Polskie Radio
Section05

malarstwo

"Madonna z Dzieciątkiem". Kolejne arcydzieło na Zamku Królewskim w Warszawie

- Paolo Uccello był bardzo interesującym twórcą. Tworzył zarówno dla Medyceuszy, jak i innych magnatów z Florencji. Był uczniem Ghibertiego i przyjacielem Donatella. Pojawia się przy najważniejszych inwestycjach artystycznych tego okresu w katedrze florenckiej - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Zuzanna Potocka-Szawerdo, kuratorka pokazu obrazu artysty pt. "Madonna z Dzieciątkiem" na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Jakub Kukla SZTUKA Florencja renesans Dwójka

"Męczeństwo św. Sebastiana". Dramaturgia obrazu według Cecco del Caravaggio

Cecco del Caravaggio nauczył się malować w stylu swego mistrza - Michelangela Merisi da Caravaggia. Świetnym przykładem jego samodzielnego dzieła, utrzymanego w formule "maniera tenebrosa", jest "Męczeństwo św. Sebastiana" z Muzeum Narodowego w Warszawie, o którym rozmawialiśmy w audycji "Jest taki obraz".
Zobacz więcej na temat:  Caravaggio Cecco del Caravaggio Dwójka Michał Montowski Grażyna Bastek

"Ferie po królewsku 2022" na Zamku Królewskim w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na "Ferie po królewsku 2022". W tym roku motywem przewodnim tej specjalnej oferty edukacyjnej będą wystawy czasowe dzieł Caravaggia i caravaggionistów. O programie odbywającego się w dniach 30 stycznia - 12 lutego 2022 r. wydarzenia w audycji "Trójka przed południem" opowiedziała Monika Przypkowska z Działu Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka Zamek Królewski Warszawa Caravaggio Ferie zimowe muzeum warsztaty

Co mówi o nas twarz? Ukazywanie emocji w sztuce

Twarz często pokazuje to, czego sami nie jesteśmy świadomi. Bystrzy obserwatorzy potrafią jednak wyczytać z naszych fizjonomii wiele informacji. Ci, którzy oprócz bystrości posiadają dar plastyczny, niekiedy interpretują nasze twarze, podkreślając najsłabsze punkty, naturę bądź charakter. Jakie są sposoby prezentowania twarzy i rysujących się na nich emocji? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Monika Małkowska emocje SZTUKA komiks

Prof. Czesław Dźwigaj: twórczość jest dla mnie sposobem na życie

- Twórczość jest na pierwszym miejscu. Poświęciłem temu całe swoje życie, kosztem wielu innych spraw. Ale to nie znaczy, że jestem zapaleńcem. Jednak tworząc, pokonuję samego siebie, a to mi pozwala wielowymiarowo zrozumieć innych ludzi - mówił w Dwójce prof. Czesław Dźwigaj - wykładowca akademicki, a także malarz, rzeźbiarz i poeta.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka rzeźba Michał Nowak KULTURA SZTUKA

"Jonasz" na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

Rozpoczynając rok 2022 w "Scenie teatralnej Trójki", zaproponowaliśmy słuchowisko ze Sceny Wspomnień (cyfrowa rekonstrukcja Andrzeja Brzoski) sprzed 65 lat. W styczniu przedstawiamy / przypominamy słuchowiska z głębokiego Archiwum Polskiego Radia oraz – dla kontrastu – powtarzamy utwory współczesne.
Zobacz więcej na temat:  Danuta Stenka Mateusz Rusin Teatr Polskiego Radia Adam Ferency Barbara Marcinik KULTURA Trójka pr poleca

Rynek kolekcjonerski w 2021 roku. Jak się zmieniał?

W ubiegłym roku rynek kolekcjonerski odnotował olbrzymi wzrost. Według najnowszego Raportu Kolekcjonerskiego OneBid obrót malarstwem wzrósł aż o 89 procent w porównaniu do roku 2020. Inne rynki również odnotowały dynamiczny wzrost. Więcej niż połowa sprzedanego w 2021 r. malarstwa wylicytowano, biorąc udział w aukcji online. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka dzieła sztuki SZTUKA aukcja internetowa kolekcjonowanie finanse inwestycje Kamil Jasieński

Teksty Tadeusza Borowskiego za darmo dla wszystkich. Kto jeszcze znalazł się w domenie publicznej?

Z początkiem 2022 roku do zasobu dzieł, z których można swobodnie korzystać, przechodzą prace twórców zmarłych w 1951 roku. Należą do nich Tadeusz Borowski, Hermann Broch, André Gide, Andriej Płatonow, Ludwig Wittgenstein, Józef Hecht i Artur Szyk. Lista nazwisk jest bardzo długa.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Borowski Arnold Schonberg literatura muzyka współczesna grafika historia Polski HISTORIA KULTURA