Polskie Radio
Section05

ludobójstwo

„Mały Oświęcim”. Obóz dla polskich dzieci w Łodzi

1 grudnia 1942 roku na wyodrębnionym terenie żydowskiego getta w Łodzi utworzono obóz dla polskich dzieci i młodzieży. Więziono w nim ok. 12 tys. małych Polaków, spośród których do końca wojny dożyło zaledwie ok. 900. Z powodu wycieńczenia i chorób większość z nich niedługo po wyzwoleniu zmarła. Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 dr Hanna Węgrzynek z Muzeum POLIN.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Łódź III Rzesza dzieci

„Tęsknota” Gaëla Faye’a. „To odpowiedź na dzisiejsze wydarzenia”

„Tęsknota” jest literackim debiutem znanego muzyka francuskiej sceny hip-hopowej Gaëla Faye. To inspirowana osobistymi doświadczeniami autora historia chłopca, którego dzieciństwo zostało naznaczone ludobójstwem w Rwandzie i wojną domową w Burundi. Książka nad Loarą była nominowana do najważniejszych nagród literackich, była też polskim wyborem Nagrody Goncourtów. W audycji Warto Czytać opowiadała o niej jej tłumaczka Katarzyna Marczewska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rwanda książki uchodźcy imigranci w Europie

Rocznica zbrodni wołyńskiej. "To nie był impuls"

W Warszawie odbyły się centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. O tym czy - i jeśli tak to jak bardzo - historia dzieli Polaków i Ukraińców, mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Siemaszko, badaczka ludobójstwa wołyńskiego. O wyzwoleniu Mosulu z rąk terrorystów i o tym, czy zakończy to definitywnie najdłuższą i najbardziej krwawą bitwę w trwającej od 3 lat wojnie przeciwko islamskim radykałom w Syrii i w Iraku, mówił z kolei dr Jacek Raubo z portalu Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rzeź Wołyńska Mosul ISIS terroryzm Wołyń Ukraina historia Polski

„Ukraińcy o Rzezi Wołyńskiej nie wiedzą prawie nic”

- Wiedza o Rzezi Wołyńskiej na Ukrainie jest znikoma. Miejscowi, którzy mogli o niej wiedzieć w znacznym stopniu wyparli tę historię i nie przekazywali jej dalej. Ich dzieci i wnuki o tym od nich nie usłyszały – powiedział w audycji Kulisy Spraw dziennikarz śledczy, autor książki Pokochać Ukrainę Jacek Łęski. Odniósł się w ten sposób do 74. rocznicy Rzezi Wołyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wołyń Rzeź Wołyńska Ukraina UPA historia Polski

Pamiętajmy o ofiarach rzezi wołyńskiej

11 lipca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Sejm w przyjętej uchwale wzywa do ustalenia miejsc zbrodni i ich oznaczenia, zapewnienia godnego pochówku wszystkim odnalezionym ofiarom, oddanie należnej czci i szacunku niewinnie zamęczonym i pomordowanym, sporządzenie pełnych list ofiar. O rzezi wołyńskiej i znaczeniu pamięci mówił w Polskim Radiu 24 dr Leon Popek z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska historie Wołyń historia Polski

Zbrodnia wołyńska. "Mówiono im, że mają być okrutni"

W całym kraju organizowane są obchody upamiętniające ofiary rzezi wołyńskiej. Centralne uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej przygotowano w Warszawie. Z historykami na temat rzezi wołyńskiej rozmawiał w Polskim Radiu 24 Witold Banach (IAR).
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska historia Polski Wołyń Witold Banach Ukraina