Polskie Radio
Section05

KULTURA

Art déco: przełom w designie i myśleniu o pięknie

Zgeometryzowane formy, nadawanie piękna przedmiotom użytkowym, żywa kolorystyka i drogie materiały – to główne cechy stylu art déco. Jego nazwa wywodzi się od francuskiego art (sztuka) i décoratif (dekoracyjny). Art déco rozpowszechnione w latach 1919-1939 do dzisiaj ma wielką grupę wielbicieli.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA Tamara Łempicka architektura malarstwo design Aleksander Ziemiańczyk Tomasz Miara Trójka art déco

Śpiewać każdy może. Dlaczego warto ćwiczyć swój głos?

Prawie każdy z nas ma swojego ulubionego śpiewającego artystę. W najnowszym wydaniu audycji "Leniwe przedpołudnie" zachęcaliśmy jednak do tego, by tym razem posłuchać własnego głosu. – Każdy, komu w duszy gra, powinien zacząć śpiewać, bo nigdy nie wiadomo, czy komuś się to nie spodoba – mówiła w Trójce nauczycielka śpiewu Agnieszka Kowalska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek śpiew nauka śpiewu rozwój głos MUZYKA muzyka hp warsztaty

"To książka dla osób o rozmaitych zainteresowaniach". Tomasz Zapert o dziele Piotra Wierzbickiego "Domek Baby Jagi"

Piotr Wierzbicki w głównej mierze kojarzy się nam jako publicysta polityczny. Jednak w czerwcu tego roku wydał książkę pod tytułem "Domek Baby Jagi", która jest dziełem o tematyce filozoficznej, a nawet momentami naukowej. I to właśnie ta książka była przedmiotem rozmów w audycji "Poczytnik".
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA społeczeństwo czytelnictwo

PR24 "Opowieść o tym, co piękne - bezinteresownej pomocy". Szef PFN o wystawie fotograficznej "24.02"

Przy Galerii Kordegarda otwarto wystawę "24.02" o exodusie Ukraińców z ogarniętego wojną kraju i o postawie Polaków. - Seria zdjęć, którą prezentujemy, nie była uprzednio planowana. Ta wystawa powstała jako spontaniczna opowieść, swobodny strumień działań i obrazów. Opowiada o ludzkiej naturze, o dramacie, o bólu i lękach - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Zarzecki Ukraina uchodźcy społeczeństwo wystawa POLSKA zdjęcia wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni

Promujemy bezpieczeństwo! Polskie Radio Kierowców na Lecie z Radiem w Sieradzu [Podcast]

To była kolejna odsłona Lata z Radiem, podczas którego Polskie Radio Kierowców mówiło o bezpieczeństwa na drogach. Policja, ratownictwo medyczne, Wojska Obrony Terytorialnej, Inspekcja Transportu i … drift!
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kierowcy Polskie Radio Kierowców Polskie Radio bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze społeczeństwo kierowca motoryzacja samochód samochody motocykl drogi ŚWIAT Lato z Radiem Sieradz

Twórczość Ferdynanda Ossendowskiego. "Autor skazany na wieczną niepamięć"

- Dla wielu Ossendowski to postać zupełnie nieznana. Prawie pięćdziesiąt lat komunizmu i skazanie go na wieczną niepamięć, wyrzucenie jego książek z bibliotek, odniosło skutek. Konsekwencje widzimy do dziś - mówił w Polskim Radiu 24 Przemysław Słowiński, autor książki "Książę przygody. Biografia Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego". 
Zobacz więcej na temat:  Filip Memches literatura PRL społeczeństwo

Dlaczego Mackiewicz krytykował Piłsudskiego?

