Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Atlas wynaturzeń" – dziki ogród tematów i bohaterów, w którym spotykają się natura i kultura

Tym razem gościem Pawła Sztarbowskiego była Emilia Ziółkowska, a pretekstem do rozmowy był jej debiut literacki: zbiór opowiadań "Atlas wynaturzeń". Wśród tematów znalazły się fitomorfizacja oraz opozycja kultura – natura. Co rośliny mogą nam powiedzieć o ludziach? Czy rośliny mogą być lustrem, które przystawiamy sami sobie?
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura rośliny ogród opowiadanie natura przyroda paweł sztarbowski Trójka ekologia

Marta Kluczyńska - dyrygentka przede wszystkim od baletu i zapomnianej muzyki [WIDEO]

- W poprzednim sezonie miałam trzy premiery baletowe w trzech Teatrach Wielkich w Polsce. We wrześniu w Łodzi, później "Pinokio" w Warszawie, a następnie w Poznaniu. Tak to się ostatnimi czasy układa, że moja działalność w dużej mierze skupia się na dyrygowaniu baletami. Drugim mocnym nurtem u mnie jest zajmowanie się zapomnianą muzyką, operami i nie tylko - mówiła w Dwójce Marta Kluczyńska.
Zobacz więcej na temat:  Marta Kluczyńska dyrygent Agata Kwiecińska Dwójka MUZYKA balet opera Teatr Wielki - Opera Narodowa Polski Balet Narodowy

Premierowe słuchowisko "Charków, Charków!". Twórca w walce o ideały

"Charków! Charków!" to spektakl muzyczny, który opowiada historię inspirowaną losami awangardowego teatru Beresil i jego twórcy - reżysera reformatora Łesia Kurbasa. Wśród aktorów usłyszymy m.in. Andrzeja Seweryna, Jakuba Kordasa i Modesta Rucińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Svitlana Oleshko Andrzej Seweryn Dorota Bzdyla Jakub Kordas Modest Ruciński Noam Zylberberg Serhij Żadan Teatr Polski w Warszawie Dwójka

Wojciech Malajkat: chcemy robić teatr mieszczański, w którym ludzie znajdą rozrywkę, wzruszenie, refleksję

Jak co tydzień dwie pasjonatki sztuki scenicznej, Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami – aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami. Tym razem ich gościem był Wojciech Malajkat – aktor i reżyser teatralny, do niedawna rektor Akademii Teatralnej w Warszawie, a od 1 września dyrektor stołecznego Teatru Współczesnego.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka TEATR Wojciech Malajkat Teatr Syrena Shrek Teatr Współczesny w Warszawie Teatr Wybrzeże

Warszawa Singera. 21. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej

- Singer nigdy z Polską się tak naprawdę nie rozstał. Pisał o niej ciągle - wspominał Warszawę, Nalewki, Krochmalną, klimat przedwojennej żydowskiej ulicy - powiedziała w audycji Polskiego Radia 24 Hanna Pałuba z Centrum Kultury Jidisz. Z kolei Izabela Teodorkiewicz z Fundacji Shalom opowiedziała o koncertach, których będzie można wysłuchać w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Festiwal Kultury Żydowskiej

Rafał Sarnecki: w Chinach jest zupełnie inne podejście do koncertowania

- Pierwszy raz pojechałem do Chin w 2013 roku. Okazało się, że łatwo było zaskoczyć tę publiczność czymś nowym. Miałem wrażenie, że dla tej publiczności i lokalnej społeczności studenckiej to było autentycznie coś nowego. Poczuliśmy się tam potrzebni - mówił w Dwójce gitarzysta, kompozytor, aranżer i producent jazzowy Rafał Sarnecki, który wyrusza w kolejną trasę koncertową z cyklu JAZZ PO POLSKU w Chinach.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Roch Siciński Rafał Sarnecki Chiny

"Chopin i jego Europa". Bomsori Kim: Szymanowski jest znany w Korei

– Uważam to za swoją misję, by przybliżać polską muzykę zagranicznej publiczności, także w Korei. Wiadomo, wszyscy Koreańczycy kochają Chopina, jego muzyka nie potrzebuje specjalnej promocji, ale Szymanowski też jest w mojej ojczyźnie znany – może nie tak często grywany jak tutaj, ale na pewno ceniony – mówiła w Dwójce skrzypaczka Bomsori Kim, która w czwartek (22.08) wystąpiła wraz z KBS Symphony Orchestra na festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa 2024 Monika Zając Bomsori Kim Karol Szymanowski koncert skrzypce Dwójka

Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach. "Udało się nam przywrócić piękno tego budynku"

- Polecam państwu, to naprawdę świetny obiekt. Nie tylko dlatego, że jest tam wyjątkowa porcelana, ale sam w sobie jest bardzo interesujący. W muzeum w Tułowicach umieściliśmy zbiory porcelany, które sięgają od wschodu do zachodu Górnego Śląska. Jest to w sumie 14 różnych fabryk, które funkcjonowały na tym terenie od połowy XIX wieku do niedawna - mówił w Dwójce prof. Piotr Gerber, prezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska.
Zobacz więcej na temat:  porcelana Śląsk Monika Zając Muzeum Porcelany Śląskiej muzeum Dwójka Piotr Gerber

Rafał Augustyn: Vratislavia Cantans to najwybitniejsze dzieło Andrzeja Markowskiego

- Andrzej Markowski miał bardzo ważną misję tworzenia multimedialnych, wieloaspektowych wydarzeń. Poza tym wiedział, jak funkcjonuje filharmonia czy festiwal w społeczeństwie. Czuł PR i potrafił rozmawiać z instytucjami, politykami. A przede wszystkim potrafił układać programy w sposób niebanalny - opowiadał w radiowej Dwójce w 100. rocznicę urodzin znakomitego polskiego kompozytora i dyrygenta Rafał Augustyn, krytyk muzyczny.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Markowski wspomnienie Beata Stylińska Rafał Augustyn Dwójka rocznica