Polskie Radio
Section05

macierzyństwo

Jan i Joachim Ciecierscy czyli dorosłe relacje bliźniąt

Bili się do krwi, a powodem sprzeczki mogło być nawet to, że jeden inaczej na spojrzał na drugiego. Poza tym byli jednak zawsze razem i wszystkie trudne sytuacje przeżywali wspólnie. Jak wyglądała relacja dwóch bliźniaków: Jana i Joachima Ciecierskich i jak bardzo zmieniała się przez kolejne lata? Bracia opowiedzieli o tym Karinie Terzoni w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta samotność dziecko bliskość rodzicielstwo

Jak uśpić nastolatka? Posłuchaj rozmowy z pediatrą

Nie jest łatwo uśpić noworodka, czy niemowlaka, ale dla wszystkich którzy myślą, że mają już ten etap za sobą czeka poważniejsze zadanie. Jak uśpić nastolatka, który sam wie ile ma spać i kiedy będzie zasypiać. Mówiła o tym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom: Magda Szczęsna lekarz pediatra, współautorka książki "Sen u dzieci".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta samotność sen stres wypoczynek

Terapia przez sztukę: "To doświadczenie bywa odkrywcze"

- Arteterapia polega na wyjściu z naszej szarej codzienności i przebywaniu w przyjemnej, pięknej przestrzeni, w otoczeniu sztuki. Wtedy możemy poczuć się bezpiecznie, skupić się na sobie i na tym co odczuwamy. To bywa odkrywcze - wyjaśniła Anna Mikoz, gość "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, która wyjaśniła na czym polega ta dziedzina terapii.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta samotność artysta sztuki wizualne arteterapia dziecko

Mindfulness, czyli trening uważności. Na czym polegają ćwiczenia umysłu?

- Kiedy coś się wydarzyło we naszym życiu, zadajemy sobie pytanie, czy tak chcemy dalej funkcjonować? A może jestem już strasznie zmęczona tym wszystkim? To jest dobry moment aby pomyśleć o Mindfulness, czyli treningu uważności - przekonywały w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, gościnie Marcina Perfuńskiego: Weronika Chmielewska - prezeska Zarządu i Współzałożycielka Fundacji EduMind i Ewa Orłowska - członkini Zarządu Fundacji EduMind.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta medytacja zdrowie stres

Czy można nauczyć się bycia mamą i tatą? Swoje kompetencje ćwiczymy w "Strefie Rodzica"

Na każdym etapie rodzicielstwa zmienia się jego definicja. Każdy widzi też inaczej swoją rolę. Czy można zatem nauczyć się rodzicielstwa i komu może to być potrzebne? O treningu kompetencji rodzicielskich mówiła gość "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom: Aleksandra Drężek, psycholog, seksuolog i trener z Gabinetu Psychologicznego Razem.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta samotność

Kobiece wsparcie - kiedy jest szczególnie istotne i jak go szukać?

Kiedy kobieta staje się mamą znacznie bardziej zaczyna cenić sobie przyjaźnie z osobami, które są na podobnym etapie swojego życia. Jak odnaleźć bezpieczne miejsce, ciekawe osoby i odpowiedzi na wiele pytań dotyczących macierzyństwa? O sile kobiecego wsparcia mówiły goście Kariny Terzoni w Polskim Radiu Dzieciom: Kamila Kalińska i Marta Szostak. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta samotność

Jak pomagać dzieciom w rozpoznawaniu emocji?

Czy uczucie niepewności może nam się do czegoś przydać? Zwykle staramy się unikać niepewności i robimy wszystko, by pokazać światu swoją pewną siebie stronę. Jesteśmy też bombardowani przez media treściami w stylu: "bez pewności siebie nie osiągniesz sukcesu", "bez pewności siebie twoje dziecko nie poradzi sobie w szkole, a potem w pracy, relacjach etc". Może to wywoływać rodzaj lęku przed przyszłością i presji bycia silnym, wytrwałym oraz braku akceptacji naturalnej wrażliwości naszego dziecka lub otoczenia. Co więc zrobić z uczuciem niepewności, które tak samo jak wszystkie inne uczucia ma prawo występować i najzwyczajniej w świecie jest częścią naszego życia, bo naturalnie pojawia się w procesie zmiany?
Zobacz więcej na temat:  wychowanie rodzicielstwo radio dla rodziców ojcostwo psychologia dziecięca DAB+

Mama w mundurze. "Musi być dobrym logistykiem"