– Akceptował ogólną koncepcję idei federacyjnej Piłsudskiego, która zakładała zintegrowanie narodów środkowo- i wschodnioeuropejskich jako pewną zaporę przeciw Rosji bolszewickiej i Niemcom – wyjaśnia prof. Grzegorz Łukomski, autor książki "Józef Mackiewicz (1902-1985). Antykomunizm jako imperatyw kategoryczny". Jednocześnie, jak przypomina gość "Trójki literackiej", Mackiewicz miał do naczelnika państwa szereg zastrzeżeń. 
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Zapert Józef Mackiewicz literatura literatura polska zbrodnia katyńska

PR24 Festiwal "Wawel jest wasz". Bogumiła Wiśniewska o bogatym programie wydarzenia

W dniach 24-27.08 na Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie odbywać się będzie Festiwal "Wawel jest wasz". Program festiwalu nawiązuje do tradycji dworu Jagiellonów: historycznych tradycji i rozrywek królewskich. W Polskim Radiu 24 o I edycji festiwalu mówiła Bogumiła Wiśniewska - Kierownik Działu Interpretacji Sztuki na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kraków Wawel SZTUKA wystawa

"Pierwsze lato w moim życiu spędziłam na Mazurach". Jeziora inspirują artystów

- Nad jeziora jeżdżę dosłownie od urodzenia. Pierwsze lato po narodzinach spędziłam na Mazurach. Przez całe dzieciństwo każdego lata jeździłam w okolice Ełku, do gminy Stare Juchy, nad jeziorem Ułówki. Najpiękniejszym zapachem z dzieciństwa, jaki wspominam, jest zapach wiatru znad jeziora - mówiła w Dwójce Ola Bilińska, wokalistka, autorka tekstów i multiinstrumentalistka.
Zobacz więcej na temat:  jezioro podróże Mazury Dwójka Jakub Kukla Paweł Siwek

Piotr Wierzbicki: jedyne, co potrafię, to pisać [ZOBACZ WIDEO]

- Mój stosunek do dzieła sztuki zawiera się w słowie "podziw", nie "przeżycie", choć jestem zdolny tego doświadczać, jak prawie każdy. U mnie się to z wiekiem skrystalizowało - to jest podziw. Słucham Chopina nie po to, żeby się wzruszać, tylko żeby podziwiać - mówił w Dwójce Piotr Wierzbicki, pisarz, dziennikarz, publicysta i krytyk muzyczny.
Zobacz więcej na temat:  eseistyka Piotr Wierzbicki Dwójka Robert Mazurek Fryderyk Chopin

"Było dwóch Głowackich - inny dla bliskich i znajomych, inny oficjalnie"

- On chował się za maską. Sam z siebie był człowiekiem niezwykle wrażliwym, dobrze wychowanym, ale uznał widocznie, obserwując brutalną rzeczywistość, że się musi jakoś bronić, że ta jego wrażliwość naraża go na różne ataki. Dlatego kreował się na ironistę, szydercę. Po jego literaturze widać jednak, że był otwarty i wrażliwy - wspominał w Dwójce Janusza Głowackiego jego przyjaciel Leszek Bugajski. W piątek (19.08) minęła piąta rocznica śmierci dramatopisarza, prozaika i felietonisty.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Głowacki pisarze i poeci literatura Małgorzata Szymankiewicz Dwójka rocznica Michał Komar

"Polki". Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn o Elżbiecie Granowskiej - królowej Polski

Elżbieta Granowska była trzecią żoną króla Władysława II Jagiełły, jednak pierwszą, z którą ślub wziął z własnej inicjatywy, a nawet wbrew panującym regułom. O niełatwej historii Elżbiety z Pileckich Granowskiej oraz o jej małżeństwie z królem mówiły w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Władysław Jagiełło Magdalena Merta Małgorzata Żaryn

"Istotą tego wydarzenia jest stworzenie miejsca do spotkań". Marcin Nowak o festiwalu "Pod wspólnym niebem"

Pokazem "Atlantydy" (ukraiński kandydat do Oscara) w reż. Walentyna Wasjanowicza, Centrum Myśli Jana Pawła II zainaugurowało przegląd filmowy "Pod wspólnym niebem". W każdą środę tego lata na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej przy ul. Foksal 11 widzowie mogą oglądać filmy z krajów, z których przybysze stanowią coraz liczniejszą grupę mieszkańców Warszawy. I to właśnie o tym wydarzeniu w Polskim Radiu 24 mówił Marcin Nowak (Centrum Myśli Jana Pawła II). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA FILM Maja Kluczyńska