Polskie Radio
Section05

malarstwo

"Helunia była nietuzinkowa". Helena Kurcyusz - architekt w powojennym Szczecinie

- Trzeba podkreślić, że przyszła na świat w nietuzinkowej rodzinie - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta. Małgorzata Żaryn dodała, że "Helunia sama była nietuzinkowa". Prowadzące audycje porozmawiały o postaci Heleny Kurcyusz, polskiej architekt-urbanistki, malarki i animatorki kultury w powojennym Szczecinie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Polskie Radio 24 Magdalena Merta Małgorzata Żaryn architektura POLSKA

Jerzy Nowosielski: całe malarstwo jest ikoną

- Co do fascynacji ikoną, ona wynika z dialogu, z opozycji między abstrakcją i figuracją. Ponieważ ikona zrealizowała pewną syntezę tych dwóch przeciwstawnych możliwości w realizacji malarskiej. Stąd to zrozumienie i fascynacja ikoną - mówił w archiwalnym nagraniu Jerzy Nowosielski. Był on jednym z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku, a także chrześcijańskim myślicielem, dla którego teologia i sztuka były nierozerwalnie związane. 
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski Dwójka Małgorzata Szymankiewicz artysta

Kama Zboralska podsumowuje rok 2022 na polskim rynku sztuki

- Inwestowanie w sztukę to inwestowanie w siebie. Ani sztabka złota, ani akcja giełdowa nie ma tej wartości dodanej, jaką ma sztuka, i nie trzeba być osobą bardzo majętną, żeby zainteresować się sztuką - mówiła Kama Zboralska, współinicjatorka i autorka rankingów Kompas Sztuki oraz Kompas Młodej Sztuki, dyrektorka Warszawskich Targów Sztuki, jedna z najważniejszych promotorek młodych polskich artystów. Wspólnie podjęliśmy próbę podsumowania roku 2022 na rynku sztuki w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Dwójka Jacek Malczewski Tamara Łempicka SZTUKA

"Tondo Doni" Michała Anioła

Tondo przedstawiające Świętą Rodzinę zamówił u Michała Anioła florencki kupiec Angolo Doni, być może z okazji zaślubin z Maddaleną Strozzi (1504 r.), a może po narodzinach ich dziecka – Marii w 1507 roku. W Galleria degli Uffizi we Florencji "Tondo Doni" prezentowane jest wraz z portretami fundatorów, namalowanymi przez Rafaela w 1505 roku. Był to szczególny czas we Florencji – w mieście działali i konkurowali ze sobą, trzej najwięksi mistrzowie dojrzałego renesansu: Michał Anioł, Rafael i Leonardo.
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski Dwójka

Arkadiusz Karapuda: sztukę traktuję jako płaszczyznę do dyskusji

W zakopiańskiej Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego czynna jest wystawa malarstwa prof. Arkadiusza Karapudy. Tytuł wystawy "Też prawda" nawiązuje do trzech prawd ks. Józefa Tischnera i sygnalizuje chęć otwarcia się na dialog. - To pewna płaszczyzna do dyskusji. Ja tak w ogóle traktuję obszar sztuki - przyznaje sam artysta.
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski Zakopane Arkadiusz Karapuda KULTURA

"Burżuazja na styku kultur". Grzegorz Musiał o Łempickiej

- Tamara Łempicka miała niezwykłe dzieciństwo, była wyjątkową istotą od samego zarania. Miała wspaniałego mentora w swoich wczesnych latach w postaci swojej babki, która była osobą o wielkim formacie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Musiał, autor książki "Ja, Tamara. Powieść o Tamarze Łempickiej".
Zobacz więcej na temat:  literatura KULTURA Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert Polskie Radio 24 SZTUKA POLSKA

"Narutowicz. Nienawiść zabija". Wystawa DSH

- Bardzo chciałbym, żeby wystawa stała się przyczynkiem, by o Narutowiczu sobie przypomnieć, bo o nim nie pamiętamy, a po drugie, by spróbować przyłożyć tę historię do tego, z czym mamy do czynienia teraz - mówił w "Wybieram Dwójkę" Marcin Matuszewski, kurator wystawy plenerowej "Narutowicz: Nienawiść zabija" w warszawskim Domu Spotkań z Historią, otwartej w 100. rocznicę zabójstwa prezydenta Gabriela Narutowicza. 
Zobacz więcej na temat:  Gabriel Narutowicz zabójstwo Dwudziestolecie międzywojenne wystawa historia Polski KULTURA Jakub Jamrozek