Polskie Radio
Section05
literatura

Monika Herceg z Chorwacji laureatką Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności

Już po raz ósmy w miniony weekend przyznano Nagrodę Literacką Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności, która wręczana jest co dwa lata, począwszy od 2010 r. W tym roku wybrano tomik "Okres ochronny" 33-letniej chorwackiej poetki, scenarzystki, dramaturżki, redaktorki i aktywistki Moniki Herceg. Przetłumaczyła go kroatystka Aleksandra Wojtaszek. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura poezja Chorwacja Europejski Poeta Wolności Krzysztof Czyżewski Radosław Nałęcz Trójka

"Chwile" Andrew O'Hagana: opowieść o przyjaźni i wymyślaniu społeczności na nowo

Andrew O'Hagan to uznany pisarz, trzykrotnie nominowany do Nagrody Bookera. Brytyjskie czasopismo literackie "Granta" umieściło go na prestiżowej liście najbardziej obiecujących brytyjskich autorów. Od 10 kwietnia w Polsce dostępna jest jego powieść "Chwile". Pisarz opowiedział o niej we "Wszystkich książkach świata". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś literatura książki Andrew O'Hagan Wielka Brytania

Debaty znów w Czwórce. Pierwsza poświęcona literaturze young adult

- Literatura young adult to lustro, w którym odbija się to, czym żyją dziś nastolatki. To ważne zjawisko, któremu przyjrzymy się uważniej - mówi dyrektorka-redaktorka naczelna Czwórki Justyna Dżbik-Kluge, która razem z dziennikarzem Jakubem Jamrozkiem poprowadzi debatę "Young adult - literackie disco polo czy klucz do czytelniczych serc?".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka debata literatura young adult KSIĄŻKA Justyna Dżbik-Kluge Jakub Jamrozek Kamil Jasieński

Opowieść o awansie społecznym. Uniwersalna historia w nowej książce Macieja Jakubowiaka

W swojej najnowszej książce Maciej Jakubowiak podejmuje się analizy zjawiska awansu społecznego. Punktem wyjścia dla twórcy jest historia jego rodziny. Z niej jednak wychodzi do spojrzenia na to zjawisko w szerszym ujęciu. O swoich wnioskach, zapisanych w książce "Hanka. Opowieść o awansie", opowiedział w kolejnym wydaniu "Pliku tekstowego".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Max Cegielski literatura książki Maciej Jakubowiak społeczeństwo KULTURA

Quentin Tarantino i "Spekulacje o kinie" - premiera książki znanego reżysera

Quentin Tarantino, twórca m.in. "Pulp Fiction" i "Pewnego razu w Hollywood", spełnił swoje zapowiedzi i napisał książkę. Od początku kwietnia w Polsce dostępne są jego "Spekulacje o kinie". - Ta książka pokazuje nam, że to jest facet, który żyje kinem - mówi Jan Dzierzgowski, autor przekładu wydawnictwa na język polski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Borowiecka literatura książki Quentin Tarantino kino Jan Dzierzgowski

Dlaczego Samuel Beckett zachwyca? Antoni Libera: chodzi o wstrząśnięcie człowiekiem

Antoni Libera - pisarz, tłumacz i reżyser, 19 kwietnia obchodził swoje 75. urodziny. To doskonała okazja do rozmowy o Samuelu Becketcie, czyli pisarzu niezwykle ważnym dla jubilata. Dlaczego Beckett zachwyca i skąd wzięła się fascynacja jego twórczością? O tym w audycji "Strefa literatury" opowiedział sam Antoni Libera.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Libera Dwójka literatura Samuel Beckett Małgorzata Szymankiewicz KULTURA

Christopher Robin Milne. Chłopiec, który nie chciał być Krzysiem

Pokochało go wiele pokoleń dzieci na całym świecie. Dzięki książkom o Kubusiu Puchatku zyskał sławę. Dla kilkulatka była ona jednak zbyt dużym ciężarem. Gdy dorósł, niewiele się zmieniło. Niełatwo być kimś, o kim wszyscy wokół myślą jak o postaci literackiej. Ale Christopher Milne nie był Krzysiem. Przynajmniej nie całkiem.
Zobacz więcej na temat:  Alan Alexander Milne Kubuś Puchatek literatura KSIĄŻKA książki Wielka Brytania Irena Tuwim Anglia II wojna światowa 1920 rocznica książki dla dzieci dzieci dzieciństwo HISTORIA

"Przysięga Ireny". Historia Polki, która z narażeniem życia ratowała Żydów

W rocznicę powstania w getcie warszawskim do polskich kin wchodzi "Przysięga Ireny". To oparta na faktach historia polskiej pielęgniarki Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała kilkanaścioro Żydów ukrywających się po likwidacji getta. Dwudziestoletnia Irena Gut, gdy okazało się, że jedna z ukrywających się kobiet jest w ciąży, odmówiła pomocy w aborcji i pomogła całej grupie w ucieczce.
Zobacz więcej na temat:  film polski reżyser kino Quentin Tarantino literatura Andrzej Seweryn Rafał Mohr Krzysztof Szczepaniak aktorzy Martyna Podolska

Jacek Leociak "Podziemny Muranów" - ślady po warszawskim getcie. Czyta Mariusz Bonaszewski

Niedawno (9 kwietnia) nakładem Wydawnictwa CZARNE ukazała się książka Jacka Leociaka, zatytułowana "Podziemny Muranów". I to jemu właśnie poświęca autor swoje rozważania, dziękując rodzicom, że szczęśliwym zrządzeniem losu zamieszkali na Muranowie. I że tam przyszedł na świat w 1957 roku. Fragmenty książki czytał na antenie Dwójki Mariusz Bonaszewski.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Mariusz Bonaszewski Warszawa Muranów getto warszawskie Jacek Leociak Dwójka

"Świat piekielny", miłość, ucieczki przed rozpaczą. Getto warszawskie w literaturze

Od pisanych na gorąco dzienników po wiersze wydane w 2020 roku. Od obrazów straszliwych cierpień po czarny humor. Teksty literackie związane z gettem warszawskim są różnorodne zarówno w formie, jak i treści. Łączy je pamięć o tych, którym przyszło żyć – i przyszło umierać – w tym odgrodzonym od świata miejscu.    
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie II wojna światowa literatura wspomnienie HISTORIA