Polskie Radio
Section05

księżyc

Czworo astronautów w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Trwa trzecia misja Crew Dragon

NASA, wraz z firmą SpaceX biznesmena Elona Muska, wysłała na orbitę kosmiczną trzecią załogową - 4-osobową - misję w kapsule Crew Dragon. Dwustopniowa rakieta nośna Falcon 9 wyniosła na orbitę załogowy statek kosmiczny z kosmodromu na Przylądku Canaveral na Florydzie. Misja ma dotrzeć na Międzynarodową Stację Kosmiczną w nocy naszego czasu, po 22 godzinach lotu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NASA NAUKA kosmos SpaceX astronautyka astronauta

Prof. Jurij Oganiessian o poszukiwaniu najcięższego pierwiastka we Wszechświecie

Uran jest najcięższym pierwiastkiem z tych, którym czas życia pozwolił na przetrwanie do współczesności. Masywniejsze od niego elementy zostały wytworzone przez człowieka. Pierwiastki o liczbach atomowych wyższych niż 92 to "transuranowce", czyli "położone za uranem". Już po tym, jak powstały one w laboratoriach, śladowe ilości kilku z nich, np. neptunu i plutonu, znaleziono w rudach uranu.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak kosmos elon musk NAUKA fizyka chemia

Science fiction, które staje się rzeczywistością

Żyjemy na Ziemi, ale już 100 kilometrów ponad naszymi głowami zaczyna się domena kosmiczna. Domena ta – w pewnym sensie podobna do domeny morskiej, lądowej, powietrznej, cybernetycznej – cechuje się jednak innymi właściwościami ruchu, innymi właściwościami fizycznymi. I tam ludzie już działają, zarabiają pieniądze oraz... prowadzą wojny. Jak ta kosmiczna domena wpływa na układ sił w świecie?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos satelita polityka Ziemia Trójka Witold Lazar

Honda na podbój kosmosu!

Samochody, motocykle, kosiarki, samoloty czy silniki do łodzi motorowych – to tylko część produktów tworzonych pod logo Hondy. Japoński producent zapowiada projekty, które ułatwią życie zarówno na ziemi, jak i w przestrzeni kosmicznej! 
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców samochody motoryzacja honda Japonia kosmos Polskie Radio samochód elektromobilność samochody elektryczne samochody hybrydowe samochody autonomiczne samochód autonomiczny samolot samoloty robot

Pomiary laserowe udoskonalone dzięki naukowcom z Wrocławia

Nowy sposób laserowego mierzenia odległości, dzięki któremu dokładniejsze będą obserwacje topniejących lodowców oraz zmian poziomu wód oceanicznych, proponują naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Na czym ta metoda polega i czemu służą pomiary laserowe? W "Trójce do Trzeciej" wyjaśnił to prof. Krzysztof Sośnica z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej NAUKA technologie Wrocław Ziemia satelita kosmos

"Planetoida psiej kości". Astronomowie sfotografowali nietypową asteroidę

Przy pomocy teleskopu VLT międzynarodowy zespół naukowców uzyskał zdjęcia planetoidy Kleopatra, co pozwoliło na dokładne ustalenie parametrów obiektu przypominającego kształtem psią kość. Udział w badaniach mają polscy astronomowie z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chile Ameryka kosmos astronomia asteroida układ słoneczny planetoida Poznań obserwacje NAUKA