Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Kino drogi w najlepszym wydaniu". Przed nami premiera filmu "Roving Woman"

Polska aktorka Lena Góra, robiąca karierę w Hollywood, często powraca do Polski. Teraz jako współscenarzystka i gwiazda „Roving Woman” Michała Chmielewskiego, tytułu współprodukowanego przez Wima Wendersa. Film jest polsko-amerykańską koprodukcją, którego akcja dzieje się w USA, gdzie mieszka i pracuje odtwórczyni roli głównej, współautorka scenariusza i producentka filmu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler kino film polski

Renesans w Paryżu. Arcydzieła weneckich artystów we francuskiej galerii

Nie lada wydarzenie czeka na miłośników sztuki, którzy w najbliższym czasie wybierają się do Paryża. W tamtejszym zabytkowym centrum ekspozycyjnym Hotel de la Marine można oglądać arcydzieła weneckich artystów z epoki renesansu, jak Tycjan, Paolo Veronese i Jacopo Tintoretto. Są to jedni z wielu malarzy, których prace można oglądać w słynnej, poddanej aktualnie remontowi, weneckiej galerii Giorgio Franchetti alla Ca’ d’Oro.
Zobacz więcej na temat:  Trójka renesans Katarzyna Cygler muzeum Paryż

Bogna Kowalska: "To uznanie dla pełnionej misji". Polskie Radio uhonorowane Feniksami

Na Zamku Królewskim w Warszawie ruszyły XXVIII Targi Wydawców Katolickich. Oprócz aspektów stricte wydawniczych, wydarzenie stanowi okazję do spotkań z liczącymi się autorami. Zwieńczeniem imprezy jest gala wręczania Nagrody Feniksa, która wyróżnia publikacje o dużych walorach katolickich. W tym roku specjalne wyróżnienie za swoją działalność otrzymało Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Polskie Radio Targi Wydawców Katolickich Katarzyna Cygler Dorota Piotrowska

Rekonstrukcja cyfrowa: skomplikowana droga do przywrócenia filmowi pierwotnego blasku

Stare filmy, podobnie jak stare budynki, ulegają zniszczeniu: na starej taśmie płowieją barwy, zacierają się szczegóły. Dodatkowo po każdej projekcji na taśmie przybywa kolejnych zarysowań czy załamań. Z biegiem lat film zyskuje coraz większą wartość sentymentalną, ale coraz gorszy jest technicznie. Ratunkiem jest rekonstrukcja cyfrowa.
Zobacz więcej na temat:  FILM rekonstrukcja cyfryzacja Monika Suszek Katarzyna Cygler Trójka

Kąśna Dolna: zachwycający dworek Ignacego Jana Paderewskiego w Małopolsce

Niezwykle malowniczo położona wieś między Nowym Sączem a Tarnowem szczyci się urokliwym dworkiem, którego właścicielem przez pewien czas był Ignacy Jan Paderewski, wybitny pianista, ale również polityk i wielki orędownik polskości. Dzisiaj mieści się tam muzeum artysty, odbywają się koncerty i imprezy muzyczne.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zabytki Ignacy Jan Paderewski muzeum Marta Piasecka Trójka

Scenariusz filmowy z historią najnowszą w tle: skąd wziąć pomysł, jak go stworzyć?

Rusza trzecia edycja warsztatów scenariuszowych filmów fabularnych w ramach Akademii Filmowej Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci 2023. Polskę reprezentować będzie dziewięciu autorów scenariuszy, którzy rozpoczną kilkumiesięczną pracę nad swoimi projektami. To zarazem okazja do rozmowy o szukaniu tematów na fascynujące fabularne historie osadzone w polskiej historii najnowszej, jak również do próby syntezy kondycji kina dokumentalnego opisującego naszą historię.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM Arkadiusz Gołębiewski Jacek Raginis-Królikiewicz Maria Dłużewska scenariusz

Szkielety

Każda miejscowość ma swój szkielet – niedokończoną, czekającą latami na ostatnie budowlane szlify konstrukcję. Czasami to piętrowy dom jednorodzinny, w którym już-już miała zamieszkać młoda para, ale coś złego się wydarzyło. Czasami czekał tylko na oszklenie, i nie doczekał się – puste otwory okienne zieją od kilku dekad w nieotynkowanym pustaku. Czasami zabrakło pieniędzy, inny razem woli lub chęci.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton Magdalena Okraska karnawał tradycja wiosna

Zapomniana historia Żydowskiego Związku Wojskowego

Film "Dwie flagi. Opowieść o Żydowskim Związku Wojskowym" w reżyserii Jolanty Kessler przypomina historię mało znanej organizacji wojskowej, która mimo aktywnego udziału w powstaniu w getcie żydowskim w Warszawie przez wiele lat była pomijana w historiografii. Obraz ma na celu wypełnić lukę, która zaistniała po II wojnie światowej z przyczyn politycznych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka film polski film dokumentalny historia Polski powstanie w getcie II wojna światowa Katarzyna Cygler

Zamek w Oleśnicy. Biała dama, łowca bez głowy i dwa lwy

Zamek w Oleśnicy jest jednym z najstarszych na Śląsku, co sprawia, że obfituje w lokalne legendy. Według nich można tu spotkać duchy dawnych właścicieli, a także białą damę, nocnego łowcę, który przemierza okolicę ze swoją głową pod pachą, czy mnicha krążącego tajemnymi przejściami między kościołem a zamkiem. – Znana jest również legenda o dwóch lwach księcia. Opowiada ona o tym, iż dzięki tym udomowionym zwierzakom zagubiony w lesie władca Oleśniccy powrócił do zamku i swojej małżonki – snuje opowieść Marek Gaworski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka Marek Gaworski zamki w Polsce

Pałac w Ciążeniu. To tu znajdują się tysiące masońskich dokumentów

Ciążeń, wieś w Wielkopolsce, położona na południowy wschód od Poznania, może poszczycić się dwoma zabytkami: XVI wiecznym kościołem pod wezwaniem Jana Chrzciciela oraz niezwykłym pałacem, jednym z nielicznych przykładów późnego baroku w tym regionie. To właśnie w Ciążeniu znajdują się jedne z największych zbiorów literatury masońskiej w Europie, pochodzące z XVIII wieku. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka Marek Gaworski zamki w Polsce

"Nie oceniam tych ludzi". Andrzej Janikowski o książce "Trzysta procent socjalizmu. Przodownicy pracy w PRL"

- Jestem pełen ogromnego szacunku dla bardzo ciężkiej pracy tych ludzi, a jednocześnie nie mam szacunku dla tej całej hucpy, którą stało się w końcu przodownictwo pracy - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Janikowski, pisarz, autor książki "Trzysta procent socjalizmu. Przodownicy pracy w PRL".
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń