Polskie Radio
Section05

literatura emigracyjna po 1939

Jerzy Stempowski: władza nie powinna rozporządzać poetą [POSŁUCHAJ]

– Nie wiadomo, czy Norwid chciałby wrócić do kraju cenzury – mówił w 1966 roku Jerzy Stempowski, znakomity eseista, na antenie Rozgłośni Polskiej RWE. To cenne, ocalałe nagranie głosu Jerzego Stempowskiego jest komentarzem do pomysłu komunistów sprowadzenia do kraju prochów Cypriana Kamila Norwida. Komentarzem pełnym językowej maestrii, tak charakterystycznej dla tego twórcy.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Stempowski pseud. Paweł Hostowiec literatura polska Cyprian Kamil Norwid poezja Józef Czapski Wojciech Karpiński emigracja

Grzegorz Dziedzic, autor "Trylogii Chicagowskiej", o tęsknocie emigranta

Tęsknota emigranta to bardzo złożone odczucie i ono też ewaluuje z czasem. Pierwsza faza to zachłyśnięcie się nowym krajem, wszystkim tym nowym, co jest za granicą. Później przychodzi taka tęsknota, dosyć silna, za tym wszystkim, co właśnie opuściliśmy, czyli za przyjaciółmi, miejscami, za smakami. Następnie zaczyna się taka tęsknota, nazwałbym ją rzewna, i to jest tęsknota, która ma w sobie już plany, przykładowo, że zostanę na emigracji pięć lat – mówi Grzegorz Dziedzic, pisarz, autor "Trylogii Chicagowskiej”, z zawodu psychoterapeuta, od ponad dwudziestu lat mieszkający w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Polonia Polonia w USA Chicago pisarz literatura literatura polska dwujęzyczność dzieci psychoterapia terapia język polski Małgorzata Frydrych

Józef Łobodowski: od lewicy do "zwierzęcego antykomunizmu"

Pisarz, poeta, publicysta, tłumacz, osobowość na pewno nieprzeciętna. Urodzony na Kresach Wschodnich, dzieciństwo spędził w Lublinie, ale także Moskwie, a później jeszcze dalej – na północnym Kaukazie. Te wydarzenia miały też duży wpływ na jego twórczość. W pamięci kolejnych pokoleń Łobodowski utrwalił się jako wieczny buntownik, cygan i tułacz; zyskał zresztą kluczowy dla jego recepcji przydomek „ostatniego romantyka”.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Józef Łobodowski Lublin Moskwa Komunistyczna Partia Polski (KPP) Trójka Magdalena Złotnicka

Cenna działalność Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie

Laureatem dorocznej Nagrody Literackiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie został Jan Stanisław Witkiewicz. Pisarz i publicysta, krytyk muzyczny i baletowy, fotograf i autor wystaw, popularyzator kultury polskiej. Regina Wasiak-Taylor, prezes ZPPnO i przewodnicząca jury Nagrody Literackiej, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, podkreśla, że przyznanie nagrody Janowi Stanisławowi Witkiewiczowi jest wyrazem docenienia bogatej pracy pisarskiej twórcy.
Zobacz więcej na temat:  emigracja KULTURA Polonia Londyn

"Poczytnik". Opowieść o głosie sumienia niezłomnej emigracji

- Mówiąc o powrocie Zygmunta Nowakowskiego mam na myśli szerszy proces powrotu całej formacji intelektualnej i moralnej - twórców, którzy byli ukształtowani przez Polskę niepodległą, ale odmawiając prawa bytu Polsce Ludowej wybrali emigrację - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Chojnacki, pisarz, autor książki "Kiedy Zygmunt Nowakowski wróci wreszcie do Krakowa?".
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Nowakowski literatura emigracja Kraków Krzysztof Masłoń Polskie Radio 24

Witold Gombrowicz – pacyfista, którego dogoniła historia

W dniu 25 lipca będziemy obchodzić 50 rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza. Również w lipcu tego roku mija 80 lat odkąd w 1939 roku wypłynął do Ameryki Południowej na statku "MS Chrobry". Pod wpływem wieści o sytuacji w ojczyźnie miesięczna wycieczka zmieniła się w dożywotnią emigrację. Z okazji tych ważnych dat rozmawialiśmy z prof. Anną Spólną, specjalistką ds. edukacji i nauki w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo HISTORIA Marek Stremecki literatura Witold Gombrowicz