Polskie Radio
Section05

kultura24

"Muzeum Historii Polski to największy projekt MKiDN"

Za niemal tysiąc dni, w lutym 2021 roku zostanie otwarta siedziba Muzeum Historii Polski. Taki termin przewiduje umowa na generalne wykonawstwo budynku Muzeum. Kontrakt między Muzeum Historii Polski a firmą Budimex S.A. zawarto w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie. Termin otwarcia placówki potwierdził w Polskim Radiu 24 wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Historii Polski POLSKA

Poczytnik: O Zofii Kossak-Szczuckiej

Zofia Kossak-Szczucka dziś jest najbardziej znana ze swojej działalności społecznej – była współzałożycielką, wraz z Wandą Krahelską, Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Dlaczego obecnie jednak mniej pamięta się o jej twórczości literackiej? O tym w audycji Poczytnik mówił Tomasz Zapert, dziennikarz i reportażysta.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Kossak historia Polski Żydzi II wojna światowa Holokaust sprawiedliwi wśród narodów świata Krzysztof Masłoń

"Najbardziej warszawski z warszawskich bardów"

6 maja minęła setna rocznica urodzin Stanisława Grzesiuka - pieśniarza, pisarza, kompozytora, piewcy obyczajów i folkloru starej Warszawy, zwanego „bardem Czerniakowa”. - Grzesiuk był warszawiakiem, ale nie z pochodzenia. Urodził się na wsi lubelskiej. Mimo to jest synonimem warszawskiego typa, cwanego, kutego na cztery nogi, operatywnego, towarzyskiego – mówił o nim w Poczytniku Krzysztof Masłoń.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Grzesiuk Krzysztof Masłoń

Żywa tradycja i śpiew średniowieczny zespołu Jerycho

- Z moich badań źródeł wynika, że śpiew średniowieczny był bardzo różnorodny. To nie były anielski śpiewy, tylko często był on bardzo mocno, a nawet brutalny. Trudno jest odpowiedzieć na pytanie jak dokładnie ten śpiew brzmiał, ale warto zapoznać się z wizją zespołu Jerycho, która czerpie z koncepcji muzykologicznych Marcela Peresa. Nasze brzmienie odwołuje się do tradycji, którą poznałem na polskiej wsi, czyli śpiewania głosem otwartym, pełnym – mówił w audycji Rozpruwacz Kulturalny Bartosz Izbicki muzykolog, dyrygent, lider zespołu Jerycho.
Zobacz więcej na temat:  religia śpiew średniowiecze chrześcijaństwo muzyka tradycyjna

O twórczości Olgi Tokarczuk: opiera się działaniu czasu

Olga Tokarczuk zdobyła prestiżową brytyjską nagrodę literacką Booker International. Polska pisarka została uhonorowana za powieść „Bieguni”. Książka ukazała się w zeszłym roku po angielsku jako „Flights”, w tłumaczeniu Jennifer Croft. Tokarczuk jest pierwszą polską pisarką, która otrzymała tę nagrodę. O swoim pisarstwie mówiła w rozmowie z korespondentem Polskiego Radia w Londynie – Adamem Dąbrowskim.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Olga Tokarczuk literatura