Polskie Radio
Section05

legendy

Szczecin: Otwarto motoeksperymentarium w Muzeum Techniki i Komunikacji

Symulator jazdy po środkach odurzających, mikrosamochód Smyk i stanowisko pozwalające poczuć zderzenie pojazdów w ruchu znalazły się w interaktywnym motoeksperymentarium w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. Nowa przestrzeń została w środę udostępniona zwiedzającym.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy motoryzacja samochody HISTORIA POLSKA ŚWIAT technologia marka Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców ford Klasyczna historie HISTORIA

"Opowieści ludów świata". Północna Afryka

W "Opowieściach ludów świata" opuszczamy brzegi Europy i płyniemy przez Morze Śródziemne na południe, prosto do Afryki. Ta część kontynentu od wielu wieków zamieszkiwana jest przez plemiona arabskie wyznające islam. Nazywana jest Maghrebem, co w języku arabskim oznacza miejsce zachodu słońca, ale mimo ekspansji muzułmanów, ziemie te wciąż zamieszkują starodawne ludy Berberów, wędrownych Tuaregów i Beduinów, jeźdźców największej pustyni świata, Sahary. W naszych czasach swoje granice mają tu przede wszystkim: na zachodzie Maroko, pośrodku Algieria, Tunezja i Libia oraz Egipt na wschodzie. 
Zobacz więcej na temat:  Opowieści ludów świata radio dla dzieci radio dla rodziców podróże

Kaszubskiej opowieści ciąg dalszy

Przed naszymi młodymi słuchaczami przygody dwojga kaszubskich dzieci, rodzeństwa: Cyli i Brechta (tak! To prawdziwe kaszubskie imiona!). W odcinku sprzed tygodnia dzieci, chcąc poczuć się dorosłymi, zabrały rybacką łódkę taty i wypłynęły w morze. Oczywiście nie wiedziały, jak potem wrócić do brzegu. Uratował je legendarny olbrzym z kaszubskich legend – stolem.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa Piotr Dorosz Kaszuby

Ford T - legenda, która zmieniła motoryzację

Legenda Forda narodziła się 114 lat temu - 12 sierpnia 1908 roku. Wtedy to w amerykańskiej fabryce zmontowano pierwszy egzemplarz modelu „T” - absolutnego bestsellera przedwojennej motoryzacji. Produkcja trwała do 1927 roku i przez ten czas z taśmy zjechało ponad 15 milionów egzemplarzy – to rekord, który został pobity dopiero przez Volkswagena Garbusa.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy motoryzacja samochody HISTORIA POLSKA ŚWIAT technologia marka Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców ford Klasyczna historie HISTORIA

"W każdym zakątku Polski odnajdziemy historie mrożące krew w żyłach"

- Wydaje mi się, że legendy są na tyle równomiernie rozłożone, że trudno byłoby wskazać jeden konkretny region, gdyż wszędzie odnajdziemy coś mrożącego krew w żyłach. Duchy, zjawy, zmory, upiory, wampiry, wilkołaki to były istoty, które towarzyszyły ludziom wszędzie - mówił w radiowej Dwójce Bartłomiej Grzegorz Sala, pisarz, etnolog, historyk i krajoznawca.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Czocha zamek Monika Zając Dwójka

Te meczące i beczące - o owcach i kozach na ludowo!

Kontynuujemy spotkania z wiejskimi zwierzakami, tym razem – owcami i kozami! Jedne meczą, drugie beczą, zatem nauczmy się je rozróżniać po głosie! Dowiedzmy się, skąd wzięło się przysłowie „gdyby kózka nie skakała, toby nóżki nie złamała” i dlaczego kozy lubią skakać na pochyłe drzewo! A owce? Wciąż możemy je zobaczyć na górskich halach, opowiemy więc o góralach!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa wieś world music Piotr Dorosz owce