Polskie Radio
Section05
Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci. Zbyt zajęty tajemnicami świata, żeby kończyć swe obrazy

– Po prostu nie miał kiedy ukończyć obrazów, bo kiedy malował oko, to przeprowadzał przez wiele tygodni eksperymenty nad okiem, a kiedy malował światło, badał struktury światła. Zajmował się matematyką, fizyką, mechaniką, anatomią, architekturą, urbanistyką, literaturą i Bóg jeden wie, czym jeszcze – mówiła w Polskim Radiu dr Bożena Fabiani.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Florencja malarstwo wynalazek wynalazcy

Misteria Paschalia 2024. Wyjątkowe połączenie muzyki i sztuk wizualnych

1 kwietnia, w Poniedziałek Wielkanocny, festiwalowe wydarzenia odbędą się w Muzeum Czartoryskich. – Tutaj kontynuujemy tę ideę łączenia sztuk malarskich i muzycznych. Co jest wyjątkowego w tym wydarzeniu? Mianowicie podczas spaceru – bo to nie będzie koncert sensu stricto, tylko zwiedzanie z muzyką, wprowadzeniem pewnym kontekstu historycznego – odbędą się dwa takie momenty muzyczne przy wielkich dziełach malarskich: przy dziele Rembrandta "Pejzaż z dobrym Samarytaninem" oraz przy "Damie z gronostajem" Leonarda da Vinci – zapowiada Grzegorz Paluch, menadżer i kurator festiwalu Misteria Paschalia. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Grzegorz Paluch Kraków MUZYKA Misteria Paschalia Vincent Dumestre Rembrandt

"Dama z gronostajem" przebadana w laboratorium. "Wciąż zmienia się technologia badań"

- Udaje się nam przenalizować 200-300 obiektów rocznie, a laboratorium powstało w 2004 roku. Za rok będziemy świętować dwudziestolecie działalności - mówił w Dwójce dr Julio del Hoyo-Meléndez, kierownik Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych Muzeum Narodowego w Krakowie. - Przez ten czas zmieniła się technologia i nastąpił rozwój komputerów - podkreśliła Anna Ryguła. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Jamrozek muzeum Muzeum Narodowe w Krakowie dzieła sztuki chemia badania malarstwo

"Portret Ginevry Benci" - rzadki przykład w twórczości Leonarda da Vinci

Leonardo sportretował niewiele osób. Jego modelkami były: Ginevra Benci, Cecilia Gallerani, kobieta o nieznanej tożsamości z portretu zwanego La Belle Ferronnière (jedna z hipotez utożsamia ją z Lucrezią Crivelli, kochanką Ludovica Sforzy, inna z Beatrice d’Este, jego żoną) i Lisa, żona florenckiego kupca Francesco del Giocondo. O swój portret usilnie, jednak bez rezultatu, zabiegała u Leonarda Isabella d’Este, markiza Mantui.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Grażyna Bastek Michał Montowski Florencja Dwójka KULTURA SZTUKA

"Dama z gronostajem" - wieloznaczny obraz Leonarda da Vinci

"Dzieło życia Leonarda da Vinci przedstawia dziś, po czterech wiekach od swego powstania, widok olbrzymiej świątyni w ruinach" - pisał Leopold Staff. Na obraz ruiny składa się nie tylko rozproszenie nigdy nieukończonych kodeksów, ale też efekty upływu czasu i różnorodne zabiegi, jakim poddawano jego obrazy w przeszłości. Ich stan tak bardzo niekiedy odbiega od oryginalnego wyglądu, że chciałoby się zapytać, parafrazując słowa mistrza: Leonardo, po coś się tak trudził?
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka SZTUKA Michał Montowski Grażyna Bastek

Madrycka wersja "Mony Lisy"

W madryckim Prado znajduje się najstarsza znana kopia "Mony Lizy". Obraz notowany jest w królewskich zbiorach hiszpańskich od 1666 roku – ale zapewne był tam wcześniej. Następnie wszedł do zbiorów Prado i wielokrotnie był tam wystawiany, jednak jako niezbyt cenna, anonimowa kopia. W 2012 r. obraz został poddany konserwacji i wnikliwym badaniom, które przyniosły zaskakujące ustalenia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka SZTUKA Michał Montowski Grażyna Bastek

Maszyny Leonarda da Vinci

Choć Leonardo da Vinci żył i projektował ponad 500 lat temu, to jego maszyny także dziś wywołują niesamowite emocje, ciekawość i zdumienie. Można je zobaczyć z bliska na jednej w warszawskich wystaw, a nawet dotknąć czy wprawić w ruch. Na wystawie zaprezentowanych jest kilkadziesiąt modeli wykonanych z drewna i to bez użycia nawet jednego gwoździa; dokładnie tak, jak mistrz opisał to w notatkach.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska wystawa

"Mona Lisa" - kwintesencja malarstwa Leonarda da Vinci

Dlaczego ona, a nie inny obraz, a nie wizerunek innej kobiety, stał się legendą? Ikoną. Gwiazdą popkultury. Przedmiotem adoracji i pielgrzymek, jak gdyby była czyniącą cuda świętą, z czcią przechowywaną w jednej z największych na świecie świątyń sztuki. A przecież świętą nie jest i cudów nie czyni. Czy jest dzieło sztuki bardziej irytujące niż "Mona Lisa" ("La Gioconda")? A irytujące jest z co najmniej dwóch powodów - niedocieczonych przyczyn jej sławy i z całkowitej niemożności obejrzenia obrazu. 
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka Michał Montowski Grażyna Bastek