Polskie Radio
Section05

KULTURA

Meksyk. Niezwykłe bogactwo kultury i natury

Isabel Balderas nie kryje, że dla niej jako Meksykanki największą dumą jest kultura, folklor i kuchnia tego kraju. – Podtrzymujemy wciąż nasze tradycje, których większość z nich pochodzi jeszcze z czasów przedkolumbijskich. Oczywiście obecne są też elementy innych kultur, w związku z kolonizacją kraju, ale wciąż dbamy o historyczne i kulturowe korzenie Meksyku – mówi rozmówczyni Anny Popek.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek podróże książki Trójka Meksyk

III Festiwal Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość". Piotr Legutko: ludzie chcą oglądać dokument

- Od 15 lat działa kanał TVP Historia, który od momentu, gdy pojawił się na antenie, zaczął się specjalizować w produkcji i zamawianiu dokumentów historycznych. Można powiedzieć, że stworzyliśmy taki gatunek, jakim jest dokument historyczny, w tej chwili mamy know-how, jak to się powinno robić - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kino FILM telewizja

Otwarto pierwszą w Polsce galerię sztuki nowoczesnej na obszarze wiejskim

Tu powstawały mowy Mikołaja Sienickiego, wielokrotnego marszałka sejmu w XVI wieku. Tu żył i tworzył Mikołaj Rej. Mowa o Siennicy Różanej w województwie lubelskim. Dobra te, przez dziesięciolecia, należały do magnackiego rodu Potockich, a kilkanaście dni temu w zabytkowym dworku otwarto pierwszą w Polsce Galerię Sztuki Nowoczesnej na obszarze wiejskim: Dwór Sztuki.  
Zobacz więcej na temat:  lubelskie Jakub Domoradzki malarstwo rzeźba plakat

"Barwy ochronne" Zanussiego. Kino moralnego pojedynku

28 stycznia 1977 roku premierę miały "Barwy ochronne", jedno ze sztandarowych dzieł kina moralnego niepokoju. Obok m.in. "Człowieka z marmuru" Andrzeja Wajdy i "Aktorów prowincjonalnych" Agnieszki Holland film Krzysztofa Zanussiego stał się jedną z iskier przemian społecznych, które doprowadziły do przełomu 1989 roku.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Zanussi Andrzej Wajda kino FILM film polski PRL Gdańsk Zbigniew Zapasiewicz HISTORIA

Świat na opak

Karnawał to w każdej kulturze zawieszenie, a nawet odwrócenie obowiązującego porządku. Na jakiś krótki, ale intensywny czas – kilka dni, czasem nawet tygodni – zastany, codzienny świat się odwraca. W karnawale wykorzystywane potem przez liberałów hasło „każdy może być każdym”, „możesz być kim chcesz”, nabierało prawdziwego sensu. Żebrak przebierał się za króla, a chłop za babę. Następowało całkowite odwrócenie porządków, wcielenie w postać szczególną, ale bardzo odległą od własnej.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton Magdalena Okraska karnawał tradycja