Polskie Radio
Section05

kultura24

Wszystkie barwy życia Zbigniewa Herberta

Dowcipniś i kawalarz? Wybitny poeta i genialny eseista? Czy raczej człowiek zmagający się z depresją, gniewem, a także bólem ciała i duszy? Zbigniew Herbert był z pewnością kimś, kto płynął pod prąd. Jego życie pełne było tematów trudnych i czasem kontrowersyjnych. To życie zdecydował się dogłębnie zbadać Andrzej Franaszek, autor książki „Herbert. Biografia”, który był gościem audycji „Między Kropkami”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zbigniew Herbert poezja literatura polska Andrzej Franaszek

Amerykański baptysta o odkłamywaniu antykatolickiej narracji

Profesor Rodney Stark, baptysta, rozprawia się w książce "Nie mów fałszywego świadectwa" z forsowaną w historiografii, przede wszystkim protestanckiej, lewicowej, antykatolicką narracją. Profesor Paweł Skibiński, który napisał przedmowę do polskiego wydania książki, powiedział w Polskim Radiu 24, że Rodney Stark odkłamuje między innymi antysemityzm katolicyzmu. Stark w książce wydanej przez PiW przypomina mechanizmy bardzo brutalnej wojny religijnej wypowiedzianej przez tych co rzekomo zajmowali obiektywne stanowiska. Dotyczy to między innymi okresu Oświecenia.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki religia chrześcijaństwo antysemityzm literatura

Orzeł czy Reszka. Co potrafią "Noworoczne Anioły"?

W audycji Orzeł czy Reszka pisarka Hanna Urbanowska opowiadała o swojej najnowszej książce "Noworoczne anioły" - Bohaterki mojej książki Zuzanna, Anna i Matylda nie wiedzą, że ich działaniom i rozmowom przysłuchują się niewidzialni opiekunowie. Dziewczyny są przyjaciółkami od czasów szkolnych i tak samo ich aniołowie stanowią jedną drużynę - mówiła autorka w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  literatura literatura polska

Chopin znów zabrzmi w Łazienkach

W tym roku już 55. raz zabrzmi w Łazienkach Królewskich muzyka Fryderyka Chopina. Przez cały wiosenno-letni sezon w każdą niedzielę od 13 maja do 30 września, od południa do godziny 16.00, na fortepianie ustawionym pod pomnikiem naszego największego mistrza romantyzmu, koncertować będą światowej sławy wirtuozi. Gościem Kwadratury Kultury był prof. Karol Radziwonowicz - pianista, jeden z zaproszonych wykonawców koncertów w Łazienkach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska Fryderyk Chopin Warszawa Łazienki Królewskie Karol Radziwonowicz

Twórcy w cieniu Stalina, czyli o życiu artystycznym w ZSRR

Przez Stalina byli nazywani inżynierami dusz. Traktował ich jako narzędzia do utrwalania we własnym narodzie sowieckiego wzoru ludzkiego życia. Jednak nawet pisarze, w kraju rządzonym przez krwawego dyktatora, nie mogli czuć się bezpiecznie. Piotr Kitrasiewicz, w swojej książce „Artyści w cieniu Stalina. Opowieści biograficzne”, opowiedział o życiu literackim i artystycznym w państwie, w którym nikt nie mógł być pewnym kolejnego dnia. 
Zobacz więcej na temat:  ZSRR Józef Stalin stalinizm kino literatura FILM

Niezwykłe dzieje obrazu "Bem w Siedmiogrodzie"

Monumentalne dzieło, stworzone pod kierunkiem Jana Styki przez zespół malarzy polskich, węgierskich i niemieckich, znane jest jako „Panorama Siedmiogrodzka”, „Bem w Siedmiogrodzie”, „Bem pod Sybinem” oraz „Bem i Petöfi”. Towarzyszy mu ciekawa historia, którą w audycji Utracone, odzyskane przedstawił Paweł Bezak - kustosz Muzeum Więzienia Pawiak, oddziału Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Siedmiogród Józef Bem Magdalena Ogórek

Gorgonowa w „Teatrotece”. Spektakl „Sprawa Rity G”

Dlaczego proces sprzed ponad 80 lat jest nadal wzbudza takie zainteresowanie? Czym się inspirowała reżyserka przy realizacji? Jakie pomysły jej i scenografki sprawiły, że spektakl osadzony jest we współczesności, zarazem cofa widza w przeszłość (Gombrowicz i „Pornografia”, Rybczyński i jego „Tango”, Bond,  radio Szarotka, paradoks kłamcy). Kim jest Gorgonowa w świetle dzisiejszej kultury? O sprawie Gorgonowej mówiła w audycji Kwadratura Kultury Daria Kopiec, laureatka Grand Prix tegorocznej edycji Teatroteki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska

Rola mitu i mitologii w kulturze. „Mitologie próbują ukazać nam sens rzeczywistości”

– Mity przedstawiają rzeczywistość wykraczającą poza wszelkie możliwości refleksji nad nią – powiedział prof. Andrzej Szyjewski, religioznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W audycji „Rozpruwacz Kulturalny” rozmowa o znaczeniu i wpływie mitu oraz mitologii na dawną kulturę plemienną, a także tą współczesną, na kulturę wysoką, jak i popularną.
Zobacz więcej na temat:  mitologia