Polskie Radio
Section05

malarstwo

Otwarto pierwszą w Polsce galerię sztuki nowoczesnej na obszarze wiejskim

Tu powstawały mowy Mikołaja Sienickiego, wielokrotnego marszałka sejmu w XVI wieku. Tu żył i tworzył Mikołaj Rej. Mowa o Siennicy Różanej w województwie lubelskim. Dobra te, przez dziesięciolecia, należały do magnackiego rodu Potockich, a kilkanaście dni temu w zabytkowym dworku otwarto pierwszą w Polsce Galerię Sztuki Nowoczesnej na obszarze wiejskim: Dwór Sztuki.  
Zobacz więcej na temat:  lubelskie Jakub Domoradzki KULTURA rzeźba plakat

Wizjonerstwo i apokaliptyczne wizje. Spotkanie ze sztuką Zdzisława Beksińskiego

Był jednym z najbardziej uznanych przedstawicieli sztuki współczesnej w Polsce. Przesiąknięta apokaliptycznymi wizjami twórczość pomagała mu oswoić lęk przed śmiercią, która nieustannie towarzyszyła rodzinie. W audycji "Trzy gramy Redbada" przyjrzeliśmy się postaci Zdzisława Beksińskiego i sztuce przez wielkie "S". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Redbad Klynstra Zdzisław Beksiński KULTURA SZTUKA

Akwarela króla Karola III w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

W foyer Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego od niedawna można oglądać akwarelę przedstawiającą zamek Windsor. O niezwykłości dzieła decyduje jego autor: jest nim obecny król Anglii, Karol III. Brytyjski władca jest patronem Fundacji Theatrum Gedanense, która powstała w 1990 roku, a jej głównym celem była budowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, który otwarto w 2014 r.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Teatr Szekspirowski w Gdańsku król Karol III Jerzy Limon Tomasz Miara TEATR

Józef Czapski - minister spraw zagranicznych "Kultury" paryskiej

- Świetny malarz, piszący doskonale. Mając jednocześnie bardzo dużo wdzięku, przez lata był takim naszym ministrem spraw zagranicznych. To była dla nas ogromna pomoc na tym odcinku, jego dobre stosunki z generałem de Gaullem, to wszystko nam pozwoliło spokojnie się rozwijać - tak o Józefie Czapskim mówił założyciel Instytutu Literackiego w Paryżu Jerzy Giedroyc, którego wypowiedź przywołujemy dzięki archiwom Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski Rafał Habielski Andrzej Mietkowski artysta Dwójka Jerzy Giedroyc II wojna światowa

"Czarny kwadrat na białym tle". Niezbadane ścieżki sztuki

Kazimierz Malewicz namalował nie jeden, ale aż cztery obrazy o tytule "Czarny kwadrat na białym tle". Pierwszy powstał w 1915 roku i został pokazany na wystawie "Ostatnia wystawa malarstwa futurystycznego 1.10" w Piotrogrodzie. Trzy następne są datowane na 1923, 1929 i 1932 rok. Kolejny, umieszczony na jego trumnie w dniu pogrzebu, był najpewniej repliką wykonaną przez przyjaciół i uczniów.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Grażyna Bastek Michał Montowski

Malczewski w Poznaniu - czy sztuka ma sens w czasie wojny

- To niejedyna kolekcja, która jest wystawiana za granicą. Nasze zbiory można zobaczyć w dwóch muzeach w Wilnie, a wystawa w Poznaniu to część planu o szerszym zasięgu. Ukraina potrzebuje poparcia, promocji, sztuka działa także w tym kontekście - mówił w Dwójce Taras Wozniak, dyrektor Lwowskiej Galerii Sztuki. W Muzeum Narodowym w Poznaniu prezentowana jest wystawa "Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki".
Zobacz więcej na temat:  Jacek Malczewski wystawa Poznań Lwów Dwójka Michał Nowak

Matejko w Krakowie. "To nie będzie zwykła monografia"

- To będzie synteza wystawy poświęconej pojedynczemu twórcy i zarazem pokazującej pewien problem, czyli dlaczego historia jest ważna i w jaki sposób ją przedstawiać tak, żeby była ważnym elementem także współcześnie - mówił w "Poranku Dwójki" o wystawie "Genius loci. Miejsce - ludzie - zbiory" w Muzeum Narodowym w Krakowie prof. Andrzej Szczerski.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie Rok Jana Matejki Paweł Siwek SZTUKA Jan Matejko wystawa

Trzy dekady od śmierci Józefa Czapskiego

- Pierwsze świadectwa, które pochodzą sprzed wojny, sprzed 1939 roku, podkreślają, że to osoba obdarzona jakimś niezwykłym, ujmującym stosunkiem do świata, do ludzi. Nie wiem, czy wtedy zasługiwał już na miano autorytetu moralnego (...). Rzadko się zdarza, żeby opinie były tak podobne do siebie - mówił o Józefie Czapski prof. Rafał Habielski. 12 stycznia minie 30 lat od śmierci tej niezwykłej osobowości.
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski Dwójka Rafał Habielski Andrzej Mietkowski artysta

Jerzy Nowosielski. Artysta uwielbiany i odrzucany

– Pierwsze moje spotkanie ze sztuką Nowosielskiego miało miejsce w latach 90. To, co obudziła ona we mnie, to przede wszystkim głębokie zadziwienie, że można rzeczywistość sakralną przedstawiać w tak prosty i głęboki sposób. To było jakieś olśnienie – przyznaje jeden z rozmówców Moniki Chrobak, autorki reportażu "Alfabet Nowosielskiego".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Monika Chrobak religia jerzy nowosielski pr poleca