muzykami z zawodu książka także wiele wnosi - mówił Łukasz Borowicz w audycji "Rozmowy po zmroku" poświęconej książce, w której Haruki Murakami, pisarz i eseista, rozmawia z dyrygentem Seijim Ozawą o ich wspólnej pasji - muzyce.  
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Laskowski Łukasz Borowicz muzyka klasyczna Dwójka Beata Stylińska Płyty książki

"Leksykon oddziałów Powstania Warszawskiego" - dla specjalistów i laików

- To jest ważna publikacja, 106 haseł poświęconych oddziałom Powstania Warszawskiego - od Komendy Głównej po kapelanów powstania, od "Zośki" i "Parasola" po "peżetki" (Pomoc Żołnierzowi – red.) - tak o wydanym właśnie "Leksykonie oddziałów Powstania Warszawskiego" mówił w Dwójce Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Jan Ołdakowski Dwójka Paweł Siwek historia Polski II wojna światowa książki

Leszek Engelking. Tłumacz wśród szamanów literatury

Leszek Engelking zmarł 22 października 2022 roku w wieku 67 lat. Był tłumaczem, literaturoznawcą, poetą i krytykiem literackim. Otrzymał wiele nagród za przekłady z angielskiego i z języków słowiańskich. Specjalizował się przede wszystkim w autorach czeskich oraz prozie Vladimira Nabokova. W Polskim Radiu chętnie opowiadał o swoich ukochanych pisarzach, o znaczeniu literatury i czytaniu książek.
Zobacz więcej na temat:  Leszek Engelking literatura tłumacz KSIĄŻKA książki Vladimir Nabokov odeszli 2022 historia Polski poezja HISTORIA Jerzy Jarniewicz

Austro-węgierskie Eufonie w Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury

Motywem przewodnim tegorocznej, czwartej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie jest muzyka Austro-Węgier, wielonarodowej monarchii, która odcisnęła silne piętno na kulturze Polski i krajów ościennych. W ramach wydarzenia usłyszymy również kompozycje z innych krajów europejskich.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Janusz Krasiński czytelnictwo książki Miron Białoszewski muzyka klasyczna Eufonie

Sprawa książki podarowanej papieżowi Franciszkowi. MKiDN bada jej pochodzenie

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi badania nad pochodzeniem książki, którą prezydent Francji Emmanuel Macron podarował papieżowi Franciszkowi. To egzemplarz książki Immanuela Kanta "Projekt wiecznego pokoju" wydanej w Królewcu w 1796 roku noszący pieczęć Czytelni Akademickiej we Lwowie.
Zobacz więcej na temat:  Emmanuel Macron reparacje wojenne książki papież Franciszek zbrodnie wojenne Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego POLSKA polityka

Akcja "Mała książka - wielki człowiek". Do dzieci trafiły 4 miliony książek

4 miliony książek dla dzieci zostało przekazanych nieodpłatnie od 2017 roku w ramach akcji "Mała książka - wielki człowiek". "To kampania, która ma wspomagać czytelnictwo, a przede wszystkim uwrażliwiać na wielki skarb, jakim jest czytanie" - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej inaugurującej kolejną odsłonę kampanii. Dodał, że dzięki czytaniu wspomagamy wychowanie emocjonalne dzieci i budowanie z nimi więzi.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura dzieci kampania POLSKA społeczeństwo

"W tej powieści wszyscy umierają". Podróż po literackich dziełach i epokach

Szaloną, groteskową i niekonwencjonalną pod względem formalnym historię postaci zwanej Memento Mori opisuje w swojej książce pt. "W tej powieści wszyscy umierają" gruziński pisarz Beka Adamaszwili. Powieść została wyróżniona Nagrodą Literacką Unii Europejskiej 2019, a w magazynie "Moje książki" opowiadała o niej tłumaczka Magda Nowakowska. 
Zobacz więcej na temat:  literatura kryminał Gruzja Ernest Hemingway książki Magda Mikołajczuk

Tomek Wilmowski jako "swojski Indiana Jones". Biografia Alfreda Szklarskiego

Książki o przygodach Tomka Wilmowskiego zachwyciły nastolatków i zapewniły Alfredowi Szklarskiemu sukces, którego w Polsce nie udało się później długo powtórzyć żadnemu pisarzowi. Co wiemy o Alfredzie Szklarskim? Jego portret przedstawiony przez Jarosława Molendę w biografii "Alfred Szklarski - sprzedawca marzeń" może zaskakiwać.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA II wojna światowa USA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Krzysztof Kamil Baczyński Powstanie Warszawskie historia Polski