- Zostając mamą w mundurze, wszystkie zauważamy, że czas przyspiesza, a doba się skraca. Trzeba nie tylko pogodzić swoje obowiązki z życiem rodziny, ale też znaleźć czas na bycie mamą - wyjaśniła w Polskim Radiu Dzieciom st. chor. szt. SG Milena Wierzchowska-Konieczna, która wraz z ppłk Elżbietą Wojdat i komisarz Małgorzatą Wersocką były gośćmi "Strefy rodzica".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci wychowanie rodzice wakacje policja straż graniczna

Kobiety na rynku pracy. "Nie jest źle, ale wciąż może być lepiej". Zetki przynoszą zmiany

Współczesny rynek pracy zmienia się błyskawicznie, wraz z nim zmienia się zawodowa pozycja kobiet. Aktualnie 63 procent kobiet w Polsce jest aktywnych zawodowo, ta proporcja jest większa w najmłodszej grupie dorosłych kobiet - jakie zmiany przynoszą kobiety z gen Z?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka dziewczyny praca kobieta rynek pracy warunki pracy Kasia Dydo Magda Pietkiewicz doświadczenia

POLSKIE RADIO 24 "Pędzlowanie" śluzówki i przeciwciała. Jak pomóc wcześniakowi?

- Aby wcześniak mógł dostać pokarm doustnie, np. będąc przystawionym do piersi, musi koordynować trzy funkcje: ssanie, oddychanie i połykanie. Zdarza się, że karmienie dziecka przez sondę trwa wiele tygodni - mówi w Polskim Radiu 24 Agnieszka Muszyńska, położna, doradca laktacyjny.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie Małgorzata Telmińska dzieci noworodek społeczeństwo mama położna

Gdzie jest twoje Bullerbyn, czyli wyprawa do przeszłości w poszukiwaniu idealnego miejsca na wakacje

- Nie musimy wyręczać dzieci, szukając im zabawy czy dobierać oferty aby mogły się rozwijać. One zrobią to same, trzeba im tylko dać na to przestrzeń - powiedział pedagog lasu Michał Paluch, który wraz z Edytą Żebrowską opowiadali w "Strefie Rodzica" o tym jak i gdzie można spędzić udane wakacje?
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci pedagog komunikacja wychowanie wakacje zabawki

W Strefie Rodzica: wakacje w stylu Dzieci z Bullerbyn

Podobnie jak w książce Astrid Lindgren zaczynają się właśnie wakacje, a "Dzieci z Bullerbyn" to uniwersalna opowieść o tym jak przeżyć je najlepiej i wykorzystać każdą chwilę, każdy patyk i każde drzewo do dobrej zabawy. Czy współczesne dzieci też potrafią się tak bawić? Czy warto pozwolić dziecku na to, aby się zmęczyło, spociło i ubłociło?
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci pedagog komunikacja wychowanie wakacje Astrid Lindgren Karta dużej rodziny wielozadaniowość

Kim jest współczesny ojciec i jak bardzo zmienił się na przestrzeni pokoleń?

W ostatnich latach można zaobserwować, że ciężar wychowania dzieci coraz częściej biorą na siebie tatusiowie. Stąd nie powinien dziwić najnowszy raport Think Tanku Tato.Net, według którego już nie 7 min, a 120 dziennie poświęca przeciętny ojciec swojemu dziecku. Tuż po Dnu Ojca porozmawiamy o tym jak zmieniła się rola współczesnego mężczyzny - ojca dzieci. Opowie o tym Łukasz Wachowski trener tato.net, założyciel i lider Ojcowskiego Klubu w Wyszkowie.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci pedagog komunikacja wychowanie wakacje tata ojcostwo

POLSKIE RADIO 24 Problemy w polskich szpitalach. Te braki są mocno odczuwalne

- W szpitalach jest bardzo mało doradców laktacyjnych. Kobieta po porodzie potrzebuje godzinnej bądź dłuższej konsultacji w celu zaznajomienia się z technikami karmienia, aby było ono efektywne i nie było bolesne. Tymczasem doradczyni laktacyjna na udzielenie pomocy ma 5-15 minut - zauważyła w Polskim Radiu 24 Augustyna Godleś, położna, międzynarodowa konsultantka laktacyjna.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dzieci społeczeństwo położna noworodek szpital karmienie piersią mama poród

Czy naszym dzieciom brakuje powodów do radości?

Niby "mają wszystko", a poprzednie pokolenia "mogą tylko pomarzyć o takich luksusach". A jednak! Trwa kampania społeczna "Przywróćmy dzieciom radość" organizowana przez Instytutu Rozwoju Emocji, która ma jeden wielki cel – przywrócić dzieciom moc odczuwania radości. W jaki sposób i dlaczego młode pokolenie powinno zmienić swoje nawyki? Zapraszamy do posłuchania "Strefy Rodzica", już o godz. 21.00 w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci pedagog komunikacja wychowanie wakacje