Polskie Radio
Section05

KULTURA

PR24 "Foto z misiem" ikoną popkultury. Caillot: łączymy pokolenia

Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska zaapelowały o przesyłanie zdjęć dokumentujących spotkanie z misiem, nie tylko w stolicy Tatr, ale każdym miejscu w Polsce na przestrzeni ostatnich stu lat. Z przesłanych fotografii powstała książka. - Obawiałyśmy się, że zdjęcia będą bardzo sztampowe, okazało się, że są one fenomenalne w swojej różnorodności - mówiła Aleksandra Karkowska, która wraz z Barbarą Caillot była gościem audycji "Głębia ostrości".
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia album

"Janusz Krasiński. Przeciw milczeniu". Wystawa w 10. rocznicę śmierci pisarza

Ekspozycja "Janusz Krasiński. Przeciw milczeniu" powstała dla uczczenia 10. rocznicy śmierci pisarza, przypadającej 14 października. Na ekspozycji w warszawskiej Kordegardzie i na planszach przed galerią przedstawione zostały osiągnięcia twórcze Janusza Krasińskiego, m.in. okładki pierwszych wydań jego książek, afisze i programy teatralne, a także dokumenty świadczące o jego zaangażowaniu w życie literackie i społeczne.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Narodowe Centrum Kultury Janusz Krasiński pisarze i poeci literatura historia Polski Powstanie Warszawskie Michał Montowski George Orwell

PR24 Czy sztuka jest wieczna? Rozmowa z dr hab. Moniką Jadzińską

Zawsze wydawało się, że sztuka jest wieczna, a jeżeli coś ją zniszczy, to czynniki silniejsze niż ludzkie starania - trzęsienia ziemi, kataklizmy czy wojny. Dawne techniki i technologie pozwalały wierzyć w to, że sztuka ma atrybut wieczności. Jednak od początku XX wieku artyści przestali dbać o długowieczność swych dzieł. Na ten temat w Polskim Radiu 24 mówiła dr hab. Monika Jadzińska, dziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w ASP w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zabytki SZTUKA

"Rejs": film kultowy i… całkowicie niezrozumiały

Jeżeli w polskiej kinematografii jakiś film zasługuje na – niestety nadużywane ostatnio – miano "kultowego", to jest nim "Rejs" Marka Piwowskiego, który miał premierę dokładnie 52 lata temu. Jednak jak się okazuje, młode pokolenie (tzw. pokolenie Z), chociaż zna cytaty z niego i ich używa, to jako całości kompletnie go nie rozumie! Z czego to wynika?
Zobacz więcej na temat:  FILM Marek Piwowski Jan Himilsbach Zdzisław Maklakiewicz Stanisław Tym Piotr Firan Trójka

Mroczna literatura. Dlaczego sięgamy po kryminały?

– Wszystko wynika z potrzeby czytelników. Czy chodzi o banie się? Może odrobinę. Głównie chodzi o uporządkowanie świata. Kryminał jako gatunek bardzo nam w tym pomaga, bo pokazuje, w przeciwieństwie do horroru, że gdy w świecie następuje jakieś zaburzenie, to ono prędzej czy później zostaje zniwelowane przez detektywa – ocenia Marcin Wroński, autor kryminałów, m.in. popularnego cyklu kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler kryminał

PR24 Eugeniusz Starky o swoim filmie "Oblężenie Warszawy"

Julien Bryan musiał się skoncentrować na najbardziej istotnych rzeczach niemieckiego oblężenia Warszawy w 1939 roku. I jakimś cudem Boskim trafił na absolutnie nieprawdopodobne postacie. Kazimiera Mika, która płacze nad swoją zabitą siostrą - to zdjęcie stało się ikoną, obejrzał je niemal cały świat - mówił w Polskim Radiu 24 laureat Złotego Opornika Eugeniusz Starky.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 FILM kino film dokumentalny Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Spotkanie z twórcami filmu "Orzeł. Ostatni patrol". "Praca na jego planie to był hołd"

- Film "Orzeł. Ostatni patrol" to podróż z marynarzami łodzi podwodnej - mówi Jacek Bławut. Reżyser filmu, ukazującego tragiczne losy załogi polskiego okrętu podwodnego ORP "Orzeł", który w czasie II wojny światowej zaginął podczas patrolu na Morzu Północnym był gościem spotkania organizowanego przez Biuro Programu "Niepodległa" w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Zobacz więcej na temat:  marynarka wojenna FILM film polski POLSKA II wojna światowa historia Polski