Polskie Radio
Section05

literatura

Karta dań w "Weselu". Co serwowano w Bronowicach?

Biesiada w podkrakowskich Bronowicach stała się jedną z najważniejszych uczt w polskiej literaturze. - Interesujące jest to, że w "Weselu" Wyspiański nawet słowem nie zająknął się o jedzeniu. A przecież to był jeden z najważniejszych elementów ówczesnej obrzędowości - opowiada dziennikarka kulinarna Małgorzata Jankowska-Buttitta.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Stanisław Wyspiański Narodowe Czytanie Beata Kwiatkowska kulinaria kuchnia polska STYL ŻYCIA

Mroczne tajemnice angielskiej wsi w powieści "Przeszłość"

"Przeszłość" to bardzo brytyjska w swym klimacie książka, w której pod płaszczykiem zasad i dobrego wychowania ukrywa się sporo emocji oraz tajemnic. Autorka po mistrzowsku kreśli intymny portret rodziny, której członkowie pod płaszczykiem dobrego pochodzenia, wykształcenia i statusu materialnego, skrzętnie skrywają pożerające ich namiętności isekrety. Katarzyna Malita, tłumaczka książki Tessy Hadley była gościem audycji Warto czytać.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 czytelnictwo książki

Teatr: Skomplikowany żywot Bruno Jasieńskiego

Jego prowokacyjne i bulwersujące publiczność „poezokoncerty” były przerywane przez policję, a teksty cenzurowane za bluźnierstwo, pornografię i nihilizm. Bruno Jasieński uznawany jest za jedną z najważniejszych postaci polskiej awangardy. Losy obrazoburczego futurysty, polskiego komunisty, a także bolszewickiego pisarza, którego rozstrzelano w Związku Radzieckim, ukazuje spektakl „Jasieński”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

Refleksje W. H. Audena nad starożytnością i czasami współczesnymi

Jeden z największych poetów języka angielskiego XX wieku. Autor monumentalnych poematów i uwodzicielskich liryków. W. H. Auden był także twórcą esejów z pogranicza filozofii. Wzorem dla brytyjskiego poety byli pisarze m.in. starożytnego Rzymu. W audycji „Rozpruwacz Kulturalny” rozmowa o zbiorze esejów „Starożytni i my”, w których autor snuje refleksje nad czasami minionymi i sobie współczesnymi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 filozofia